Dotaz z poradny

DocSimon: Prosím vás o radu, mám dlhodobý problém so seboreou,vyše 25rokov, vyskúšala som hydrokortizon, jarišov roztok, biodermu, avene term.vodu, elocom a naposledy som si kúpila konopnú masť na seboreu, avšak používala som ju asi 4 mesiace po expirácii a keď som si zakúpila nový krém, tak mi veľmi málo zaberá. mohlo dôjsť k nejakej reakcii,keďže som používala krém po dobe expir? alebo mám zasa vyskúšať niečo nové? nechcem experimentovať s tvárou, ale aký máte názor na la rocheposay pityval, na skin cap, alebo radšej gelargin? veľmi ma svrbí tvár a nemám ju ako zvlhčiť. ďakujem

Odpověď

Dobrý den,

seborea je chronické neinfekční onemocnění pokožky, jehož příčina není zcela jistá, ale poslední výzkumy se přiklánějí k tomu, že primárním patogenním faktorem je kvasinka Pityrosporum ovale. Seborea se vyskytuje většinou na místech se zvýšenou funkcí mazových žláz, jako je vlasová pokožka, obličej, hrudník a genitálie. Typické pro toto onemocnění je zvýšený mazotok, lupovitost, svědění, pálení, zarudlá a podrážděná pokožka.

Mezi spouštěcí faktory patří zvýšený stres, nadměrná konzumace alkoholu, změna ročního období. Další příčiny tohoto onemocnění mohou být špatné trávení, reakce organismu na mléčné produkty nebo pikantní pokrmy. Těchto spouštěčů je třeba se vyvarovat.

Vámi uváděné přípravky, jsou k léčbě seborhoické dermatitidy vhodné, avšak účinek je u každého člověka individuální. 

La Roche-Posay PITYVAL emulzia 40ml - pleťová emulze pro zklidnění podrážděné kůže. Účinná komplementární péče při léčbě seborrhoické dermatitidy.

SKIN-CAP krém 50g je určen k zevní aplikaci na pokožku s nadměrným výskytem lupů, šupin, suchých a drsných okrsků. Kůži zvláčňuje, snižuje svědění a odstraňuje nepříjemné lupy. Použití: aplikuje se 2-3x denně na suché a drsné okrsky kůže. V aplikaci se pokračuje ještě asi týden po obnovení přirozené struktury kůže. Účinek tohoto přípravku můžete podpořit užíváním SKIN-CAP cps 90 -jedná se o potravinový doplněk pro udržení rovnováhy metabolismu. Obsahuje unikátní směs antioxidantů, aminokyselin, vitamínů a přírodních extraktů. Podporuje regeneraci kůže u dermatologických problémů, ovlivňuje příznivě funkci jater, podporuje obranyschopnost.

Přípravek Gelargin, je léčivý přípravek, jehož indikace patří do rukou lékaře. Je vázaný lékařským předpisem, jedná se totiž o kortikoidní přípravek. 

Co se týče kosmetiky Cutis-help, jedná se o velmi účinnou přírodní kosmetiku, která je k léčbě seborhoické dermatitidy také vhodná. Zvýšení účinku tohoto přípravku po době použitelnosti bych se nepřikláněla. Je možné, že dlouhodobé užívání jednoho přípravku vyvolává po čase rezistenci. Je proto vhodnější po určité době různé přípravky střídat.

V případě dalších dotazů se na nás můžete kdykoliv obrátit, rádi Vám odpovíme.


S pozdravem

Klára VOJKŮVKOVÁ, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz

další dotazy...

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.