KOSMETIKA OČNÍHO OKOLÍ

Pokožka okolí očí

Oko – do duše okno. Toto rčení je léty prověřené. Oči prozrazují nejen naše pocity a nálady, ale také jasně odrážejí stav našeho těla. Tomu se věnuje celý obor alternativní medicíny, tzv. irisdiagnostika.

Oční okolí má své zcela specifické znaky. Tyto partie nejsou zásobeny podkožními mazovými žlázami, pleť je zde tedy podstatně sušší, navíc velmi slabá až průsvitná. Vyžaduje a zaslouží si proto speciální péči.

V současné době trávíme hodně času u počítačů, což očím příliš nesvědčí. Stejně jako pobyt v přetopených nebo klimatizovaných místnostech, delší cesty autem či namáhání očí při některých pracích. Trpí jak oko, tak i partie v jeho okolí. Pokožka kolem očí je velmi citlivá a má odlišné vlastnosti oproti pokožce na zbytku obličeje a těla. Samozřejmostí by tedy měl být speciální přípravek pro péči o oční okolí. Většinou se jedná o velmi jemné krémy, výživná séra, masky či gely, určené přesně pro péči o oční partie. Rozhodně se na tato místa nedoporučuje používat klasické krémy. Okolí očí náleží k nejcitlivějším partiím pokožky. Tato oblast je místem styku kůže a sliznice oka.

Základní znaky pokožky v okolí očí

  • Citlivost: je vždy zvýšena v porovnání s ostatními partiemi obličeje.
  • Sklon k poruchám funkcí kůže: alergie, seborhoická dermatitida, atopická dermatitida.
  • Choroby očí, které mají vztah k očnímu okolí: zánět spojivek a jiné zánětlivé procesy.
  • Kruhy pod očima, unavené, zarudlé oči

Kruhy pod očima jsou způsobné nahromaděním modrofialových pigmentů pod extrémně jemnou pokožkou okolo oka. Příčinou je zpomalení mikrocirkulace, která zvyšuje propustnost krevních kapilár. To způsobuje nahromadění tekutiny v očním okolí. Příčinou zpomalení krevní a lymfatické cirkulace může být stres, kouření, únava, nedostatek spánku nebo klimatizovaný vzduch. K obnově mikrocirkulace z pohledu výživy napomáhají odstranit tento problém polyfenoly – látky obsažené v ovoci, zelenině, cereáliích, čaji a víně. Obdobně působí také obklady z heřmánku nebo ze světlíku lékařského.

Unavené oči bývají většinou suché, tím jak je rohovka nedostatečně lubrikována slzami. Vzniká tření a oko červená, pokožka kolem oka může vysychat a stáhnout se. Existuje celá řada volně prodejných přípravků na podporu zvlhčení oční sliznice, tzv „umělé slzy“. Jejich složení bývá obměnou několika základní látek: hypromelóza, dexpanthenol, kyselina hyaluronová a její soli, povidon.

Někdy může oko paradoxně slzet v důsledku vysušení oční sliznice. Pokud tento stav zanedbáme, je možnost, že obtíže se zhorší a dojde k zánětu oční sliznice, případně i okolí oka. Z volně prodejných léků je možné použít oční kapky a masti s desinfekční složkou – nejčastěji septonex, kyselina boritá, tetraboritan sodný. Je ale třeba mít na paměti, že kyselina boritá není vhodná k aplikaci u malých dětí!

Existují přípravky, které dočasně odkrví překrvenou oční sliznici a oko se rozjasní – je to ale řešení důsledku – nikoliv příčiny. Příčinou může být iritace spojivek například větrem, prachem, kouřem nebo kontaktními čočkami.

Vrásky okolo očí

Mimické vrásky

Jsou způsobeny pohyby obličejových svalů, když se usmíváme, smějeme, mluvíme, mračíme nebo zvedáme obočí. Těmto vráskám bohužel nelze předcházet. Okem mrkneme průměrně 10 000x denně – postupem času tyto mechanické pohyby způsobují oslabení a poškození kolagenových a elastinových vláken, která pomáhají držet pokožku napnutou.

