LÉČBA BOLESTI

Bolest – druhy bolesti, možnosti léčby

Bolest je definována jako nepříjemný smyslový a emoční prožitek, který je spojen se skutečným nebo potenciálním poškozením tkání a je nejčastějším důvodem, který přivádí pacienta k lékaři.

Bolest může být akutní (trvá několik hodin, dnů nebo týdnů, např. bolest zubů, menstruační bolest, bolest po úraze, po operacích) nebo chronická (dlouhodobá, např. nádorová, bolesti kloubů a zad).

Dále můžeme bolest dělit na somatickou (povrchová nebo hluboká), viscerální (útrobní) a neuropatickou (porušení nervů v centrální nervové soustavě – mozku a míše – nebo na periférii).

Léčiva tlumící bolest nazýváme analgetika.

Analgetika dělíme na 2 skupiny:

K léčbě bolesti se často kromě analgetik využívá homeopatických přípravků nebo alternativní medicíny (masáže, akupunktura).

Bolest tlumící léky – analgetika-antipyretika

Jsou to léky, které tlumí bolest a zároveň snižují zvýšenou tělesnou teplotu (horečku). Často se využívají k tlumení slabších bolestí, jako např. bolesti hlavy, zubů, bolesti kloubů nebo svalů, bolestivá menstruace.

Paracetamol

Nejvíce používané analgetikum-antipyretikum. Je vhodnou látkou i v pediatrické praxi. Paracetamol mohou užívat v doporučených dávkách po nezbytnou dobu těhotné i kojící ženy. Nedráždí žaludek a nemá vliv na krevní srážlivost.

Nežádoucí účinky jsou vcelku vzácné. Nebezpečné je časté používání vysokých dávek nebo současné podávaní s alkoholem (hrozí poškození jater).

Podává se v různých lékových formách – tablety, šumivé tablety, sirupy, čípky.

Terapeutická (léčebná) dávka pro dospělé je 10 - 15 mg na kg tělesné hmotnosti, tedy 0,5 - 1 g po 4-6 hodinách. Pro většinu dospělých je tedy adekvátní podání 2 tablet paracetamolu, který se nejčastěji vyrábí ve formách s 500 mg v jedné tabletě, tato dávka zaručí dostatečný účinek a pacient nemá potřebu dávku nepřiměřeně brzy opakovat nebo paracetamol kombinovat pro jeho domnělý nedostatečný efekt. Neměla by být překročena denní dávka 4 g a nejvyšší jednotlivá dávka 1 g. Pro děti jsou dávky paracetamolu upraveny podle hmotnosti a věku (pro děti starší 3 měsíců 10 - 15 mg na kg, mladším dětem se podává pod dohledem lékaře) a aplikuje se ve vhodné lékové formě (sirupy a čípky). Celková denní dávka nemá překročit 50mg/kg dítěte; podle potřeby  se opakuje nejméně v 6hodinových intervalech.

K paracetamolu jsou často přidány do kombinace další účinné látky, které zesilují analgetický účinek (kofein, guajfenezin - zároveň uvolňuje svaly a podporuje odkašlání, kyselina acetylsalicylová, propyfenazon):

Paracetamol je často součástí kombinovaných léků proti chřipce a nachlazení, které bývají dostupné ve formě tablet nebo sáčků na přípravu horkého nápoje. Dalšími komponentami těchto přípravků jsou látky na uvolnění nosu (fenylefrin), vitamin C, látky tlumící kašel (dextrometorfan) nebo podporující odkašlání (guajfenezin, terpin). Protože tyto kombinované přípravky již obsahují paracetamol obvykle v dávce 500 mg, je třeba dbát zvýšené opatrnosti při užívání dalších léků na bolest nebo se lépe jejich současnému užívání vyhnout.

Protizánětlivé bolest tlumící léky – nesteroidní antiflogistika

Nesteroidní antiflogistika jsou v současné době nejčastěji užívanými farmaky. Používají se k tlumení mírných a středně silných bolestí (podobně jako analgetika-antipyretika). Tlumí hlavně bolest, která provází zánětlivá onemocnění, a zároveň snižují zvýšenou teplotu. Také se používají k léčbě revmatických onemocnění, při akutních bolestivých záchvatech dny (degenerativní onemocnění kloubů a chrupavek) a při migrénách.

Řada látek z této skupiny se aplikuje místně ve formě mastí, krémů, gelů nebo náplastí při bolestivých revmatických a zánětlivých onemocněních kloubů a svalů, jako lokální léčba poúrazových stavů pohybového ústrojí (pohmoždění, otoky, zánět šlach, bolesti v krční a křížobederní oblasti, bolestivosti svalových úponů…). Při stejných bolestivých indikacích se podávají i v různých jiných lékových formách (tablety, čípky, injekce).

Do této skupiny patří: kyselina acetylsalicylová, ibuprofen, diclofenac, naproxen, dexketoprofen, nimesulid, indometacin a další látky, které jsou ve všech formách (včetně lokálních) vázané na lékařský předpis.

