Dotaz z poradny

Dobrý den, je lepší pasta s fluorem nebo bez fluoru?

Odpověď

Dobrý den,

obsah fluoridu v zubní pastě má zásadní význam v prevenci vzniku zubního kazu. Zubní pasty s fluoridy snižují při pravidelném používání kazivost chrupu o 20-30%. Většina fluoridovaných zubních past obsahuje fluorid sodný (NaF), fluorid cínatý, aminfluorid nebo monofluorofosforečnany (MFP).

Podle obsahu sloučenin fluoru se pasty rozdělují na zubní pasty vhodné pro děti s obsahem 250-500 ppm F, běžné zubní pasty pro dospělé s obsahem fluoridu 1000-1500 ppm F a terapeutické zubní pasty s obsahem 1800-2500 ppm. Pro děti do 4 let věku jsou vhodné zubní pasty s nižšími koncentracemi fuoridů – důvodem je riziko vzniku skvrnité skloviny při opakovaném polykání pasty.

Fluoridované zubní pasty při aplikaci 2x denně jsou považovány za velmi účinné prostředky při předcházení vzniku zubního kazu. Zvyšují koncentraci fluoru ve slině na dobu několika hodin, zyvšují koncentraci fluoru v plaku, brání demineralizaci a podporují remineralizaci povrchu skloviny.

Vyjímečně se mohou projevit příznaky alergie na fluor ve formě zarudnutí kůže v okolí úst, kde dochází při čištění zubů k přímému kontaktu s pastou. Někteří dermatologové připisují podíl na vzniku této tzv. periorální dermatitidy právě fluoru obsaženému v zubních pastách, jiní tvrdí že je způsobena látkou SLS (sodium lauryl sulfát), která se přidává jako pěnidlo do zubních past. Těmto lidem se pak doporučuje vyzkoušet zubní pastu bez obsahu fluoridu nebo bez SLS.

V případě dalších dotazů se na nás můžete kdykoliv obrátit, rádi Vám odpovíme.

S pozdravem

Tereza BENÍŠKOVÁ
Poradna on-line
www.DocSimon.cz

další dotazy...

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.