Dotaz z poradny

DocSimon: Vážený pane doktore, paní doktorko, chtěla jsem se zeptat, zda je v pořádku, když jsem začala nově užívat antikoncepci Jeanine první den po skončení menstruačního cyklu, tedy ne dle instrukcí v příbalovém letáku, kde radí užít první pilulku s prvním dnem cyklu. Jsem vystavena nějakému riziku? Případně jak dlouho bych měla používat jinou metodu ochrany při pohlavním styku? Velice Vám děkuji za brzkou odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud jste v minulém měsíci žádnou hormonální antikoncepci neužívala začněte užívat první den cyklu, to znamená první den menstruačního krvácení. Užijte tabletu označenou příslušným dnem v týdnu. Dále pokračujte dalšími dny ve správném pořadí. Takto Jeanine účinkuje okamžitě a není třeba používat žádnou další antikoncepční metodu. Můžete začít užívat také 2. až 5. den Vašeho cyklu, ale v tomto případě musíte použít navíc ještě další antikoncepční metodu (bariérovou metodu) prvních 7 dnů prvního cyklu.

Pokud přecházíte z jiné kombinované pilulky: Užívání Jeanine můžete zahájit ihned další den po užití poslední pilulky z předchozího balení (to znamená, že nebude žádný interval bez užívání tablet).

Pokud vaše předchozí balení obsahovalo i inaktivní (neúčinné) tablety, můžete začít užívat Jeanine den po užití poslední aktivní tablety. S užíváním můžete začít i později, ale nejdéle následující den po intervalu bez užívání Vaší předchozí pilulky (nebo po využívání poslední inaktivní tablety Vaší předchozí pilulky). 


Pokud se budete řídit těmito pokyny, nemusíte používat žádnou další antikoncepční metodu.

Pokud jste nepostupovala dle výše uvedených doporučení, bylo by vhodné se chránit během celého cyklu.


V případě dalších dotazů se na nás můžete kdykoliv obrátit, rádi Vám odpovíme.

S pozdravem

Tereza BENÍŠKOVÁ
Poradna on-line
www.DocSimon.cz


další dotazy...

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.