Nesteroidní protizánětlivé látky mají charakteristické nežádoucí účinky. Způsobují dráždění žaludeční sliznice, zažívací potíže, snížení krevní srážlivosti (zvyšují tedy krvácivost), mohou zhoršovat astmatické potíže.

Opatrnost je tedy nutná u pacientů s vředovou chorobou, s pálením žáhy, astma bronchiale, při různých krvácivých stavech, dále u pacientů, kteří užívají léky ovlivňující krevní srážlivost nebo některé druhy antihypertenziv. Také se nedoporučuje kombinovat najednou dvě nesteroidní protizánětlivé látky (pro vyšší riziko žaludečních potíží). Při silných bolestech se mohou kombinovat s paracetamolem, při bolestech kloubů, svalů apod. je výhodná kombinace lokálních a perorálních forem (krém s tabletami). Léky z této skupiny se nesmí podávat ve III.trimestru těhotenství!

Kyselina acetylsalicylová

Je tradiční analgetikum s více jak stoletou historií na trhu. Má časté nežádoucí účinky, které je třeba mít na zřeteli: dráždí žaludeční sliznici a u predisponovaných pacientů může vyvolat astmatický záchvat. Při podávaní vysokých dávek může vyvolávat tinitus (zvonění v uších). Neměla by se podávat dětem do 12 let a ke konci těhotenství (nebezpečí oslabení děložních kontrakcí a zvýšené krvácení, riziko předčasného uzavření Botalliho tepenné dučeje).

Kromě již uvedených indikací se kys. acetylsalicylová často používá jako antiagregans (ovlivňuje srážlivost krve – prevence infarktu a embolie). Po předchozím doporučení lékaře je i v této indikaci volně prodejná (od některých výrobců).

Maximální denní terapeutická dávka (analgeticko–antipyretická) je 3-4 g denně. Podává se v tabletách nebo v šumivých tabletách, 1 - 2 tablety v jednotlivé dávce v intervalu 4-8 hodin. Doporučuje se podávat po jídle, aby se snížilo riziko nežádoucích žaludečních potíží. Je k dostání též v kombinaci s vitaminem C, paracetamolem a kofeinem. 

Ibuprofen

Je dobře účinná a lépe snášená látka než kyselina acetylsalicylová. Má podobné nežádoucí účinky, ale  zejména přímé dráždění žaludku s vyskytuje mnohem vzácněji. Nedoporučuje se podávat v těhotenství, ale je vhodnou látkou v pediatrické praxi. Velmi často se aplikuje lokálně ve formě mastí, krémů a gelů na různé bolestivé a zánětlivé (poúrazové) projevy.

Podává se 3 - 4krát denně v dávkách 200-400 mg (maximálně 400 mg opakovaně po 4 - 6 hodinách). U dětí je maximální denní dávka 40 mg/kg rozdělená ve 3-4 dílčích dávek. U dětí do 30 kg se ale nedoporučuje překračovat dávku 500mg na den. Pro dospělé je k dispozici ve formě tablet nebo kapslí (ty mají rychlejší nástup účinku) - forma ani výrobce ale nemá vliv na potenciál snižovat ochrannou hlenovou vrstvu žaludku a tím zhoršovat potíže s pálením žáhy nebo žaludečními vředy. Snížení ochranné vrstvy v žaludku je součástí účinku látek ze skupiny nesteroidních antiflogistik a nemá nic společného s použitými barvivy nebo jinými pomocnými látkami. 

Naproxen 

Naproxen má delší trvání analgetického účinku a lze ho proto podávat jen dvakrát denně. 

Nimesulid
Léky k celkovému užívání jsou pouze na lékařský předpis, ale je volně prodejný v lokálních formách.

Dexketoprofen
Je vhodným lékem na bolesti svalů, kloubů, menstruační bolesti. Nesmí jej užívat děti do 18 let, těhotné a kojící.

Diklofenak

Bylo zjištěno, že oproti ostatním uvedeným látkám má poněkud vyšší výskyt nežádoucích účinků, proto je volně prodejná perorální forma jenom s nižším obsahem účinné látky - 25 mg. Z této skupiny je diklofenak nejvíce používán na lokální léčbu poúrazových stavů pohybového aparátu (pohmoždění kloubů, svalů, šlach), revmatických onemocnění a projevů mimokloubního revmatismu. K celkovému užití je ve formě tablet nebo čípků, podobně jako ibuprofen tyto formy nejsou vhodné pro pacienty s žaludečními vředy, pálením žáhy, astmatem, pro lidi užívající léky na ředění krve nebo antihypertenziva. Nepodává se dětem ani těhotným (obzvláště ne ve III. trimestru) a není vhodný při onemocnění srdce.

Indometacin

Má výrazné protizánětlivé a analgetické účinky, ale pro jeho silné nežádoucí účinky je volně prodejný jen v  lokálních lékových formách (gel, kožní sprej). 


PharmDr. Mária Bayerová, lékárník
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.