Dotaz z poradny

SimonPharma: Dobrý den,mám podezření na kvasinky. Pociťuji svědění a domnívám se,že to mám pravdděpoodbně z antibiotik. Máma mi v lékarně koupila GYno Pevaryl 150 čípky. Zapomněla se však zeptat,zda tento lék snižuje účinek HA?V příbalovém letáčku je pouze napsáno,že může poškozovat bariérové antikoncepční prostředky(pesary) nebo latexove kondomy. A i antikonceční krémy a gely mouhou mít sníženou účinost. Ale jak je to s tou HA?Užívam HA Katya,pravidelně v ranních hodinách,lék se má používat nejlépe na večet,takže by měla bát HA už vstřebána. Jistoty však není nikdyy dost a tak se obracím na Vás. Předem děkuji moc za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

kvasinkovité infekce jsou podmíněny narušením přirozeného kyselého vnitřního prostředí pochvy. Toto prostředí je podmíněno přítomností bakterií mléčného kvašení.Tento mikroorganismus chrání vnitřní prostředí pochvy od nepříznivých vnějších vlivů. Pokud je z nejrůznějších důvodů narušeno, mohou  se zde přemnožovat jiné mikroorganismy, např. kvasinka Candida albicans. Tento druh kvasinky se běžně vyskytuje v ústech a ve střevech, u některých žen je přirozený i v pochvě. Při jejím nepřiměřeném přemnožení vzniká kandidóza, tedy právě kvasinková infekce pochvy.
Příznakem této infekce může být svědění, pálení, nepříjemné výtoky apod.

Tento stav nastává například při užívání antibiotik, která kromě léčby původního onemocnění  zabíjí i pro tělo příznivé bakterie. V pochvě jsou tak nechtěně likvidovány bakterie rodu Lactobacillus a vnitřní poševní prostředí je přístupné pro infekce zvenčí.

Další častá příčina poševních infekcí je oslabená imunita. Buď prostým způsobem jako je prodělaná nemoc, nedostatek spánku či stres anebo ze závažnějších důvodů jako dlouhodobá nemoc či náročná léčba.

K Vámi užívanému přípravku Gyno-pevaryl (lokální antimykotikum) bych dále doporučila užívání lokálních probiotik, které obnovují a udržují normální bakteriální floru v pochvě.

FERMALAC Vaginal cps 10

Fytofontána GYNTIMA PROBIOTICA vaginální čípky 10ks, Fytofontána GYNTIMA PROBIOTICA FORTE vaginální čípky 10ks

Účinek těchto přípravků nemá nepříznivý vliv na účinek hormonální antikoncepce. Skutečně, jak jste se v příbalovém letáku dočetla, lokálně působící přípravek Gyno-Pevaryl může narušit účinnost poue bariérovách kontracepčních metod, nikoliv perorální hormonální antikoncepce.

V případě dalších dotazů se na nás můžete kdykoliv obrátit, rádi Vám odpovíme.

S pozdravem

Klára VOJKŮVKOVÁ, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz


další dotazy...

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.