AKNÉ

Akné je zánětlivé kožní onemocnění pilosebaceózní jednotky. Je charakterizováno povrchovými kožními erupcemi vznikajícími ucpáním kožních pórů a možným následujícím zánětem. 

Vznik akné

Na povrchu většiny lidské kůže se nachází mazové žlázky napojené na folikul, tyto žlázky se v největším množství nacházejí na tváři, v horní části zad a hrudníku. Proto se na těchto místech akné objevuje nejčastěji.

Mazová žláza produkuje olejovitou hmotu, která je za normálních okolností vylučována folikulem na povrch pokožky. Jakmile dojde ke změnám ve výstelce folikulu, zabrání se tím průtoku mazu. Buňky vystýlající folikul se odlupují a shlukují, dochází k jejich rohovatění, následně ucpávají otvor folikulu a maz se nemůže dostat ven. V těchto ucpaných folikulech směs mazu a buněk vede k množení bakterií, které produkují enzymy způsobující zánět. Když se ve vývodu mohou usazovat nečistoty, vznikají černé tečky. U uzavřené mazové žlázky bez dalších změn pozorujeme charakteristické bílé tečky.

Pokud ucpaný folikul není schopný udržet svůj obsah, dochází k prasknutí a celý obsah se vylije ven na okolní pokožku. Ložiska či vřídky se vytváří jako následek podráždění pokožky obsahem ucpaného folikulu. K poškození okolních buněk dochází i při nešetrném odstraňování projevů akné. 

Rozdělení aknózních projevů:

Mimo akné papulopustulózní a nodulární existuje dále akné conglobata, kdy dochází k výraznému zánětu s bakteriální superinfekcí. Tento typ akné se vyskytuje nejčastěji na zádech a hrudníku, je těžko léčitelný a vyskytuje se zejména u mužů.

Příčiny vzniku akné

Přesná příčina není známá, akné je pravděpodobně výsledkem spolupůsobení mnoha faktorů, např:


Naopak ohledně akné panují určité mýty:

Prevence vzniku akné

Používání vhodné kosmetiky - zaměřit se na čištění pleti neagresivními přípravky určenými k péči o problematickou pokožku. Je dobré vyhnout se alkoholu a alkalickým mýdlům, která pleť přesušují. Používat krémy, čisticí přípravky a popřípadě make-up určené na problematickou pleť. K dispozici jsou též přípravky k ochraně proti slunečnímu záření, které jsou nemastné a nezhoršují projevy onemocnění.

Vitamínové - minerální přípravky - mohou pozitivně ovlivnit stav a zdraví pokožky. Přípravky obsahují zejména panthenol, biotin, vitamin E, nenasycené mastné kyseliny s protizánětlivým efektem (např. z pupalkového oleje), zinek a selen.

Omezení stresu a alkoholu, zanechání kouření.

Vliv jídla je velmi omezený, přesto je vhodné sledovat své individuální reakce na změny stravovacího režimu.

Terapie akné

Klasická léčba - antiseptika a antibiotika. Používají se k místní (lokální) nebo celkové terapii těžších forem akné. O léčbě rozhoduje odborník dermatolog. Z volně prodejných přípravků  s antiseptickým účinkem je k dispozici benzoylperoxid - jeho výhodou je, že na něj nevzniká rezistence a je i vhodným doplňkem k léčbě antibiotiky. Mezi volně prodejné přípravky regulující činnost mazových žláz patří kyselina azelaová. Lze ji použít v těhotenství i při kojení.

Homeopatická léčba - stanovuje homeopat po celkovém vyšetření. Léčiva jsou předepisována podle individuální potřeby pacienta.

Specifická terapie - použití laseru, který pomáhá hojit jizvy, má protizánětlivý a regenerační účinek na kůži.

I když akné nepředstavuje závažné ohrožení zdraví, těžká forma akné může vést ke vzniku jizev. I mírnější formy akné zhoršují sebevědomí a psychický komfort pacienta a je potřeba jim věnovat náležitou péči. V případě závažnějších projevů je vždy vhodné je vyšetření v kožní ambulanci.


PharmDr. Milena ŠVECOVÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.