ENDOPARAZITÓZY PSŮ A KOČEK

Skupiny endoparazitů psů a koček

Tasemnice – parazité žijící v tenkém střevě a v parenchymatózních orgánech (játra, slezina, plíce). Pes nebo kočka se nakazí buď přímo vajíčky v trusu přes mezihostitele, kterým je blecha, nebo pozřením nakaženého tepelně neošetřeného masa hospodářských zvířat. Uvolněné články tasemnic vypadají v trusu jako pohybující se zrnka rýže.

Škrkavky – oblí červi žijící v žaludku a tenkém střevě. Pes nebo kočka se nakazí přímo vajíčky z trusu, štěňata již v děloze nebo při sání mléka, koťata při sání mléka od matky. Možná je i nákaza přes mezihostitele, kterým jsou všenky. Patří k nejčastějším parazitům.

Protozoární endoparazité - cizopasí v tenkém a tlustém střevě. Pes nebo kočka se nakazí zárodky přímo z trusu nemocného jedince. U nás se nejčastěji vyskytuje bičíkatý prvok giardie, který napadá především mladé a oslabené jedince. Napadená zvířata jsou apatická, trpí průjmem a hubnou. Nebezpečná je dehydratace při výrazném průjmu. Vajíčka giardie jsou velice odolná a těžko se likvidují, je důležité především u mláďat dodržovat doporučená odčervovací schémata a předejít tak zdravotním komplikacím spojeným s nákazou tímto prvokem.

Srdeční endoparazité - parazité vyskytující se v srdečních dutinách. Pes nebo kočka se nakazí bodnutím krev sajícím hmyzem (komár).

Klinické příznaky u nakažených zvířat jsou vesměs podobné. Převládají především zažívací problémy jako průjem, plynatost, kolikové stavy a zvracení. U pacienta pozorujeme nechutenství, apatii, špatný výživový stav, zhoršenou kvalitu srsti, svědění kůže a konečníku, anemii, v případě srdeční červivosti a škrkavek dušnost a kašel. U střevních parazitů je typické tzv. sáňkování, tedy pohyb zadečkem po zemi, zvířátko se tak snaží ulevit si od svědění kolem konečníku.

Nejpřesnější je diagnostika pomocí vyšetření trusu zvířete ve veterinární laboratoři (přesné určení druh parazita), ale toto vyšetření nemá stoprocentní záchyt - vajíčka jsou vylučována v intervalech a v době odebrání vzorku se nemusí ve stolici vyskytovat. Je důležité proto nepodceňovat preventivní odčervování.


Prevence

Prevencí je především zabránění nakažení psa nebo kočky zárodky parazitů. Pes či kočka se nakazí buď z okolního prostředí, ve kterém je přítomen kontaminovaný trus jiných zvířat, nebo přímým kontaktem s nakaženým zvířetem, např. při očichávání. Další způsob je nakažení přes tzv. mezihostitele pozřením jeho celého (blecha, všenka) nebo jeho nakažené části (maso hospodářských zvířat). Specifický způsob nakažení je bodnutí krev sajícím hmyzem v případě srdeční červivosti.

Je tedy nutné psy venčit mimo frekventovaná místa a především odstraňovat jejich výkaly. Tím se zabrání nákaze jiných zvířat či člověka. Zejména psy nevenčíme v okolí dětských hřišť a i v parcích dbáme na to, abychom po nich uklízeli. Zvířata udržujeme prosté vnějších parazitů, chráníme je před napadením blechami, klíšťaty i jiným hmyzem. K tomu jsou určené repelentní přípravky pro psy a kočky. Při napadení psa blechou nezapomeneme kromě odblešení psa též preventivně odčervit, blecha je přenašečem tasemnice psí. Zvířata krmíme pouze nezávadnou tepelně opracovanou potravou nebo krmivem přímo pro ně určeným. Dalším způsobem ochrany je podávání antiparazitik preventivně během života zvířete. Běžný interval je každé 3 měsíce, u koček lovících venku se doporučuje odčervit každé dva měsíce.

Terapie – léky na endoparazitózy

Preventivně se používají různé aplikační formy endoparazitik. Nejrozšířenější jsou tablety, některé preparáty jsou obsaženy v tzv. flavourizovaných, ochucených tabletách pro lepší příjem zvířecími pacienty. Dále pak perorální pasty (vhodné zejména pro štěňata a koťata), suspenze vhodné pro štěňata a mladé psy. Výhodou tekutých a polotuhých forem je především menší stres zvířete při aplikaci a jistota podání léku pacientovi. Při výběru v lékárně je třeba odlišovat přípravky vhodné pouze pro kočky, přípravky určené pro psy a přípravky, které lze podat kočičkám i pejskům. Důležité je dodržení správné dávky, ty se liší podle hmotnosti zvířete. Pokud vychází zlomky tablet a není možné je přesně dělit, dejte vždy vyšší dávku. Menší dávka není dostatečně účinná, ale o trochu vyšší dávka nemůže zvířátku ublížit - přípravky na preventivní odčervení se ze střeva nevstřebávají. Lepší je podání nalačno - zvíře tabletu lépe přijme.
Kromě preventivního podání odčervovacích přípravků je též podstatné zamezit kontaktu zvířete s mezihostiteli parazitů - blechami, všenkami či jiným hmyzem. K tomu slouží přípravky na zevní parazity psů či koček nebo speciální kosmetika.

V případě podezření na endoparazitární onemocnění nebo v případě přímého nálezu parazita je nutné zahájit léčbu. Lékovou formu a dávkování by měl stanovit odborník, nejvhodnější je konzultace u veterinárního lékaře. 

PharmDr. Mária Bayerová, lékárník
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.