Dotaz z poradny

DocSimon: Dobrý den, mám 3měsíční dcerku a trápí jí ekzém. Již jsme vyzkoušeli všechno možné včetně hormonálních mastí,což bylo opravdu nerozumné. Chci se zeptat,zda tato kosmetika je vhodná i pro ekzematiky a jaký konkrétně druh krému. Děkuji.

Odpověď


Dobrý den,

kojenecký ekzém se objevuje v kojeneckém věku, obvykle okolo 3. měsíce. Pupínky a puchýřky až mokvavé plochy bývají na obličeji, krku, třecích partiích rukou a nohou. Většinou ustává do školního věku. Přetrvává-li, pak tento ekzém dětský postihuje místa „ohybu“ - loketní a zákolenní jamky, zápěstí, nárty. Perspektiva je v zásadě příznivá, neboť okolo puberty ekzém u většiny přechází do klidového stádia bez zjevného kožního postižení.

Bohužel nepíšete název kosmetiky, na kterou se ptáte.

Obecně platí, že základními léčebnými prostředky jsou promazávací tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje. Kůži zvláční, promastí, hydratují, chrání proti zevním vlivům. Působí i preventivně, proto je používejte jak v období „klidu“, tak jako doplněk k ekzémovým lékům. Z léčebné dermokosmetiky jsou to např. řady Lipikar - La Roche-Posay LIPIKAR HUILE DE BAIN koupelový olej 200ml, Exomega - A-DERMA Exomega crème émolliente zvláčňující krém 200ml, A-DERMA Exomega lait émollient zvláčňující mléko 200ml, Atoderm -Bioderma ATODERM CRÉME tělový krém 200ml, Excipial - EXCIPIAL U LIPOLOTIO mléko 200ml, Linola - LINOLA-FETT OLBAD koupelový olej 200ml, Oilatum - OILATUM EMOLLIENT roztok 150ml, konopné prostředky Cutis Help a Cannaderm - CutisHelp Mimi konopný krém EKZÉM 75ml, CANNADERM Robátko zklidňující krém pH 4,6 75g aj.
Ke zmírnění zánětu můžete použít léčebné pasty.  Patří k nim jednak klasická ZINKOVÁ mast 30g -HBF-, Tanno-Hermal lotio se zklidňujícím taninem atp. Pasty mají příznivé zklidňující účinky, ale mohou i přesušovat. Proto se používají jen na ekzémová ložiska a ne k běžnému promazávání. Používají se tak často během dne, jak je třeba, tj. nemají žádná bezpečnostní omezení.
Výše uvedené prostředky jsou volně prodejné v lékárnách. O jejich výběru se můžete poradit s lékařem. Nevhodné jsou ale prostředky parfémované a buďte opatrní i u léčivých bylinek a jiných přírodních produktů. Například heřmánek či propolis vedou často k alergickým reakcím pokožky.

V případě dalších dotazů se na nás můžete kdykoliv obrátit, rádi Vám odpovíme.

S pozdravem

Tereza BENÍŠKOVÁ
Poradna on-line
www.DocSimon.czdalší dotazy...

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.