HEMOROIDY

Charakteristika hemoroidů

Jako hemeroidy je označováno rozšíření žilních struktur v okolí dolní části konečníku, projevující se zejména kapkami jasně červené krve na konci stolice, bolestmi a tlakem v konečníku, svěděním či mokváním.

Na vzniku hemoroidů se značnou měrou podílejí poruchy vyprazdňování (např. dlouhodobá zácpa), obezita, sedavé zaměstnání a obecně nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky (nedostatek tekutin a vlákniny), nedostatečná hygiena, dlouhé sezení na toaletě, ale také dědičné predispozice, těhotenství, užívání hormonální antikoncepce a řada dalších faktorů, proto by léčba tohoto onemocnění měla být vždy komplexní.

Hemeroidy můžeme rozdělit podle místa vzniku anebo podle jejich závažnosti a míry způsobených obtíží do čtyř stádií, kdy I. a II. stupeň jsou považovány za mírnější formy a III. a IV. stupeň představují onemocnění se závažnějšími komplikacemi, které je nutné řešit chirurgicky.

Rozdělení hemeroidů dle místa vzniku (vnitřní a vnější hemeroidy)

Tvoří se uvnitř konečníku. Zpočátku se projevují nenápadněji, nepříjemnými pocity tlaku připomínajícími zácpu. Později se však začne objevovat jasně červená krev (patrná na toaletním papíru), tupá nebo pronikavá bolest, pálení, svědění nebo i vyhřeznutí hemoroidů mimo řitní otvor při defekaci, což jsou příznaky, které jsou jasným signálem narůstající závažnosti problému. Při vyhřeznutí hemoroidy nejdříve spontánně reponují (vrátí se na místo), později je lze zatlačit manuálně. Hemoroidy IV.stupně nelze ani manuálně zatlačit zpět.

Tvoří se v okolí řitního otvoru a jsou tak snadno viditelné pouhým okem. Projevují se především svěděním, pálením, bolestivou defekací, krvácením a postupným zvětšováním se, čímž může docházet k bolestivému otoku a někdy i zánětlivým reakcím.

Léčba hemoroidů

Při léčbě mírnějších forem (hemoroidy I. a II. stupně) se uplatňuje především konzervativní terapie, která zahrnuje zejména dlouhodobou péči o měkkou stolici a zvýšenou hygienu konečníku. Tyto změny může pacient provést sám - dbát o dostatečný pitný režim (alespoň 2 l tekutin denně) a přiměřený příjem vlákniny v potravě (minimálně 500g ovoce a zeleniny, bílé pečivo nahradit celozrnným). Vlákninu je možné doplňovat i některými volně prodejnými doplňky stravy - např. s obsahem psyllia nebo jablečné vlákniny. Nevhodná je naopak konzumace kořeněných potravin, alkoholu či většího množství kávy, jelikož obsahují látky, které mohou mít dráždivé účinky na konečník. Doporučuje se omezit sezení na toaletě a osprchovat konečník po každé stolici.

Při řešení problémů s hemoroidy by se nemělo zapomínat na pravidelný pohyb, který napomáhá správné činnosti střev. Zejména se doporučuje plavání, chůze a turistika, nevhodné je naopak vzpírání nebo aktivity, které vyžadují dlouhé sezení (cyklistika, spinning, veslování, jízda na koni).

Na zklidnění svědění a zmírnění akutních potížích se využívají sedací koupele - z bylinek nejčastěji používáme dubovou kůru, ale hojivé účinky mají i koupele z řepíku, heřmánku nebo měsíčku. K dezinfekci oblasti lze připravit koupel z manganistanu draselného (vždy připravujeme pouze slabě růžový roztok).

Pokud všechna tato opatření nejsou dostačující, přistupuje se ke klasické farmakoterapii pomocí lokálních přípravků, které jsou volně dostupné v lékárnách. Protože potíže jsou způsobené oslabením stěny žilních pletení, k celkové léčbě se používají látky na posílení cévní stěny.

Farmakoterapie – volba konkrétního léku

Léky, které se užívají k lokální terapii hemoroidů, se souhrnně označují jako antihemorhoidalia. Většina těchto přípravků je k dispozici jak ve formě mastí, tak ve formě čípků. Obsahující účinné látky z několika farmakoterapeutických skupin (liší se v účinku na organismus). Na vnější použití jsou určené masti, které lze nanášet přímo nebo kouskem gázy či smotkem vaty. K vnitřnímu použití se aplikují čípky nebo masti pomocí aplikátoru, který bývá součástí balení. 

Celková léčba zahrnuje podání léků, které posilují cévní stěnu, mírní otoky a snižují prosakování tekutiny z cév. Často působí i protizánětlivě a urychlují hojení. Volně prodejné jsou léčivé přípravky s obsahem troxeritinu, oxerutinu, rutosidu, aescinu i doplňky stravy obsahující mikronizovanou flavonoidní frakci diosminu a hesperidinu. Tyto přípravky se kromě použití u hemoroidů uplatňují především v terapii křečových žil.

Jak již bylo uvedeno výše, závažnější komplikace u hemeroidů III. a IV. stupně jsou řešeny semiinvazivním nebo operačním zákrokem.


Téma zpracoval:

Mgr. Marta KŘÍŽKOVÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.