JIZVY

Charakteristika jizev

Jizvy jsou populací vnímány jako handicap, ale jejich vzhled je možné patřičnou péčí změnit. Jizva je součástí normálního procesu hojení kůže. Čím je rána větší, tím delší je její léčba a hojení a zvětšuje se i riziko vzniku viditelnější jizvy. Po zahojení rány se můžou formovat různé typy jizev:

Hypertrofické jizvy – jsou většinou červené, drsné a vyvýšené nad povrch kůže, svědí a někdy jsou i bolestivé. Jejich růst je omezen rozměrem rány. Vznikají často po popáleninách, jejich vzhled se může samovolně zlepšit, někdy i po delším čase.

Keloidní jizvy – ke vzniku těchto jizev mají sklon mladší jedinci a lidi s tmavší pokožkou. Jedná se o drsné, oblé, nepravidelné shluky tkáně, které se šíří přes hranice původního poranění. Často jsou červené nebo tmavší barvy v porovnání s okolím..

Atrofické jizvy – jedná se o malé kruhovité prolákliny ležící pod úrovní okolní kůže. Vznikají v případě přerušení procesu hojení a vytvoření nedostatečného množství pojivové tkáně. Vznikají např. po akné.

Proces hojení ran a tvorba jizev jsou ovlivněny více faktory:

Péče o jizvy

Každá jizva vyžaduje přiměřenou péči. Čím dříve se začne ošetřovat, tím je možné dosáhnout lepších výsledků. Čerstvé jizvy by se neměly vystavovat slunci, protože UV záření může způsobit hyperpigmentaci a následně nežádoucí ztmavnutí jizvy. Je potřeba ji chránit až do úplného zahojení, tedy po dobu, po kterou je její zbarvení do červena, což může být v některých případech až rok. V letních měsících je potřeba jizvy chránit přípravkem s SPF 50+. Na tato citlivá místa jsou k dispozici speciální krémy a tyčinky.

Na základě zkušeností dermatologů je známé, že jizvy starší 12 a více měsíců reagují na léčbu už méně. Běžná jizva potřebuje více než 18 měsíců po poranění na vyhlazení a vyblednutí. Často způsobuje nekomfort, může omezovat pohyblivost, svědět i bolet. Nehezké jizvy snižují sebedůvěru, proto existují léčivé přípravky i dermokosmetika, kterými se dá správné hojení podpořit.

Režimová opatření:

Doporučené přípravky

Přípravky obsahují látky, které pozitivně zasahují do tvorby jizvy a zlepšuje její strukturu a elasticitu. Používají se silikonový gel, gely s obsahem výtažku z cibule, hydrofilní methakrylátový gel na bázi síťovaného polymeru. Gely se doporučují na jizvy po poraněních, popáleninách, chirurgických výkonech, po laserové terapii, po akné i na strie. Důležitá je pravidelná a dlouhodobá aplikace.

K promašťování jsou vhodné masti a mastné krémy (oleokrémy) s obsahem panthenolu, měsíčku, dermazulenu, vitamínu E, bílá vazelína, borová mast nebo vepřové sádlo. 

Pokud se jizvy nelepší, kožní lékař nám může nabídnout další možnosti řešení - korektivní dermabrazi, chemický peeling či kolagenové injekce. Jinou možností je korekce laserem, excize jizvy, kryalizace tekutým dusíkem nebo radioterapie - tyto procedury jsou relativně finančně náročné.


Téma zpracoval:

Mgr. Alice POLÁKOVÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Související odkazy

Jizvy a pihy

Kůže a pokožka

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.