GYNEKOLOGICKÉ ZÁNĚTY

Vaginální kandidóza a její příčiny

Téměř 80 % vaginálních zánětů je způsobených kvasinkou (mikroskopickou houbou) Candida albicans, která se v malém množství běžně nachází v přirozené mikrobiální flóře poševní sliznice, aniž by vyvolávala jakékoli chorobné příznaky. Ke vzniku infekce dochází až při přemnožení této kvasinky - nejčastěji při poruchách či snížení imunity, při užívání antibiotik (jak lokálních, tak i celkových), při užívání hormonální antikoncepce či léků, které snižují obranyschopnost organismu. Mezi další příčiny přemnožení této kvasinkové houby dále patří pobyt v znečištěných vodách, kdy dochází k lokálnímu dráždění sliznic, nebo nadměrná hygiena, nesprávná výživa (konzumace sladkostí) či stres.

Vaginální kandidóza je mykotické onemocnění projevující se zarudnutím, otokem či svěděním vaginální sliznice, někdy jsou tyto nepříjemné projevy doprovázeny obtížemi při močení. Infekce je navíc spojena s bělavým, hrudkovitým (tvarohovitým) výtokem.

Prevence a terapie vaginální kandidózy

Při léčbě vaginálních kandidóz se používají antimykotika ve formě vaginálních globulí, tablet, čípků či krémů. Účinné látky obsažené v těchto volně dostupných přípravcích potlačují či úplně zastavují nadměrné množení kvasinek a dalších mikroorganismů, jako jsou stafylokoky, streptokoky i některá protozoa (např. Trichomonas vaginalis).

Při vážnějších obtížích je vhodné vyhledat lékaře, který posléze na základě gynekologického vyšetření doporučí některý z přípravků vázaných lékařským předpisem.

Volně prodejná lokální antimykotika:

Účinné látky klotrimazol  a ekonazol je možné podávat vaginálně (při výtoku, svědění vaginální sliznice) či zevně (při svědění zevních pohlavních orgánů). Lze je koupit ve formě krémů (některé jsou i s aplikátorem na podání do pochvy), tablet ke vkládání či vaginálních čípků. Schémata podání se různí, je možné podávat je ve vyšší dávce jednorázově či v nižších dávkách rozděleně tři nebo šest dní po sobě. Léčba u žen by neměla být prováděna těsně před menstruací nebo během ní z důvodu sníženého účinku přípravků jejich zvýšeným vyplavováním. Při řešení těchto obtíží je nutná léčba obou sexuálních partnerů, kdy se u mužů aplikují polotuhé léčivé přípravky (masti, krémy) na omytý žalud a předkožku jedenkrát denně, u žen se obvykle zavádějí dané přípravky vždy večer co nejhlouběji do pochvy. Pro snazší zavedení je možné podložit se polštářem, přípravek se aplikuje vleže na zádech a po podání je zapotřebí zůstat ležet, aby ve vzpřímené poloze přípravek nevytékal. V době gravidity je nutné zavádět dané přípravky bez užití aplikátoru, aby nedošlo k poškození plodu. 

Na zevní i vnitřní použití je určena mast s obsahem nystatinu.

Po dobu léčby je nutná sexuální abstinence .


Další volně prodejná léčiva
Globule s tetraboritanem mají antiseptický účinek, lze je podávat léčebně (týden až deset dní po sobě) či preventivně (jedenkrát týdně), jsou vhodné i v těhotenství či při kojení.
Vaginální výplachy se provádějí speciálním irigátorem, do kterého se nalije čerstvě připravený roztok s benzydaminem. Ten se používá k léčbě projevů zánětů projevů pochvy, děložního hrdla a zevní části ženského pohlavního ústrojí. Roztok je vhodný i pro běžnou ženskou hygienu a hygienu během šestinedělí. Nyní je již k dispozici i připravený v jednorázových aplikátorech.

Podpůrná léčba a léčivé přípravky obnovující poševní mikroflóru

Jako podpůrná léčba při destrukci přirozené poševní mikroflóry vlivem přemnožení mikroorganismů dále slouží preparáty obsahující živé bakterie mléčného kvašení, které pomáhají normalizovat fyziologické prostředí úpravou poševního pH. Tyto přípravky štěpí v organismu cukry na kyselinu mléčnou, čímž udržují žádoucí kyselé pH vaginálního prostředí a zabezpečují tak ochranu proti dalším infekcím a výtokům. Doplňování těchto mléčných bakterií (lactobacillus) snižuje riziko zánětlivých a hnilobných procesů. Lze je užívat jak preventivně (např. při užívání systémových antibiotik) či jako doplnění léčby při různých bakteriálních, kandidových a trichomonádových infekcích. K obnovení a udržení mikrobiálního obsahu a přirozené hladiny vlhkosti vaginálního prostředí lze dále užívat vaginální gely obsahující olej z čajovníku australského (tea tree oil). Přípravky s obsahem čajovníkového oleje ničí choroboplodné zárodky a mají antibakteriální účinky.

Pro intimní hygienu je možné používat mýdla s kyselým pH. Tyto přípravky určené k intimní hygieně obsahují někdy i antibakteriálně působící složky.

Při opakovaných gynekologických infekcích se osvědčily též přípravky k systémové enzymoterapie


Režimová opatření
 1. Nosit bavlněné spodní prádlo, vyhnout se syntetickým materiálům, těsnému oblečení. Spodní prádlo typu strings a tanga je nevhodné, jejich šňůrka nasává vlhkost a stává se živnou půdou pro kvasinky a bakterie.
 2. Nenosit těsné oblečení - příliš upnuté džíny podporují prostředí pro vznik infekce.
 3. Sexuální abstinence obou partnerů po dobu minimálně 7 dnů. Pokud je partner bez potíží, léčit se nemusí.
 4. Dočasně vynechat některé sportovní a jiné aktivity - cyklistika, spinning, bazén, sauna.
 5. Vyhýbat se koupání v přírodních nádržích o neznámé kvalitě vody.
 6. Dbát na intimní hygienu - používat mýdla určená k péči o intimní partie. Také přehnaná hygiena může dráždit a činit tyto partie náchylnější k infekci.
 7. Po stolici se otírat zepředu dozadu (dbát na to již u malých holčiček).
 8. Vyhýbat se nadměrnému množství cukru v potravě.
 9. Pokud nám lékař předepíše antibiotika, užívat zároveň probiotika.
 10. Při opakovaných potížích nahradit obyčejné tampóny probiotickými tampóny.
 11. Používat neparfémovaná mýdla, vložky i toaletní papír.


Trichomonáza

Jedná se o vaginální infekci vyvolanou jednobuněčným organismem – bičíkovcem poševním (Trichomonas vaginalis). Tento prvok kromě vaginálních infekcí vyvolává často i záněty močových cest.

V akutních stádiích se trichomonádová infekce projevuje zvýšenou produkcí vaginálního sekretu. Tyto obtíže jsou dále doprovázeny svěděním a pálením v pochvě a šedobělavým, napěněným výtokem. Tato infekce je pohlavně přenosná, proto je nutná léčba obou sexuálních partnerů a sexuální abstinence, stejně jako u kandidových infekcí.

Terapie patří do rukou odborného lékaře a indikované přípravky jsou vázané lékařským předpisem, avšak jako podpůrnou léčbu je i při těchto obtížích možné doporučit výše uváděné přípravky určené k intimní hygieně a k obnovení kyselého vaginálního prostředí.


Mgr. Milena ŠVECOVÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.