HOMEOPATIE – LÉČBA BOLESTI

Úvod do homeopatie

Homeopatii lze uplatňovat vždy, jsou-li v organismu přítomny tělu vlastní obranné systémy a žádné látky nemusí být nahrazovány (nelze použít jako léčbu cukrovky, pokud chybí inzulín). Kořeny této medicíny jsou více než 200 let staré.

Homeopatie je založená na principu podobnosti, kdy existuje využitelný vztah mezi toxickým a terapeutickým účinkem dané látky. Některé látky, použité v měřitelných koncentracích, vyvolají u zdravého jedince soubor patologických příznaků a tytéž příznaky jsou pak ve velmi nízkých koncentracích schopny léčit u jedince nemocného.

Pro snazší pochopení uvádíme příklad: včelí jed po bodnutí u zdravého člověka způsobuje pálení a bolest doprovázené otokem. Úlevu pocítíme po přiložení studeného obkladu. Homeopatie terapeuticky využívá ve velmi nízkých koncentracích přípravek Apis mellifica, což znamená latinsky včela medonosná. U nemocného pomůže Apis mellifica po spolknutí např. na poštípání hmyzem, spálení sluníčkem, ale také na kopřivku a všude tam, kde jsou otok a svědění zlepšené studeným a zhoršené teplým.

Jednosložkové, monokomponentní přípravky jsou složené z jedné látky (př. Arnica montana, Atropa belladonna) a kombinované, komplexní neboli polykomponentní přípravky jsou složené ze dvou nebo více aktivních látek. Homeopatické monokomponentní prostředky patří do rukou kvalifikovaného homeopatického lékaře a používají se podle principu podobnosti. Některé monokomponentní léky se mimořádně osvědčily k léčbě určitých onemocnění a tyto lze bezpečně doporučit i laikovi pro samoléčení. Homeopatické komplexní prostředky byly složeny zkušenými lékaři. Usnadňují výběr vhodného přípravku tím, že pokrývají široké spektrum potíží a nepotřebují k volbě žádnou detailní anamnézu. Je u nich jasně stanoveno na co se používají.

Akutní bolest, úrazy a namožení

Obecně je důležité nejprve každou ránu vydezinfikovat a náležitě ošetřit. Pokud je poranění rozsáhlé nebo enormně bolestivé, ošetření nechte na odborníkovi na chirurgické ambulanci. Homeopatika v indikovaných případech urychlují hojení, snižují bolestivost, zlepšují proces jizvení a nasazují se co nejdříve po základním ošetření. Někdy je lze užít i preventivně.

Monokomponentní homeopatika

ARNICA MONTANA 5 nebo 9CH

Jedná se o bylinu prhu chlumní. Je základním lékem traumatismů, ať se jedná o traumatismy celkové nebo lokalizované, po operacích, po porodu, při středních a malých krváceních, při úrazech, nehodách a pádech. Mezi traumatismy se řadí také následky svalové námahy nebo nadměrné únavy jako přetažené srdce sportovců, chrapot zpěváků nebo řečníků či následky namáhavých prací, velkých pochodů. Arnica zmenšuje bolesti a urychluje hojení. Ulevuje od pocitů rozbolavělosti a rozlámanosti. Zastavuje tvorbu a zrychluje vstřebání podlitin způsobených úrazem. Užívá se 5 granulí každých 10 min během první hodiny a potom (podle zlepšení) 5 granulí 1x za hodinu nebo 1x za 2 hodiny. Čím dříve je lék podán, tím rychleji a lépe působí.

LEDUM PALUSTRE 5 nebo 9 CH

Jedná se o rostlinu rojovník bahenní. Je lékem, který dobře následuje po léku Arnica, když se modřina stává černo-fialovou. „Dokončuje“ to, co Arnica začala. Má specifický účinek u oka s podlitinou (monoklem), na zranění ostrými nástroji, zvláště po bodnutích, která nekrvácela (trn, hřebík atd.). Působí také na štípnutí hmyzem.

5 granulí každou hodinu, střídavě s lékem Arnica montana, do zlepšení stavu, potom méně často.

BRYONIA 5 nebo 9 CH

Jedná se o rostlinu posed bílý. Lék u poranění kloubní výstelky s tvorbou kloubního výpotku, kdy zlepšení nastává znehybněním postižené oblasti.

5 granulí 4x denně.

RHUS TOXICODENDRON 5 nebo 9 CH

Jedná se o rostlinu škumpu jedovatou. Užívá se při postižení vazů a šlach s následnou ztuhlostí a rozbolavělostí na začátku pohybu. Zlepšení nastává pomalým, souvislým pohybem a v teple. Při vymknutí je vhodná kombinace s lékem Ruta graveolens.

5 granulí 4x denně.

RUTA GRAVEOLENS 5 nebo 9 CH

Jedná se o rostlinu routu vonnou. Lék vhodný při poranění vazů, šlach a okostice, které provází pocity zhmoždění, zchvácenosti a ztuhlosti. Také na bolestivou únavu očí po zrakové námaze a při nedostatečném osvětlení (práce u počítače, četba textů s drobným písmem).

5 granulí 4x denně.

STAPHYSAGRIA 5 nebo 9 CH

Jedná se o rostlinu stračku (Delphinium staphysagria). Urychluje zacelení čistých řezných ran (nožem, skalpelem) a odstraní bolestivé pocity. Urychlí i tvorbu jizvy.

5 granulí 4x denně.

HYPERICUM PERFORATUM 15 nebo 30 CH

Jedná se o bylinu třezalku tečkovanou. Hypericum je na léze nervového systému, onemocnění nervových zakončení a působí také na bolesti po pásovém oparu, na bolestivé jizvy, na obličejové neuralgie a na poranění po vytržení zubů.

