CÉVNÍ ONEMOCNĚNÍ KONČETIN

Cévní onemocnění – charakteristika

Onemocnění postihující cévy jsou často spojená se vznikem trombotických komplikací. Objevují se pocity těžkých nohou, otoky, bolest v lýtkách a nártech, noční křeče, při těžších stádiích kožní změny, hyperpigmentace až vředy. Pro správnou prevenci a léčbu je důležité odlišit povrchový zánět žil od hluboké žilní trombózy.

Tromboflebitida je většinou neinfekční zánětlivé onemocnění povrchových žil. Obvykle se vyskytuje společně s varixy na žilách dolních končetin (varixy – vakovitě rozšířené žíly, křečové žíly), často po úraze s poruchou cévní stěny. Na horních končetinách se vyskytuje v souvislosti se zavedením nitrožilního katetru (tenká hadička sloužící k aplikaci nitrožilních léčiv). Tromboflebitida se vyznačuje tuhým bolestivým provazcem, zduřením sledujícím průběh povrchové žíly, na pohmat bolestivým, červenajícím, později nahnědlé pigmentace, často teplejším proti okolí. Diagnóza je většinou snadná, na pohled patrná a nevyžaduje speciální vyšetření. Až na výjimky se jedná o nekomplikované onemocnění, které si vystačí s lokální léčbou. Zcela výjimečně může přecházet trombus z povrchové žíly do hlubokého žilního systému (v oblasti horní části stehna).

Flebotrombóza představuje závažné, život ohrožující onemocnění hlubokého žilního systému, které je charakterizováno přítomností trombu (krevní sraženiny). Nebezpečí spočívá v možnosti odtržení krevní sraženiny od cévní stěny a zanesení krevním proudem až do plicních žil. Tím může dojít k ucpání žíly, což vyvolá nebezpečné, život ohrožující tlakové změny v srdečně – plicním krevním oběhu, nastává tzv. plicní embolizace. Pro onemocnění je typický jednostranný otok celé končetiny sahající podle výše uložení trombózy ke kotníku, ke koleni nebo až do třísla. Oproti druhé končetině bývá rozdíl v obvodu obou končetin až několik cm. Vzácněji může být postižena i hluboká žíla na horní končetině. Bolest je spíše uvnitř končetiny, je bolestivý pohmat lýtka nebo došlap. Při pokračující trombóze může dojít až k namodralému zbarvení a rozšíření povrchových žil. Při podezření je nutné vyhledat lékaře, definitivní diagnózu potvrdí až specializované vyšetření – duplexní sonografie žil.

Příčiny vzniku onemocnění:

Jen okrajově je třeba se zmínit o onemocnění tepen, které je způsobeno uzávěrem průchodnosti tepny (céva vedoucí krev od srdce do tkání). Ischémie (nedokrvení) končetiny je akutní stav s výraznou šokující bolestí, otokem končetiny, bílou barvou kůže. Stav je nutný neprodleně řešit, většinou chirurgickým odstraněním uzávěru tepny, jinak hrozí ztráta končetiny.

Prevence

Prevence hluboké žilní trombózy – flebotrombózy – vychází z rizikových faktorů jejího vzniku, kterých je třeba se vyvarovat:

Léčba

Léčba tromboflebitidy

U tromboflebitidy si pacient často vystačí pouze s lokální léčbou. Lokální léčba zahrnuje chlazení studenými obklady či aplikaci mastí, krémů a gelů s obsahem nesteroidních antiflogistik (účinné látky proti bolesti a zánětu), jako je např. ibuprofen, diclofenac, indometacin, nimesulid.

Při přetrvávající bolesti lze užít nesteroidní antifogistika celkově ve formě tablet či kapslí (ibuprofen, diklofenak, naproxen, dexketoprofen). Nesmí se užívat spolu s léky na ředění krve (nedoporučí-li to lékař), při vředovém onemocnění žaludku, pálení žáhy či závažném astmatu.

Vhodná je dále doplňková léčba pomocí venofarmak, a to jak lokálních, tak i celkově působících. Užívají se přírodní či polosyntetické látky ze skupiny flavonoidů, glykosidů a saponinů nebo syntetické přípravky s obsahem calciium dobesilátu. Z lokálně působících přípravků se nejčastěji aplikují krémy a gely s obsahem heparinu a heparinoidu. Nejlepší účinek byl prokázán u mikronizované purifikované flavonoidní frakce s obsahem diosminu a hesperidinu, někdy bývá dostupná i v kombinaci s dalšími látkami (naříklad aescinem, který snižuje prostupnost cévní stěny a zmírňuje otok). Látky na posílení cévní stěny jsou dostupné i jako doplňky stravy. Příznivý vliv na cévní stěnu má též flavonoid rutin, který se přirozeně vyskytuje např.v pohance nebo je součástí volně prodejných přípravků.

Při akutních obtížích pomáhá kompresní terapie. Pod vedením odborníka (lékař, zdravotní sestra) nebo po zaučení se aplikují bandáže z krátkotažných elastických obinadel. Elastické kompresní punčochy vytvářejí protitlak z vnější strany žilní stěny. Usnadňují návrat žilní krve a brání tak otokům. Jsou dostupné 4 léčebné kompresní třídy a jedna třída preventivní. První výběr punčoch by měl proběhnout v lékárně nebo prodejně zdravotních potřeb - je potřeba zvolit správné rozměry, vhodný materiál i typ kompresní pomůcky. U závažnějších stavů předepisuje punčochy na poukaz lékař. 

Léčba flebotrombózy

Toto onemocnění vyžaduje užívání léků s antikoagulační aktivitou (zabraňují narůstání trombu a umožňují přirozené rozpouštění přítomného trombu) - léky jsou vázány na lékařský předpis. K antikoagulační léčbě je nutné přidat aplikaci elastické bandáže na postiženou končetinu (dlouhodobě až půl roku, dle stavu často i trvale) a dále je nezbytný pohyb.Téma zpracoval:

PharmDr. Milena ŠVECOVÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.