BENIGNÍ HYPERPLAZIE PROSTATY

Charakteristika onemocnění

Prostata (předstojná žláza) je součást mužské pohlavní soustavy. Je umístěna na spodní straně močového měchýře, obklopuje močovou trubici a dosahuje velikosti zhruba vlašského ořechu. Produkuje prostatickou tekutinu, která vyživuje a transportuje spermie. Prostata je však zároveň místem nejhojnějšího výskytu problémů mužské močopohlavní soustavy. Může být postižena zánětem či nádorem, nejčastěji však dochází k nezhoubnému zvětšení prostaty – benigní hyperplazii prostaty. Normální velikost prostaty u dospělého muže je 15 - 20 g , při zvětšení může prostata dosáhnout velikosti i přes 1000 g.

Příčiny vzniku onemocnění

U tohoto nezhoubného onemocnění dochází ke zvětšování prostaty nadbytečným zmnožením buněk prostaty. Dochází také ke zvětšování svalově-vazivové a žlázové části. Pro vznik onemocnění jsou důležité dva faktory: vyšší věk a testosteron (mužský pohlavní hormon). Zmnožení buněk prostaty je způsobené zvýšeným množstvím dihydrotestosteronu (vysoce aktivní forma testosteronu) v krvi. Množství dihydrotestosteronu se s věkem zvyšuje a zapříčiňuje růst buněk prostaty, což způsobuje její zvětšování a může vést ke vzniku obtíží.

Prostata se rozrůstá do míst, která se spolu s ní nerozrůstají. Její svalová vlákna se nadměrně napínají, stlačují močovou trubici a vzniká překážka v odtoku moči z močového měchýře. Zpočátku močový měchýř silnějšími stahy vyrovnává překážku, později se však vyčerpá, úplně se nevyprázdní a zůstává v něm zbytková moč. V tomto stádiu se močový měchýř rychleji naplní a pacient cítí častější nucení na močení přes den i v noci.

Příznaky onemocnění

K nejčastějším příznakům patří:

Onemocnění může být doprovázeno závažnými komplikacemi, jako jsou infekce močových cest, tvorba močových kamenů a snížená funkce ledvin. Benigní hyperplazie prostaty se může vyskytovat současně s rakovinou prostaty.

Diagnostika onemocnění

Ke zjištění, zda-li se jedná o benigní hyperplazii prostaty, může lékař využít jak diagnostické přístroje (rentgen, ultrazvuk), tak vzorek krve pacienta, nebo přistoupí k rektálnímu vyšetření pomocí prstu či se provádí urodynamické vyšetření průtoku moči. Neinvazivní a nejméně pro pacienta zatěžující metodu potom představuje vyplnění dotazníku s obsahem specifických otázek, které jsou zaměřeny na vyhodnocení míry prostatických potíží. Tento dotazník se nazývá Mezinárodní dotazník prostatických symptomů (IPSS) a zaměřuje se na symptomy benigní hyperplazie prostaty, jako je frekvence močení, pocit neúplného vyprázdnění, přerušování močení, naléhavost močení aj. Pacient jim podle míry obtíží přiřazuje bodovou hodnotu od 0 (potíže se nevyskytují) až po 5 (potíže se vyskytují téměř vždy). Součet těchto bodů pak dá konečný výsledek s vyhodnocením. Kromě vlastního bodového výsledku je důležité, nakolik potíže pacienta omezují v jeho životě - jak ovlivňují jeho kvalitu.

Možnosti terapie

Klíčem k zastavení růstu prostaty a jejímu následnému zmenšení je snížení hladiny hormonu dihydrotestosteronu v těle. Ke zvětšování prostaty dochází bezpříznakově poměrně dlouhou dobu, stejně tak i snižování hladiny dihydrotestosteronu v těle a s tím spojený ústup potíží s močením a následné zmenšování prostaty trvá přibližně stejně dlouho.

Cílem léčby benigní hyperplazie prostaty je zmírnění příznaků, prevence jejich progrese a redukce komplikací. Léčba je farmakologická s použitím nejen syntetických preparátů, ale také výtažků z léčivých rostlin. Závažnější případy si vyžádají chirurgický zásah. Každé potíže s prostatou by měl řešit lékař a ten může rozhodnout, zda je zapotřebí léčba farmakologická nebo postačuje samoléčba s využitím přírodních prostředků. Pacient by měl svého lékaře nebo lékárníka informovat o každém zhoršení potíží.

Fytoterapie

Extrakt ze Serenoa repens (Saw palmetto, serenoa plazivá): Mezi hlavní obsahové složky patří mastné kyseliny a fytosteroly (např.beta-sitosterol, stigmasterol), které mají protizánětlivý, antiproliferační (bránící růstu) a antiandrogenní účinek. Je součástí volně prodejných léčiv k terapii benigní hyperplazie prostaty i kombinovaných doplňků stravy. Podporuje zdraví prostaty a normální tok moči.

Extrakt z Pygeum africanum (slivoň africká, africká švestka): Obsahuje vysoké množství fytosterolů a je součástí kombinovaných doplňků stravy.

Epilobium parviflorum (vrbovka malokvětá): bylina s více látkami, jejich přesný mechanismus účinku není zcela objasněn. Používá se ve formě nálevu (čaje) a je součástí léčivých čajových směsí nebo se pije samotná.

Cucurbita pepo (tykev obecná, dýně): její semínka a olej z nich lisovaný jsou bohatá na fytosteroly, nenasycené mastné kyseliny, vitaminy (E, skupina B vitaminu, C) a minerální látky (zejména zinek). Především v kombinaci s dalšími látkami příznivě ovlivňuje prostatické potíže a dýňová semena jsou i cennou součástí racionální stravy.

Z dalších rostlin se v terapii prostatických potíží uplatňují extrakty z pylů trav, extrakt z granátového jablka, kopřiva dvoudomá (kořen bohatý na fytosteroly, podporuje správnou funkci močového ústrojí a ledvin) a byliny, které mají příznivý efekt při infekci močových cest (list bucco, přeslička, brusinka, vřes, medvědice či zlatobýl). Součástí vícesložkových přípravků bývají i vitamíny, minerály, antioxidanty a látky na podporu vitality (extrakty z ženšenu či eleuterokoku).


Téma zpracoval:

Mgr. Monika Targošová, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.