NACHLAZENÍ - LÉČBA POMOCÍ HOMEOPATIE

Nachlazení – příčiny a příznaky

Jako nachlazení se označuje virové nakažlivé onemocnění horních cest dýchacích (nosu a hrtanu). Nejčastějšími příznaky jsou: kýchání, rýma, ucpaný nos, chrapot, bolest v krku, zvýšená teplota, bolest hlavy, zahlenění a únava. Za vznik tohoto onemocnění mohou, jak již bylo zmíněno, viry. Ty se přenáší kapénkami vzduchem, fyzickým kontaktem s nemocným či s předměty, kterých se nemocný dotknul. Do našeho těla se následně dostanou nosem nebo ústy.

Oslabení našeho organismu, ať už v důsledku stresu, oslabení imunitního systému či přepracování zvyšují pravděpodobnost, že tomuto onemocnění podlehneme. Jeho trvání je většinou 5–10 dní.

Pokud se vyskytne některý z varovných příznaků: teplota nad 38°C po dobu delší než tři dny nebo teplota nad 39°C, silná bolest v krku doprovázená horečkou, zelený, žlutý či nahnědlý hlenový sekret nebo bolest na prsou s dušností doprovázené horečkou, tak se již nejedná o pouhé nachlazení a je třeba vyhledat lékaře, zvláště pokud se tyto příznaky vyskytnou u dětí či starých lidí.

Definice, typy, základní principy terapie

Homeopatie je nespecifickou stimulační terapií imunitního systému, která pomáhá organismu vlastními silami bojovat proti všem činitelům vyvolávající onemocnění.

Na rozdíl od klasických (alopatických) léčiv, kde je nositelem léčebného účinku nějaké chemicky přesně definovatelné individuum, není u homeopatik účinek založen na obsahu léčivé látky, nýbrž podstatou je tzv. specifická informace.

Homeopatika vznikají procesem ředění a protřepávání (dynamizace). V konečném preparátu se účinná látka nachází jen ve velice nepatrné koncentraci nebo vůbec (účinek není úměrný koncentraci látky v preparátu!). Homeopatika neléčí pouhé příznaky onemocnění (symptomy), nýbrž působí na organizmus komplexně a léčí ho tudíž jako celek.

Pro úspěšnost homeopatické léčby, musí být splněny dva základní předpoklady: organismus musí mít funkční vlastní imunitní systém a dále daná porucha musí být vratná. V opačném případě je použití alopatického léku (léku klasické medicíny) nezbytné.

Existují základní dva typy homeopatických preparátů:

Monokomponentní přípravky – obsahují vždy jen jednu aktivní látku. V České republice jsou k dostání preparáty v různém ředění. Nutno podotknout, že účinek není závislý pouze na ředění, nýbrž i na další úpravě během výroby. Stupeň ředění nemůžeme tudíž přirovnávat k síle alopatických léků, kdy vyšší síla znamená vyšší účinek. U homeopatik jsou různé stupně ředění u téhož preparátu často užívány k jiným léčebným účelům. Výběr správného monokomponentního preparátu pro daného pacienta na dané obtíže je procesem většinou komplikovaným a měl by příslušet odborníkovi-homeopatovi.

Polykomponentní přípravky – obsahují více nejčastěji užívaných homeopatických monokomponentních složek pro dané onemocnění. Byly vyvinuty pro snadnou samoléčbu banálních onemocnění. Jsou specifické pro určité indikace.

Zásady správného užívání homeopatik

Homeopatické preparáty se podávají alespoň 15 minut před nebo po jídle. Nechají se volně rozpustit v ústech nebo pod jazykem . Malým dětem se mohou rozpustit v troše vody a podat např. v kojenecké láhvi. Během terapie, nebo alespoň 15–30 minut před a po podání homeopatik je třeba se vyvarovat silně aromatických látek jako např. kávě, mentolu (ať už v zubní pastě čí ve žvýkačkách) nebo cigaretám, jinak by došlo k vyrušení účinku homeopatického léku.

Dávkování nezávisí na věku ani hmotnosti. Homeopatika mohou užívat malé děti, těhotné a kojící ženy. Nemají prokázané nežádoucí účinky či lékové interakce. Pouze diabetici by měli zohlednit, že obsahují určité množství cukru.