5 granulí každých 30 min do zmírnění příznaků.

NATRUM SULFURICUM 15 nebo 30 CH

Jedná se o síran sodný. Lék k prevenci i léčbě stavů po otřesu mozku.

5 granulí 2x denně.

CALENDULA OFFICINALIS 9 CH

Jedná se o bylinu měsíček zahradní. Lék, který zlepšuje hojení otevřených ran, urychluje vznik granulační tkáně (strupu).

5 granulí 2x denně.


Bolest v krku

Nabízí se výběr jednoho nebo několika následujících přípravků podle příznaků onemocnění. Při výskytu hnisavého procesu je však třeba neprodleně vyhledat lékaře.

Mokomponentní homeopatika

BELLADONNA 5 nebo 9 CH

Jedná se o rostlinu rulík zlomocný. Podává se při pocitu suché sliznice, když je přítomna horečka s hojným pocením, tepavá bolest a pocit tepla v krku.

5 granulí 4x denně.

MERCURIUS SOLUBILIS 9 nebo 15 CH

Jedná se o zvláštní přípravek Hahnemanna (zakladatele homeopatie), který je tvořen směsí amid-dusičnanu rtuťnatého, rtuti a oxidu rtuťnatého. Lék na zarudlé hrdlo se sklonem ke hnisání mandlí, páchnoucí dech. Je přítomna zvýšená tvorba slin, jazyk s nažloutlým povlakem a vazké pocení, které nepřináší úlevu.

5 granulí 4x denně.

PHYTOLACCA DECANDRA 5 nebo 9 CH

Jedná se o rostlinu líčidlo (Phytolacca americana). Lék na bolest vystřelující do uší a krku při polykání. Hrdlo a patrové oblouky jsou tmavě rudé, bolest doprovází pocit cizího tělesa v krku s neustálou potřebou polykat. Celkový pocit rozbolavělosti.

5 granulí 3x denně.

APIS MELIFFICA 9 nebo 15 CH

Jedná se o hmyz včelu medonosnou. Lék při pálivé, bodavé bolesti, která se lepší pitím studených nápojů. Chybí pocit žízně.

5 granulí 2x denně.

Komplexní homeopatika

HOMÉOGÉNE 9

Přípravek na bolesti v krku a záněty hrtanu.

Tablety: 1 tableta se nechá každou hodinu volně rozpustit v ústech, po zlepšení lze postupně vysazovat.

ANGIN-HEEL S

Lék, který pomáhá na bolest v krku při angíně, kdy se špatně polyká.

Tablety: Obvykle 3x denně 1 tabletu nechat rozpustit pod jazykem. Zpočátku při akutních potížích každých 15 minut 1 tabletu po dobu 2 hodin.

Bolest hlavy

Monokomponentní homeopatika

BELLADONNA 5 nebo 9 CH

Na pulzující bolest hlavy při vysokých horečkách a chřipce, suchost v ústech s žízní.

5 granulí každou hodinu do zmírnění příznaků.

GELSEMIUM SEMPERVIRENS 5 nebo 9 CH

Jedná se o rostlinu Gelsemium sempervirens. Při bolestech hlavy spojených s horečkou, zimnicí a třesem. Na migrénu spojenou s poruchami vidění, bolestmi oční bulvy.

5 granulí 4x denně.

Komplexní homeopatika

NEO-CEPHYL

Lék na mírné až středně silné bolesti, jako je bolest hlavy, migréna, bolesti zubů, bolest v průběhu nervu, bolesti kloubů a svalů provázející chřipková onemocnění nebo nachlazení a léčba horečnatých stavů. Obsahuje kromě 5ti homeopatických léčivých látek také kyselinu acetylsalicylovou a kofein. Není proto vhodné užívat jej na noc kvůli centrálně stimulačnímu účinku kofeinu. Také vzhledem ke složení není určen pro děti a mladistvé do 17 let a je kontraindikován ve třetím trimestru těhotenství.

Tablety: Dospělí a mladiství 1-2 tablety po 4 hodinách. Denní dávka nesmí přesáhnout 9 tablet. Starší pacienti 1 tabletu po 4 hodinách a denní dávka nesmí přesáhnou 6 tablet.

GELSEMIUM-HOMACCORD

Uleví při bolesti hlavy a migréně.

Kapky: Obvyklé dávkování je 3x denně 10 kapek. Zpočátku při akutních potížích 10 kapek každých 15 minut po dobu 2 hodin. Kapou se přímo do úst nebo se rozpustí v malém množství vody a vypijí se.

Chronická bolest

Monokomponentní homeopatika

RHUS TOXICODENDRON 15 CH

Pokud každé ráno cítíte bolest kloubů, svalů či zad, která se postupným pohybem nastartuje.

Ihned po probuzení užít 5 granulí.

ARNICA MONTANA 15 CH

Je vhodným lékem na bolesti v místech starých zranění nebo při bolestivé únavě s pocitem, že i „postel je příliš tvrdá“.

5 granulí 2x denně do úlevy.

NATRUM SULFURICUM 15CH

Na bolesti po úrazu hlavy, kdy jsou typickými problémy únava a znechucení životem, také na bolesti hlavy při změnách počasí.

5 granulí 2x denně.

HYPERICUM PERFORATUM 15CH

Lék vhodný při chronické bolesti následkem úrazu dlaně ruky, plosky nohy, ušního boltce nebo kostrče, vyhřezlé ploténky (tlak na nerv), poškození nervu úrazem.

5 granulí 2-3krát denně.


PharmDr. Hana Mrvíková, lékárník
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.