Dotaz z poradny

DocSimon: Dobrý den. Mám 3 měsíční dítko. Je krmené umělou výživou a trpí zácpou( kaká jednou za 5 dní). Má s tím docela problém. V jednom časopise jsem se dočetla, že děti, které trpí nadýmáním a mají problémy s trávením můžou užívat LYCOPODIUM CLAVATUM 9 CH. Tak se chci zeptat zda je to vhodné i pro tak malé dítě. Na internetu jsem našla tento výrobek, ale není tam dávkování. Za odpověd předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

z homeopatie jsou vhodné na koliky a bolení bříška tyto léky:

CHAMOMILLA VULGARIS 9CH gra 4g – bříško je nafouklé, křeče, kolika po vzteku, červené tváře, horké pocení, bolest se zlepšuje horkem, tlakem a ohnutím.

Colocynhis 9CH – koliky novorozenců, ulevuje položení na bříško, jakmile se poloha změní, dítě začne křičet.

Magnesia phosphorica 9CH – kolika při plynatosti, zlepšení teplem a silným tlakem, křeče při růstu zubů bez horečky.

Cuprum matallicum 9CH – nevolnost a zvracení s křečovitými bolestmi, silný průjem doprovázený akutními bolestmi bříška.

PULSATILLA 9CH gra 4g –  kolika poté, co matka jedla tučné.

China 9CH – akutní kolika s nadýmáním, citlivost bříška na dotek, zhoršení po jídle a po kojení.

Lycopodium clavatum 9CH – potíže s trávením, nadýmání v dolní části bříška, není žádné ulehčení při dochodu plynů nebo odříhnutí.

U všech těchto homeopatik je doporučeno ředění 9CH, jednu dávku roztoku opakovaně po 10 minutách do vymizení obtíží.

Doporučené dávkování: Podávání u novorozenců a kojenců – granule rozpusťte v malém množství převařené kojenecké vody (10 granulí v 1 dcl vody) a podávejte po lžičkách v doporučených intervalech (1 dávka = 1 lžička). Každý den naředíme nový roztok.

Při bolestivém nadýmání se doporučuje vynechat ze svého jídelníčku veškeré luštěniny, zelí a čerstvý chléb. Dále nejsou vhodné pokrmy z bílé mouky a cukru.

Miminku můžete na bříško přikládat obklad z odvaru kmínu a koriandru, případně ještě s heřmánkem. Dále můžete podávat i bylinné čaje, které blahodárně působí proti plynatosti - např. BABIO Dětský čaj fenyklový 20x 1.5g BIO, ČAJÁNEK Fenyklový granulovaný nápoj 150g - oba jsou vhodné pro děti od ukončeného 1. měsíce.

Problémy s trávením také odstraňují např. SAB SIMPLEX kapky suspenze 30ml, PROBIOTICKÉ kapky pro děti 10ml -Bio Gaia- , LEFAX suspenze 50ml, BabyCalm roztok 15ml.

Při nadýmání je také dobré s miminkem cvičit na bříško. Zkřižte miminku nožičky do tureckého sedu a tlačte jemně či silněji k bříšku. Také můžete bříško masírovat ve směru hodinových ručiček (pozor, tato masáž by se neměla provádět, má li miminko pupeční kýlu). K masírování můžete použít PUPÍK Emulgel při nadýmání bříška 100ml - bylinkový emulgel s vysokým obsahem vonných silic, které přináší úlevu při potížích vyvolaných nadýmáním.

Pokud jste na umělé výživě, doporučuji Nutrilon 1 COMFORT 400g - počáteční výživa, která řeší zažívací obtíže tj. koliky a zácpu. Novalac 1 IT 400g - kojenecké mléko určené pro kojenců, které trpí na zácpy. NESTLE Beba Sensitive 500g - vhodná při kolikách, nadýmání, průjmu, zácpě a bolestech bříška. Obsahuje probiotické kultury.


V případě dalších dotazů se na nás můžete kdykoliv obrátit, rádi Vám odpovíme.

S pozdravem

Tereza BENÍŠKOVÁ
Poradna on-line
www.DocSimon.cz


další dotazy...

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.