KOŽNÍ PROJEVY ALERGIE - ATOPICKÝ EKZÉM

Atopický ekzém

Atopický ekzém je chronický povrchový zánět kůže, který vzniká na základě genetické predispozice pro různé formy alergií (často předchází rozvoji senné rýmy, alergické konjunktivitidy či astmatu), ale zároveň se na jeho rozvoji také spolupodílí vliv okolního prostředí (znečištěné ovzduší, zvířata v bytě, konzervační látky, nové potraviny, chemické přípravky atd.).

Hlavní charakteristikou je snížení množství lipidů v kůži, tedy porušená lipidová kožní bariéra, která umožní průnik dráždivých látek, alergenů a mikrobů do pokožky. Funkce kůže není jen ochranná, ale i vylučovací, protože kůže odstraňuje z těla toxické látky (i produkty alergické reakce). Tím dochází k manifestaci projevů alergie na kůži. Stav onemocnění se periodicky zlepšuje a zhoršuje. 

Diagnóza atopického ekzému se provádí podle kožních projevů, jejich typické lokalizace, genetické predispozice a laboratorních testů.

Projevy atopického ekzému: chronický průběh, svědění, suchost kůže, zarudnutí, olupování kůže, puchýřky jako projevy sekundární infekce na rozškrábané kůži.

Příčinou atopické dermatitidy je spojení několika faktorů, velkou roli hraje defekt genu pro filaggrin a snížení množství ceramidů v kůži. To vede k narušení celistvosti kožní bariéry a poruše hydratace kůže. Dále se spolupodílí vlivy životního prostředí, imunologické faktory a osídlení infekčním agens. 

Některé podněty mohou projevy ekzému zhoršit: 

Atopický ekzém patří mezi nejčastější kožní onemocnění a pokud jím trpí některý z rodičů, je velká pravděpodobnost jeho výskytu i u dítěte.

Průběh onemocnění můžeme rozdělit do 3 fází:

forma kojenecká – ekzém hlavně na obličeji a hlavičce, může být i na trupu a zevně na rukou a nohou, pokožka zpočátku mokvá

forma dětská – ekzém hlavně v záhybech (loketní a podkolenní jamky), zápěstí, u 2/3 dětské populace dochází okolo desátého roku k vyhasínání ekzému

forma dospělých – ekzém hlavně na krku, na rukou a nohou (hrubá a popraskaná kůže okolo zápěstí a kotníků)

Komplikace atopického ekzému zahrnují: bakteriální superinfekce (zejména Staphylococcus aureus), virová superinfekce (opar, moluska), plísňová superinfekce.

Prevence atopického ekzému

Léčba atopického ekzému

Podstata atopického ekzému zatím není vyléčitelná, léčí se příznaky a předpokladem úspěchu je omezení provokačních faktorů, úprava životosprávy i domácího prostředí.

Základem léčby je důsledné promašťování pokožky tzv. emoliencii = změkčovadly, které kůži zvláčňují a zklidňují. Pomáhají ji hydratovat a regenerovat. Emoliencia vytvoří vrstvu na povrchu pokožky, voda se vrací do rohových buněk. Tak se obnoví kožní bariéra, která lépe odolá okolním alergenům. Emoliencia jsou pilířem léčby a pacient by je měl používat vždy, i když je zrovna bez projevů atopie.

Emoliencia je vhodné aplikovat minimálně 2x denně a příznivý efekt můžeme očekávat přibližně po 4 týdnech léčby. Zásada: méně krému a častější aplikace. Na ranní ošetření používáme krémy a mléka, která se lépe a rychleji vstřebávají, na večerní ošetření masti a mastné krémy, které déle vydrží na pokožce. Pravidelná aplikace snižuje četnost vzplanutí akutních fází a tím i množství nutných kortikoidů. Emolientní přípravky by měly být k dispozici v množství 250 - 500 g na týden, je vhodné mít je dostupné i k ošetření ve školce, škole nebo zaměstnání. Měly by se jemně roztírat po linii růstu chlupů, v opačném případě by mohlo dojít k zánětu vlasových váčků (folikulitidě). 

