Dotaz z poradny

DocSimon: Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu při hemeroidách. Je mi 32 let a občas mne potrápí. Mám i náznak na popraskané metličky na nohou, křečové žíly, které jsou v rodině dědičné. Snažím se jist zdravě, cvičím (zaměstnání mám sedavé ), ale i přesto se tato nepříjemná věc někdy objeví. Při používání mastiček z lékárny jsem při nanášení zjistila, že se jedná asi o žilku při vstupu do řitního otvoru, která je při pohmatu větší a při tvrdší stolici nebo při větším tlaku praskne. Budu moc ráda, když mi poradíte nějaký čaj, který by mne těchto obtíží zbavil. Měla bych se tedy zaměřit na přípravky, které jsou určeny na zlepšení krevního oběhu?Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

jako hemoroidy je označováno rozšíření žilních struktur v okolí dolní části konečníku a řitního kanálu. Podle místa vzniku rozlišujeme hemoroidy zevní a vnitřní.
Zevní (vnější) hemoroidy se tvoří v okolí řitního otvoru; jsou snadno viditelné pouhým okem. Postupně se zvětšují a dochází k jejich otoku. Projevují se především svěděním, pálením, bolestivou defekací (stolicí) a krvácením, někdy mohou způsobit až velmi bolestivý zánět.
Vnitřní hemoroidy se tvoří uvnitř konečníku. Zpočátku se projevují nenápadněji (nepříjemný pocit tlaku připomínající zácpu), později se však objevuje krvácení a někdy též pronikavá nebo naopak tupá bolest, která je signálem narůstající závažnosti problému. Při defekaci může docházet k jejich vytlačení mimo řitní otvor.
Léčba hemoroidů by vždy měla být dlouhodobá a komplexní. U mírnějších forem se uplatňuje především konzervativní terapie, která zahrnuje zejména dlouhodobou péči o měkkou stolici, zvýšenou hygienu konečníku a také lokální (místní) farmakoterapii. Velmi důležité je zajistit si dostatečný příjem tekutin (alespoň 2 l denně), zvýšit podíl čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva ve stravě a v případě potřeby ji doplnit také o vlákninu (např. PSYLLIUM 50g indická rozpustná vláknina -Dr. Popov-). Nevhodná je naopak konzumace potravin, které mohou místně dráždit – kořeněná jídla, alkohol, větší množství kávy. Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb, který napomáhá správné činnosti střev. Doporučuje se zejména plavání, chůze, turistika; vyhýbejte se však aktivitám, které vyžadují dlouhé sezení (cyklistika, spinning). Pokud to situace umožňuje, doporučuje se osprchovat se po každé stolici.
Léky používané k lokální terapii hemoroidů se souhrnně označují jako Antihemoroidalia. Většina přípravků je k dispozici buď ve formě mastí (přiložen bývá aplikátor umožňující také aplikaci do konečníku) nebo ve formě čípků.
Účinné látky obsažené v jednotlivých přípravcích můžeme rozdělit do několika skupin:
• lokální anestetika – místně znecitlivující látky, tlumí svědění a bolest v anální oblasti - obsaženy téměř ve všech přípravcích
• venofarmaka – upravují narušené fyziologické funkce cévní stěny (zvyšují její pevnost, snižují prostupnost tekutin do okolní tkáně) - mírný protizánětlivý a antitrombotický efekt,
• nesteroidní antiflogistika - protizánětlivé látky - mírné vazokonstrikční účinky (zúžení cév),
• bakteriální lyzáty – mírný protizánětlivý účinek, mohou zvyšovat lokální odolnost proti původcům infekcí,
• hemostyptika – látky urychlující srážení krve,
• adstringentní látky – látky se svíravým, stahujícím účinkem - zvyšují odolnost cév, tkání proti zánětům,
• antihistaminika – omezují nepříjemné svědění.

Z přípravků vybírejte např. DOBEXIL H čípky 10 (DOBEXIL H mast 20g), FAKTU čípky 20 (FAKTU mast 20g), PROCTO-GLYVENOL čípky 10 (PROCTO-GLYVENOL krém 30g), PREPARATION H čípky 12 (PREPARATION H mast 25g).
Lokální léčba může být doplněna ještě léčbou celkovou. Ta je zaměřena zejména na zvýšení pevnosti a odolnosti žilní stěny např. DETRALEX tbl 60x 500mg, VENORUTON FORTE tbl 60x 500mg, CYCLO 3 FORT cps 30, ANTISTAX tbl 60x 360mg, Brainway NATTO 1000 cps 60. Tyto přípravky vám pomohou i s problémovými metličkami na nohou.
Z čajů doporučuji např. APOTHEKE čaj na žíly 20x 1.5g, DR. POPOV 100 mil čaj 20x 1.5g, DR. POPOV Rutinová bomba čaj 50g.

V případě dalších dotazů se na nás můžete kdykoliv obrátit, rádi Vám odpovíme.

S pozdravem

Tereza BENÍŠKOVÁ
Poradna on-line
www.DocSimon.cz

další dotazy...

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.