CELULITIDA

Popis a stádia celulitidy

Celulitida vzniká jako důsledek hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva. Zmnožení tukových buněk je způsobeno zejména vlivem ženských pohlavních hormonů. Donedávna byla považována za estetický defekt, tzv. kosmetický problém nejasné etiologie. Pokud se neléčí, může se rozvinout až v chorobný stav. Kůže je bolestivá, napjatá. Celulitida není synonymem obezity, ale může s ní souviset. Může však trápit i štíhlé ženy a dívky, jejichž BMI je na hranici podvýživy. Je dána nejen hormonální dispozicí, ale i stavbou podkožní tukové tkáně, proto jí netrpí muži (mají jinak uspořádaná vazivová vlákna v podkoží). Hlavní příčinou je však porucha krevní a lymfatické mikrocirkulace ve tkáni. Tím se mění podkožní tukové vazivo.

Stádia celulitidy

Především jsou postižený boky a zadní strana stehen, později může být zasažena vnitřní strana stehen, hýždě, oblast břicha a i zadní strana paží.

Rozeznáváme 4 základní stádia:

· 1. stádium – štípacím testem je patrná pomerančová kůže - po stisknutí kůže mezi prsty se vytvoří kožní řasa. Objevuje se lehký otok podkožních tkání.

· 2. stádium – vsedě a ve stoje či při ostrém světle je pomerančová kůže viditelná. Vleže nerovnosti zmizí.

· 3. stádium – hrbolky jsou viditelnější už i vleže. Kůže je chladnější, na pohmat citlivá a bolestivá.

· 4. stádium – již se nejedná o kosmetický, ale zdravotní problém. Bulky mohou mít až 10 mm, kůže je napjatá. Objevují se i jiná rizika zdravotních komplikací.

Rizikové faktory

Neovlivnitelné – faktory způsobující patologickou změnu:

Ovlivnitelné – především životní styl a životospráva:

Terapie a přípravky proti celulitidě

Nejlepší je prevence, pokud se již „pomerančová kůže“ objeví, je třeba léčbu vést komplexně a svědomitě. Úspěchem je zmírnění projevů a zábrana tvorby nových hrbolků. Základem je zdravý životní styl.

Strava:

Neexistuje specifická anticelulitická dieta. Při nadváze je dobré postupovat s dietou opatrně, pod dohledem odborníka. Základem jídelníčku by měla být syrová a tepelně upravená zelenina (ideálně 500 g denně), ovoce, celozrnné výrobky, kvalitní rostlinné i živočišné bílkoviny. Rychlý úbytek hmotnosti není dobrý (rychlá ztráta elasticity kůže) a bohužel mnohdy ani není trvalý. Dochází k tzv. jo-jo efektu. Nejúčinnější je trvalá změna stravovacích návyků a dostatečný pitný režim. Nejvhodnější jsou minerální vody s nízkým obsahem sodíku (sodík zadržuje v těle vodu) a bylinné čaje s obsahem čisticích bylin (podporujících látkovou výměnu, činnost jater a činnost lymfatického systému). Měli bychom se vyhnout kávě, kofeinovým nápojům i alkoholu. Nejběžnější součástí detoxikačních čajů bývají pampeliškový kořen s natí, vilcacora, kopřiva, lopuchový kořen. K podpoře detoxikace organismu lze použít též sirupy a šťávy z aloe vera (není vhodná v těhotensví!), řasu chlorella, k očištění střev a snížení pocitu hladu přípravky s vlákninou.

Pohyb:

Dostatek pohybu napomáhá ke zvýšení látkové výměny, zlepšení krevní mikrocirkulace a tím i zmírnění tvorby celulitidy. Za vhodný pohyb je považován rekreační běh, jízda na kole, jízda na koni, plavání, aerobik i tanec. Zvyšuje se prokrvení tkání a je posílena svalová hmota kolem hýždí, břicha a na dolních končetinách.

Lymfatická (mízní) masáž:

Je velmi jemná a propracovaná technika podobná masážím. Za použití pomalých tahů a tlaků na kůži dochází k aktivaci podkožního lymfatického systému. Zásadně ovlivňuje celulitidu. Provádí se pouze za odborného dohledu. Většinou se zahajuje manuální lymfodrenáží a uvolněním mízních uzlin, následovat může přístrojová lymfodrenáž. Tyto techniky se nepoužívají u hnisavých kožních onemocnění, u onkologicky nemocných, opatrnosti je třeba při vysokém krevním tlaku, srdečním selhávání a dalších chronických onemocněních. 

Liposukce:

Typ chirurgického zákroku, kdy se malou kanylou odsaje podkožní tuk. Odsátý tuk by neměl přesáhnout 2 litry. Tato metoda není vhodná při snižování nadváhy, ale je vhodnější při neschopnosti redukovat objem tuku dietou a cvičením. Nese s sebou i určitá rizika, např. drobné jizvy. Provádí se spíše v mladším věku, kdy má žena zachovanou elasticitu kůže.

Kompresivní terapie:
Ke zlepšení činnosti svalové pumpy a prevenci otoků se doporučují kompresní punčochy I. a II.třídy. Existují též speciální stahovací kalhotky či pásy.

Péče o pokožku:
Látkové výměně v kůži napomáhá suché kartáčování jemnými kartáči různých velikostí a odstranění zrohovatění buněk peelingem. Anticelulitické zábaly zmenšují objem problematických partií a zlepšují vzhled kůže. Nejčastěji se používají zábaly z bahna z Mrtvého moře, skořicové, rašelinové nebo zábaly s obsahem kofeinu či teombrominu (kakaové boby). Je důležité dodržovat pitný režim.

Aplikace kosmetiky:

Používají se především krémy, oleje a masti. Nezáleží pouze na druhu krému, ale hlavně na způsobu masáže při jeho aplikaci a pravidelnosti ošetření. Je vhodné masáže provádět každý den, třeba kartáčem nebo speciální žínkou. Doporučuje se kůži nenechat vyschnout a popraskat. To zajistíme dostatečným promašťováním a udržením přirozeného pH kůže. Součástí kosmetických přípravků bývají látky zvyšující prokrvení (kofein, extrakt ze sečuánského pepře, skořice), výtažek z břečťanu, vitamin C, esenciální mastné kyseliny a oleje. 


Jana ZAHRADNÍČKOVÁ, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.