Jako emoliencia se aplikují masťové a krémové základy používané v lékárnách k přípravě léčivých přípravků, event. jejich kombinace s dalšími látkami dle předpisu kožního lékaře. K dispozici je i mnoho hromadně vyráběných léčivých přípravků s obsahem aktivních látek. Vhodná je urea, která pomáhá udržet kůži hydratovanou a působí i mírně protisvědivě. Dále se používá glycerol, dexpanthenol, který obnovuje kožní bariéru a pomáhá hojit povrchové afekce, k dispozici je i v kombinaci s dezinfekční přísadou. Tělu nevlastní lipidy obsažené například ve vazelíně nebo parafinovém oleji vytvářejí na kůži povrchovou bariéru, které zabraňuje ztrátám vody. Mezi lipidy podobné těm, které se v pokožce vyskytují, patří glyceridy kyseliny linolové obsažené v mandlovém oleji či glyceridy z oleje pupalkového a konopného. Léčebná dermokosmetika pak může obsahuje extrakt z bílého ovsa, který zmírňuje zarudnutí a svědění a regeneruje pokožku.   

K mytí se používají náhražky klasického mýdla, které velmi dráždí a vysušuje pokožku. Tyto tzv. syndety obsahují zvláčňující složky s nedráždivými emulgátory. Kromě toho se do koupele přidávají olejové přísady, které velkoplošně promašťují pokožku a tvorbou ochranného filmu brání ztrátám vody. Jsou vhodné zvláště pro dětské pacienty do dětské vaničky, u dospělých je nevýhodou nutná aplikace do celého objemu vany (riziko uklouznutí po mastném povrchu a nutnost vanu důkladně umýt). U dospělých je lze aplikovat přímo na kůži s následným osprchováním. Olejové přísady do koupele se doporučuje používat obden, v ostatní dny se jen krátce osprchovat nepříliš teplou vodou. Po koupeli (ne delší než 20 minut) se jen jemně osušit poklepem a do 3 minut aplikovat emoliencia.
Ke zhojení  a dezinfekci pokožky lze též aplikovat bylinné koupele s obsahem řepíku lékařského, měsíčku lékařského či řebříčku. Heřmánek obecně není příliš vhodný pro svůj alergizující potenciál, záleží na individuální citlivosti pacienta. K dostání jsou též přísady do koupele z pšeničných vloček či ovesných otrub.

Léčba lokálními kortikosteroidy:

Používá se pod dohledem lékaře při akutním vzplanutí atopického ekzému. Přípravky se aplikují buď krátkodobě 3 - 14 dní a postupně se vysazují, nebo tzv. intervalově – po zlepšení ekzému se vysadí a pauza by měla být nejméně tak dlouhá (lépe dvojnásobná) jak jejich aplikace.  V pauze důsledně promašťovat! Výběr vhodného kortikoidního přípravku a schématu aplikace je na uvážení lékaře. Nové léčebné možnosti představují imunomodulační prostředky pro lokální léčbu, u některých pacientů dovedou nahradit kortikoidní přípravky. Léčbu řídí výhradně dermatolog.

Antihistaminika:

Používají se hlavně pro zmírnění svědění a zejména tam, kde je alergická složka prokázána alergologickým vyšetřením. Volně prodejné jsou většinou menší balení cetirizinu, levocetirizinu, loratadinu či dimetindenu. Pro děti jsou k dispozici ve formě kapek, event.sirupů, ale o jejich nasazení by měl rozhodnout pediatr, dermatolog nebo alergolog.

Doplňková léčba atopického ekzému:

Lázeňská léčba (balneoterapie) využívá sirovodíkové minerální koupele - sirovodík má protizánětlivý účinek. Lze využít i přímořský pobyt nebo pobyt na horách. Fototerapie se používá v kombinaci s balneoterapií, celkovou i místní léčbou v chronickém a subakutním stadiu.


Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida je zánět kůže vyvolaný přímým kontaktem pokožky s určitým alergenem.

Projevy kontaktní dermatitidy:

Fotoalergická kontaktní dermatitida: vzniká po použití přípravku a následném oslunění. Alergenem bývá místně či celkově aplikovaný lék či chemikálie (parfémy, absorbenty ve fotoprotektivních přípravcích, dezinfekční látky a jiné). Z léků jsou riziková nesteroidní antiflogistika používaná k léčbě bolesti a zánětu, přípravky s obsahem třezalky, některá antibiotika, léky potlačující funkci imunitního systému (imunosupresiva - používají se například po transplantacích).

Nejčastější kontaktní alergeny:

Léčba kontaktní dermatitidy spočívá především v zamezení styku pokožky s alergenem. Pro zmírnění obtíží (hlavně svědění) se používají antihistaminika a lokální kortikosteroidy (stejně jako u atopického ekzému). Jediným volně prodejným kortikoidem je v současné době hydrokortizon. Téma zpracoval:

Mgr. Eva KOPECKÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.