DEPRESE

Deprese – popis onemocnění

Deprese se řadí mezi psychiatrická onemocnění, které pacienta postihuje jak v rovině psychické, tak i fyzické. Deprese se projevuje následujícími příznaky:

Někdy může být depresivní nálada projevem somatického onemocnění (je např. typická pro Parkinsonovu chorobu) či je součástí jiné psychiatrické poruchy. Může se jednat o bipolární afektivní poruchu projevující se střídáním nálad (manické - přehnaně veselé, euforické - nálady se střídají s depresivními), schizoafektivní poruchu spojenou s bludy nebo halucinacemi (pacient slyší hlasy, které ho obviňují, ponižují, ...) nebo nejčastěji úzkostně-depresivní poruchu.

Příčiny depresí

Biochemická příčina deprese zřejmě souvisí se změnami tří chemických látek – neurotransmiterů, které se uvolňují v nervových zakončeních buněk v mozku. Jsou jimi noradrenalin, dopamin a serotonin. Všechny tři zmiňované látky jsou zodpovědné za přenos vzruchů v mozku a poruchy v jejich rovnováze se podílejí na vzniku deprese. Právě proto se i léčba deprese pohybuje na úrovni ovlivnění těchto látek.

Samotný rozvoj deprese se spojuje s různými faktory. Častým spouštěčem deprese bývá nějaká emocionálně vypjatá situace (např. úmrtí v rodině, ztráta blízkého člověka, rozchod). Dalším důvodem bývá stres a nespokojenost se sama sebou a velkou roli hraje i genetická predispozice.

U žen často vznik deprese souvisí s hormonálními změnami (menstruace, těhotenství, porod, klimakterium). I užívání některých léků může způsobit depresivní stavy: benzodiazepiny, steroidy (kortikoidy, estrogeny), antihypertenziva (metyldopa, některé betablokátory), interferon. Přesto se nikdy nedoporučuje tyto léky bez porady s lékařem vysadit!

Léčba deprese

K terapii deprese je určena skupina léčiv, která se označují jako antidepresiva. Antidepresiva odstraňují depresi a s ní spojené příznaky. Jejich účinek je založen na úpravě nerovnováhy neurotransmiterů (serotoninu, noradrenalinu a dopaminu) v mozku. Při léčbě první ataky deprese je nutné je podávat alespoň 6-12 měsíců, často bývá léčba doživotní.

Rozdělují se do několika skupin, které se liší mechanismem účinku, rychlostí nástupu účinku, množstvím nežádoucích účinků. Protože i klinický obraz deprese je pestrý, u každého pacienta může být účinné jiné léčivo a někdy je potřeba správnou léčbu hledat. Lékař při neúčinnosti terapie volí buď zvyšování dávek, záměnu za lék ze stejné skupiny, záměnu za lék z jiné skupiny nebo se může uchýlit ke kombinované léčbě. Podle dalších doprovodných příznaků se antidepresiva kombinují s léky proti úzkosti (anxiolytika), s léky na spaní (hypnotika) nebo se stabilizátory nálady (při střídání nálad u bipolární afektivní poruchy). Někdy se léky přidávají do kombinace na začátku léčby, aby pomohly pacientovi ulevit od obtěžujících příznaků (úzkost, nespavost) do doby, než se projeví vlastní účinek antidepresiva. Je důležité vědět, že efekt léčby nenastupuje ihned, ale až po 2 - 3 týdnech. Je potřeba vytrvat a teprve po delším časovém intervalu hodnotit úspěšnost léčby.

Kromě farmakoterapie se někdy přistupuje i k dalším léčebným postupům, které probíhají většinou za současné hospitalizace. Tyto postupy zahrnují fototerapii (léčbu světlem), elektrokonvulzivní terapii či repetitivní transkraniální magnetickou stimulaci. O jejich použití může rozhodnout jedině odborník - psychiatr.

Cenným doplňkem léčby je psychoterapie. Pomáhá pacientovi vyrovnat se s nemocí i zvládat emočně vypjaté situace, které mohou depresi spouštět. Důležitá je podpora rodiny a okolí.

Volně prodejné přípravky

Léčba deprese patří do rukou odborníka. Na mírné poruchy nálady existují volně prodejné přípravky, jejichž základ tvoří třezalka tečkovaná, šafrán nebo L-tryptofan.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Obsahuje hypericin a další látky, které mají antidepresivní účinek. Ten nastupuje po 2 – 4 týdnech po zahájení léčby. Již po krátké době se projevuje uklidňující účinek. Třezalka tečkovaná je vhodná k léčbě lehčích forem depresí nebo poruch spánku a usínání. Nemůže se používat během těhotenství a kojení ani u dětí mladších 12 let. V průběhu podávání třezalky se nedoporučuje slunění kvůli možné fototoxické reakci, která způsobuje svědění, zarudnutí a popálení pokožky, zejména u osob citlivých na slunce. Nesnáší se s některými léky, proto je třeba její použití v kombinaci s dalšími léčivy zapotřebí konzultovat s odborníkem (lékařem, farmaceutem). Nedoporučuje se ani pití alkoholu, ani současné užívaní jiných antidepresiv. Pokud má pacient předepsaná antidepresiva, neměl by užívat již doplňky stravy s obsahem třezalky! Třezalka bývá i součástí čajových směsí určených k léčbě žaludečních či žlučníkových potíží a i v tomto případě je její kombinace s antidepresivní léčbou kontraindikovaná.

L-tryptofan

L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která se v mozku za přítomnosti vitaminu B6 přeměňuje na serotonin. Užívá se nalačno. Nedoporučuje se u těhotných, kojících žen, její účinek nebyl prokázán ani u dětí. Je vhodný při mírných poruchách nálady spojených spíše s úzkostí a napětím.

Výtažek z šafránu

Kromě safranalu obsahuje volně prodejný přípravek i L-tryptofan a vitamin B6, které účinek safranalu zvyšují. 

Přírodní látky se sedativním (zklidňujícím) účinkem
Používají se bylinky, které pomáhají zmírnit napětí a nervozitu a navozují spánek. Nejpoužívanější je meduňka (Melissa officinalis), kozlík (Valeriana officinalis), chmel otáčivý (Humulus lupulus), mučenka pletní (Passiflora incarnata) či magnolie. Na úpravu spánku jsou určené přípravky s obsahem melatoninu - hormonu, který pomáhá tělu udržovat rytmus spánku a bdění. 

Téma zpracoval:

Mgr. Alena PREDMERSKÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.