AROMATERAPIE

Aromaterapie je přírodní léčebná metoda využívající 100% čisté esenciální neboli éterické oleje, které se získávají z různých částí rostlin (květy, listy, kůra a další). Jedná se o tzv. holistickou léčbu - bere v úvahu stav těla, mysli a ducha člověka. Nezaměřuje se tedy pouze na konkrétní zdravotní problém, ale jde o pohled na nemocného člověka jako na celek. Od toho se následně odvíjí výběr vhodného éterického oleje.

Historie aromaterapie

Počátky využívání aromatických rostlin lze nalézt již ve starověkém Egyptě asi 3000 let př.n.l., kdy se oleje a aromatické masti používaly k léčení, balzamování, ke koupelím a masážím. Esenciální oleje se také hojně využívaly ve staré Čině, Indii, v Persii i ve středověké Evropě.

Základy dnešní aromaterapie položil francouzský chemik Rene-Maurice Gattefosse. Byl přesvědčen, že esenciální oleje mají mnohem větší využití v léčbě. Během svých experimentů si roku 1937 popálil ruku. Ihned ji ponořil do levandulového oleje za účelem zmírnění bolesti. Bolest se vytratila a během následujících dní zpozoroval výrazné zhojení rány bez následků hnisání, infekce či jizvy. Jako první Rene-Maurice Gattefosse použil termín aromaterapie.

Éterické oleje (silice)

Éterické oleje jsou vonné koncentrované výtažky získávané z aromatických rostlin destilací s vodní parou či lisováním za současného zachování terapeutických vlastností rostliny. Rostlinné silice jsou látky těkavé (prchavé, volně se rozptylující v prostoru), nestálé, bezbarvé či barevné kapaliny rozdílné viskozity. Nejsou mísitelné s vodou, naopak jsou dobře rozpustné v lihu, medu, mléce a rostlinných olejích. Velká většina získaných silic má antivirotické a antibakteriální, některé i antiseptické účinky. Silice mají velice silnou koncentraci. V jedné kapce silice je obsažena vůně a účinné látky přibližně z 1 kg rostlinné drogy. Tyto látky se tedy musí mnohonásobně ředit.

Dle těkavosti (stálosti) se éterické oleje rozdělují následovně:

  • Těkavost vysoká – silice vyprchá v prostoru do 24 hod (např. eukalyptus, máta peprná)
  • Těkavost střední – silice vyprchá do 48 hod (např. levandule, fenykl)
  • Těkavost nízká – silice vyprchá do jednoho týdne (např. jasmín, růže). Silice s nízkou těkavostí se označují jako tzv. fixátory vůně.

Získávání silic

Silice se získávají z rostlinných surovin těmito technologickými postupy:

  • Destilací suroviny v čerstvém stavu vodní parou. Touto metodou se získává většina silic.
  • Extrakcí organickými rozpouštědly. Při získání silice z květů se používá petroléter nebo benzín. Další možností je extrakce z květů do tuku metodou zvanou enfleuráž. Tato metoda se uplatňuje jen u vzácných silic, např. u silice z květů jasmínu. Z tuku se po enfleuráži silice extrahuje organickými rozpouštědly. Vysoce kvalitní silice se získávají extrakcí pomocí oxidu uhličitého. Oxid uhličitý je udržován pod tlakem v kapalném stavu v uzavřeném systému s rostlinnou drogou, ze které se silice uvolňuje.
  • Lisováním, které se uplatňuje při výrobě silic z kůry citrusových plodů.

Vedle čistě přírodních éterických olejů se vyrábějí i silice syntetické, jejichž hodnota je mnohonásobně nižší, jejich účinek rychle vymizí.

Využití a formy aplikace aromaterapie

Rostlinné silice nacházejí uplatnění v přípravě profesionální i domácí kosmetiky, v parfumerii, v masážní praxi, ve fyzioterapii, ve farmacii a dermatologii.

Způsoby aplikace:

Inhalace

Je to nejrychlejší cesta jak dostat éterický olej do krevního oběhu. Po vdechnutí se vjem dostává čichovým nervem do čichového centra v mozku. Může tak navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit tepla, chladu, osvěžení, uklidnění, povzbuzení, zmírnit bolesti hlavy a další. Příjemná vůně éterických olejů může přispět ke zlepšení atmosféry doma i na pracovišti. Silici pro inhalování volíme podle vyhovujícího aroma a žádoucího terapeutického účinku.

