Dotaz z poradny

DocSimon: jak je tělu škodlivý medrol? jak dlouho se může brát na revma?

Odpověď

Dobrý den,

MEDROL tbl 30x 4mg, MEDROL tbl 50x 16mg, MEDROL tbl 20x 32mg - hormon ze skupiny glukokortikoidů. Protizánětlivých, imunosupresivních a antialergických vlastností methylprednisolonu se využívá v mnoha terapeutických indikacích. Zasahuje významně i do metabolismu glycidů, bílkovin a tuků. Ovlivňuje kardiovaskulární systém, kosterní svalstvo a centrální nervový systém.
Medrol potlačuje příznaky místního zánětu (horečky, otoků, bolesti, zarudnutí) a alergické reakce. Působí na mnoho orgánů a metabolických procesů v těle. Používá se podle doporučení lékaře při léčbě široké škály onemocnění jako např.: revmatická onemocnění různého původu,  alergická onemocnění, kožní onemocnění, oční alergická a zánětlivá onemocnění některé záněty zažívacího ústrojí některá onemocnění dýchacího ústrojí...

Dávka potřebná při léčbě závisí na onemocnění. Množství a délku užívání léku určuje ošetřující lékař. Úvodní dávka Medrolu se pohybuje mezi 4 mg až 48 mg methylprednisolonu denně, podle charakteru léčeného onemocnění. V méně závažných případech bývají obvykle dostačující nižší dávky, zatímco u určitých pacientů je nutné podávat vyšší počáteční dávky. Dávkování je vždy individuální. U revmatických onemocnění se Medrol používá jako doplňková terapie pro krátkodobé podávání (pro převedení pacienta přes akutní fázi onemocnění). Někdy může být nutná udržovací terapie nízkými dávkami.

Nežádoucí účinky se objevují zřídka, pokud je lék podáván krátkodobě. Větší pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků je při dlouhodobém podávání vysokých dávek. Nejzávažnější nežádoucí účinky, které se mohou projevit jsou měsíčkovitý obličej, záněty, zvýšení tělesné hmotnosti, zažívací potíže, bolesti hlavy, změny nálad – až psychické poruchy, bolesti svalů, nepravidelná menstruace, oční postižení, změna vzhledu kůže a citlivosti, snížení imunity, náchylnost k infekčním onemocněním atd.

V případě dalších dotazů se na nás můžete kdykoliv obrátit, rádi Vám odpovíme.

S pozdravem

Tereza BENÍŠKOVÁ
Poradna on-line
www.DocSimon.cz

další dotazy...

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.