KRVÁCENÍ Z NOSU - EPISTAXE

Příčiny krvácení

Krvácení z nosu bývá nejčastěji následek křehké nosní sliznice. V suchém zimním počasí, při rýmě, kdy je sliznice v nose zduřená a překrvená, není krvácení z nosu ničím neobvyklým, zvláště pak při opakovaném smrkání. Ke krvácení z nosu může dále docházet při úrazech a nebo se může jednat o doprovodný příznak vysokého krevního tlaku či poruch krevní srážlivosti.

Častou příčinou jsou křehké stěny cév v sliznici dutiny nosní. Při silném a opětovaně se opakujícím krvácení z nosu je nutné navštívit odborného lékaře (ORL), který po důkladném vyšetření stavu cévních pletení doporučí další postupy.

Doporučené preparáty

Vitamín C

Je nezbytný pro správnou syntézu kolagenu, který je mimo jiné složkou stěny cévní. Používá se v kombinaci s látkami posilujícími cévní stěnu (např. rutinem).

Rutin

Rutin je bioflavonoid s příznivými účinky na oslabenou stěnu cév, snižuje její propustnost a pomáhá omezovat její křehkost.

Železo

Jedná se o minerál nezbytný k správné krvetvorbě. Při častějším krvácení z nosu mohou být krevní ztráty již výraznější a u citlivých jedinců (děti, lidé se sklonem k anémii, ženy, zvláště těhotné a kojící) mohou vést k nedostatku tohoto cenného prvku.

Postupy při zástavě krvácení z nosu

Nejdříve je nutné opatrně vyfouknout z nosu krevní sraženiny, které by jinak bránily stáhnutí porušených drobných kapilár a cév.

Doporučuje se na 5 - 7 minut stisknout kořen nosu, předklonit mírně hlavu a na zátylek použít studený obklad. Pokud krvácení nepřestává, je možné přiložit kousek vaty namočené do vody nebo aplikovat houby přímo určené k zástavě krvácení. 

Nikdy nezakláníme hlavu dozadu, aby nemohlo dojít ke stékání krve do nosohltanu a jejímu následnému polknutí. Při silnějším krvácení by postižený mohl i začít zvracet krev a její směs v žaludečním obsahu by pak mohla imitovat krvácení při žaludečních vředech, což může nejen vyděsit pacienta, ale i zmást ošetřujícího lékaře.

Je důležité neodstraňovat vzniklé strupy z nosu, aby nedošlo k opětovnému krvácení.

Protože častější  krvácení z nosu může být příznakem chronického onemocnění, informujeme o těchto potížích svého ošetřující lékaře. 

Téma zpracoval:

Mgr. Milena ŠVECOVÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.