Inhalovat éterické oleje je možné těmito způsoby:

  • Nakapat několik kapek oleje na kousek látky, přiložit k nosu a vdechovat.
  • Pomocí inhalátoru. Jeho použití je přesně stanoveno výrobcem.
  • Pomocí aromalampy. Součástí je miska na vodu o objemu cca 100 ml, do které se nakape 4 - 8 kapek zvoleného oleje, a čajová svíčka, která slouží jako zdroj tepla pro ohřátí misky a urychluje odpařování rostlinné silice.

Aromatické masáže

Než použijeme éterický olej k masáži či do koupele, je nutné jej zředit vhodnou látkou, které se říká „nosič“. Ideálními nosiči k masážím jsou vhodné kvalitní, za studena lisované rostlinné oleje (mandlový, olivový, slunečnicový). Používá se směs 25 kapek éterického oleje ve 20 lžičkách nosiče.

Masáže stimulují krevní oběh, uklidňují nervový systém a uvolňují svalové napětí. Aromatická masáž by měla být jemná a nesmí působit bolest. Můžeme použít jak samotné silice k masážím namáhaných míst, tak i připravovaný masážní olej.

Koupele

Koupel by měla trvat přibližně 20 minut. Přidáme několik kapek éterického oleje nebo použijeme směs ve složení 16 kapek oleje ve 20 lžičkách nosiče.

Vnitřní užívání

Je podobné pití bylinných nálevů a odvarů. Mnohé silice však nejsou vhodné k tomuto typu aplikace. Vnitřní užívání silic je nejméně rozšířený a značně rizikový způsob.

Rady na závěr

Obecně platí, že by se lidský organismus měl vyvarovat vysokých koncentrací silic, ty mohou způsobovat bolesti hlavy a pocity na zvracení. Při výběru vhodných silic je dobré si důkladně prostudovat účinky silic a pečlivě vybírat kvalitní silice. Na obalu každé silice by měl být uveden latinský název rostliny, rodové i druhové jméno rostliny, region původu, způsob a místo pěstování, výrobce, datum výroby a doporučená spotřeba. Vyšší cena silice by teoreticky měla být zárukou kvality. Silice skladujeme v chladu při stabilní teplotě, v temnu a nenecháváme balení dlouho otevřená. Chceme-li použít silice k podpůrné léčbě, je dobré se poradit s ošetřujícím lékařem či zkušeným aromaterapeutem. Zvlášť opatrní by měli být pacienti s alergickými potížemi, těhotné a kojící, malé děti a pacienti s chronickým srdečním onemocněním. Koncentrované silice mohou silně dráždit a způsobovat kontaktní dermatitidu (vyrážku).

Příklady rostlin s obsahem silic a jejich využití:

Anýz – výrazně působí na trávicí trakt, má protikřečové účinky.

Bazalka – na zklidnění nervů, při úzkostech, bolestech hlavy, odpuzuje hmyz, podporuje pocení. Neužívat v těhotenství.

Borovice – je antiseptická, pomáhá při nachlazení, rýmě, dezinfikuje vzduch.

Citron – vhodný při duševní námaze, příznivě působí na pleť.

Eukalyptus – jeden z nejúčinnějších olejů při všech dýchacích obtížích či nachlazení, napomáhá hojení ran a silně dezinfikuje vzduch. Používá se též do nosních mastí, prsních balzámů a masážních přípravků.

Fenykl – účinný při trávicích potížích a dýchacích problémech.

Grapefruit – má antidepresivní účinky, vhodný ke koupelím a masážím.

Jasmín – povzbuzuje srdeční činnost, navozuje euforii a optimismus, afrodiziakum.

Levandule – patří mezi nejpoužívanější silice, má hojivé účinky, snižuje krevní tlak, účinná proti molům.

Máta – zmírňuje dýchací problémy, povzbuzuje žaludeční činnost. Není vhodná pro malé děti kvůli riziku asfyxie (stažení hlasivek s dušením).

Meduňka – vhodná při stresu, nespavosti.

Rozmarýn – silně stimuluje při únavě, působí jako afrodiziakum.

Šalvěj – působí sedativně na nervový systém, má antiseptické účinky.

Tea-tree – silně antiseptický, používá se k ošetření ran a zánětů kůže, po bodnutí hmyzem, jako přírodní hmyz odpuzující prostředek. Bývá součástí kosmetiky na problematickou pleť, dezinfekčních gelů či pastilek proti bolesti v krku.


Jana DVOŘÁKOVÁ, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.