MYKOTICKÉ INFEKCE NEHTŮ

Příčiny a příznaky mykotických infekcí nehtů

Houby vyvolávající mykotické infekce nehtů (tzv. onychomykózy) se dělí do tří skupin:

Nakazit se onychomykózou může každý. Náchylní jsou především pacienti s venózními poruchami cirkulace v dolních končetinách (chronická žilní nedostatečnost), diabetici, sportovci, lidé pracující v teplém a vlhkém prostředí. Tímto onemocněním také častěji trpí starší pacienti a lidé s poruchou imunity.

Mykotická infekce narušuje a zhoršuje kvalitu života pacientů. Výsledkem jsou totiž deformované a barevně změněné, nevzhledně vypadající nehty. Z počátku dochází jen k jemným barevným změnám - řada pacientů zprvu ani netuší, že se může jednat o mykotickou infekci. Nehty mají bělavou či nažloutlou až nahnědlou barvu. Později nehtový povrch zhrubne, odlupuje se a pod nehtem vzniká tzv. hyperkeratóza, díky níž dochází k uvolňování nehtů z nehtového lůžka a ke zvýšené lámavosti nehtů.

K prvním příznakům dochází pod volným okrajem nehtu nebo na bočních stěnách. Infekce se dále šíří do nitra, odkud může proniknout do okolní kůže a následně k dalším částem těla. Spory mohou přežívat v odlupujících se kožních buňkách a tak být příčinou dalšího šíření infekce díky možnému kontaktu s nimi skrz podlahu, oděvy či hygienické prostředky.

K infekci může docházet přímým kontaktem z osoby na osobu nebo nepřímo kontaktem s infekčními místy. Proto je třeba vyhýbat se vlhkým oddělením ve společných veřejných prostorech jako jsou plovárny, šatny, sauny, sprchy apod. (doporučuje se vlastní obuv a preventivní ošetření nohou antiseptickým sprejem či krémem). Důležité je udržovat nohy v suchu a čistotě.

Mykotické infekce jsou značně nakažlivým onemocněním a mají chronický průběh se sklonem k recidivám. Omezují pacienta při chůzi, obouvání a jsou doprovázeny velmi nepříjemnými pocity. K zabránění zhoršování stavu je třeba včasná a dlouhodobá léčba. Důležitá je i správná volba obuvi, tím se brání vzniku drobných poranění v okolí nehtu a vstupu bakteriální infekce. Předejít zranění a deformaci nehtů je klíčové hlavně u diabetiků.

Pacient trpící onychomykózou byl v minulosti odkázán na dlouhodobé používání různých antifungálních mastí, roztoků a krémů, avšak houby uložené v nižších vrstvách nehtů nebyly zasažené a onemocnění se proto častokrát opakovalo. Nehty i kůže se totiž regenerují směrem ven a spolu s odumřelými buňkami je tak odstraňován i aplikovaný lék, takže houby nacházející se v hlubších vrstvách kůže i nehtů se za pomoci lokální terapie účinně nezasáhnou. Proto se systémová terapie považuje za nejúčinnější formu léčby, zvláště pak při rozsáhlejších a recidivujících onychomykózách. Systémová léčiva jsou vázána lékařským předpisem.

V řadě případů je možné vystačit s lokálními antimykotiky. Výběr terapie závisí na rozsahu mykózy, původci onemocnění a na vzájemných lékových interakcí s jinými léčivými přípravky, které pacient popřípadě užívá. U onychomykóz lze pouze lokální terapii volit tehdy, není-li postiženo více než 25 % plochy nehtové ploténky, není-li postižen nehet palce nohy nebo 4 a více ostatních nehtů. 

Lokální léčba

Volně prodejné jsou přípravky s obsahem klotrimazolu, bifonazolu či oxikonazolu. Používají se krémy, krémpasty, roztoky, spreje a masti. Přípravky je lepší aplikovat po koupeli, kdy jsou nehty měkčí a účinné látky jimi lépe pronikají. Některé přípravky se prodávají i s pilníčky, kterými se odstraní vrchní část nehtu. Vždy je třeba počítat s tím, že výsledky terapie se dostavují za 3 - 4 měsíce.

Další variantu představují krémy či roztoky obsahující naftifin. Při mykóze nehtů se aplikuje dvakrát denně a používá se ještě dva týdny po vymizení příznaků.

Nystatin je určený k léčbě kvasinkových infekcí nehtového lůžka, volně prodejný je ve formě masti.

Pythium oligandrum (chytrá houba) je parazitická houba, která napadá další houby, tedy i plísně. Po zlikvidování plísně nemá již zdroj živin a hyne. Používá se ve formě koupelí, obkladů nebo zásypu.


Téma zpracoval:


Mgr. Milena ŠVECOVÁ, lékárník


Poradna on-line


www.DocSimon.cz


Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.


Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.