Hluboké vrásky

Tyto vrásky jsou způsobené chronobiologických stárnutím, které postihuje kožní buňky. Obnova pleti se zpomaluje, vlákna v kůži řídnou. Poškození elastinových vláken volnými radikály, jež může vést až k jejich zničení, se projeví v podobě mimických vrásek. Ty se prohlubují a stávají se z nich hluboké vrásky.

Vlivy které způsobují vrásky okolo očí

Mimo působení genů, patří mezi vlivy způsobující poškození pokožky, volné radikály. Jsou to látky, které ničí buněčnou strukturu. Organismus má na obranu proti těmto látkám tzv. antioxidanty.

Negativní vlivy vnějšího prostředí: znečištění ovzduší, UV záření, stres, kouření, konzumace alkoholu nebo léků a také nadváha. Dalším nepřítelem pokožky je slunce, protože UVA a UVB paprsky mohou způsobit viditelná poškození kůže. Brýle s vhodným UV filtrem chrání nejen oko, ale i pokožku kolem něj, a to tím, že oči nemhouříme. Také mrkání je tvůrcem vrásek, ale tomu samozřejmě zabránit nelze.

Péče a kosmetika očního okolí

Kosmetiku na okolí očí můžeme rozdělit do několika oblastí:

  • čistící (odličovací) například řada Vichy Purete Thermale,
  • hydratační + rozjasňující: Vichy Aqualia Antiox, chladivá tyčinka na oční okolí proti známkám únavy a VICHY AQUALIA THERMAL oční roll-on, posilující hydratační gel proti váčkům, otokům a kruhům pod očima,
  • péče o zralou pleť a předcházení vráskám – Vichy Liftactiv Retinol HA korektivní péče proti vráskám a Vichy Liftactiv CxP na obnovu struktury pleti a ztrátu pevnosti.

Čištění pleti:

AVENE Lotion micellaire (pleťová čistící micelární voda)

BIODERMA Sensibio H2O (pleťová voda)

LA ROCHE-POSAY Solution micellaire (micelární voda)

LA ROCHE-POSAY Demaquillant yeux physiologique (fyziologický odličovač očí)

VICHY Pureté Thermale démaquillant intégral (odličovač 3v1)

VICHY Pureté thermale démaquillant yeaux sensibles (odličovač na citlivé oči)

VICHY Pureté thermale solution micellaire (odličovací micelární voda)

Hydratace a rozjasnění pleti:

AVENE Soin apaisant contour des yeux (oční emulze)

BIODERMA Sensibio eye (oční hydratační gel)

LA ROCHE-POSAY Hydraphase intense yeux

VICHY Aqualia antiox yeux (chladivá tyčinka na unavené oči)

VICHY Aqualia thermal yeux roll-on (posilující hydratační gel)

Péče o vrásky:

AVENE Ysthéal+ contour des yeux (gel-krém na vrásky očí)

BIODERMA SENSIBIO EYE (oční hydratační gel)

DOLIVA olivový gel na oční vrásky

JUVENA PREVENT&OPTIMIZE Eye cream

EUCERIN HYAL-UREA oční krém proti vráskám

EVELINE Lifting Laser Precision 40+ oční krém

FC Ophthaceutical (emulze na kruhy pod očima a proti vráskám)

IMEDEEN Expression Line Control EYE Care

LA ROCHE-POSAY Active C

LA ROCHE-POSAY Redermic yeux

VICHY Liftactiv retinol HA

IMEDEEN Expression Line Control EYE Care

Obecně lze říci, že platí pravidlo jako u péče o ostatní partie obličeje a dekoltu – začít používat kosmetiku na oční okolí co nejdříve. Například v 25ti letech lehké hydratační přípravky, zpočátku alespoň na noc. O několik let později tato pokožka potřebuje nejen hydrataci, ale i výživu. Krémy vždy do pokožky lehce vklepeme nebo vmasírujeme krouživými pohyby.Možností je i návštěva kosmetičky nebo dermatologa, kteří navrhnou vhodnou péči, po provedení odborné diagnostiky pleti.

Denis Novák, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.