Homeopatika by neměla být vystavována vlivu světelného záření, RTG záření, či teplu. Dále by mělo být zamezeno kontaktu s kovovými předměty a pacient by se tablet či granulí neměl dotýkat rukou.

Polykomponentní přípravky dle onemocnění

Rýma

CORYZALIA – jednou za hodinu se tableta nechá volně rozpustit v ústech. Po dosažení zlepšení se postupně vysazuje.

EUPHORBIUM COMPOSITUM-HEEL NASENTROPFEN L – nosní sprej, který se užívá při akutních i chronických zánětech vedlejších nosních dutin, při rýmě virového, bakteriálního nebo alergického původu. Obvyklá dávka je 3-5x denně 1-2 vstřiky do každé nosní dírky. U dětí mladších 6ti let 3-4x denně 1 vstřik. Přípravek lze použít i u kojenců.

Kašel

STODAL – sirup s rostlinnými extrakty na kašel různého původu. Dětem do jednoho roku se dává 1 čajová lžička 3-5x denně, dospělým a mladistvým 1 polévková lžíce 3-5x denně.

Upozornění: Obsahuje malé množství alkoholu (jedna dávka pro dospělé obsahuje 206mg), nutno zohlednit u těhotných a kojících žen.

HUSTEEL – kapky pomáhající při dráždivém kašli při chřipce a nachlazení. Užívá se obvykle 3x denně 10 kapek. Při záchvatu kašle 10 kapek po 15ti minutách po dobu 2 hodin.

Bolest v krku

HOMÉOGÈNE – každou hodinu se nechá 1 tableta volně rozpustit v ústech. Po dosažení zlepšení se interval prodlužuje.

Chrapot, únava hlasivek

HOMEOVOX – jako prevence se nechají rozpustit 2 tablety 5xdenně, léčebně pak 2 tablety přibližně každou hodinu.

Chřipkové stavy

OSCILLOCOCCINUM – užívá se při chřipce či jiných virových infekcích k léčbě i prevenci. Celý obsah jedné dózy se nechá rozpustit v ústech, nejlépe pod jazykem. U kojenců se nechá rozpustit v troše vody a podá se jim v kojenecké lahvi. Čím dříve se přípravek od výskytu prvních příznaků podá, tím je účinnější. Preventivně v chřipkové sezóně se podává jedna dóza týdně. Při prvních příznacích onemocnění se podá 1 dóza co nejdříve a následně po šesti hodinách ještě 2-3x. U rozvinutého onemocnění se pak podává 2x denně, jedna dóza ráno a druhá večer.

PARAGRIPPE – 2 tablety se nechají volně rozpustit v ústech nebo v malém množství vody každou hodinu. Po zlepšení se pak dávkování postupně snižuje.

ANGIN-HEEL S – přináší úlevu při bolesti v krku při virových angínách nebo při chronické tonzilitidě. Tableta se nechá 3x denně 15-20 minut před jídlem volně rozpustit v ústech. Při akutních obtížích si první dvě hodiny můžeme vzít tabletu každých 15 minut.

GRIPP-HEEL – užívá se při chřipce a chřipkových infekcích, zvyšuje obranyschopnost při horečnatých infekčních onemocněních horních a dolních cest dýchacích. Působí preventivně v období chřipkové epidemie. Obvykle se nechá 1 tableta rozpustit pod jazykem 3-5x denně. Při akutních obtížích 1 tableta každých 15 minut po dobu dvou hodin. Preventivně 1 tableta denně.

Monokomponentní přípravky dle onemocnění

Jak již bylo zmíněno, vybrat správně monokomponentní homeopatický přípravek pro konkrétního pacienta není věcí jednoduchou. Je třeba co nejpodrobněji popsat a zhodnotit všechny příznaky a okolnosti onemocnění, i ty, které laikovi mohou zdánlivě připadat nepodstatné, jako např. kdy se příznaky zhoršují či naopak zlepšují (přes den nebo v noci, v teple či v chladu, ve vlhku či v suchém prostředí), nebo co je vyvolává. V následujícím textu bude uvedeno stručně jen několik základních monokomponentních přípravků, které jsou k dostání volně v lékárnách bez lékařského předpisu.

Rýma

Průhledné rýmy (vodnatý sekret)

NUX VOMICA 9CH – pomáhá při rýmě s ucpaným nosem, kýcháním a vodnatým výtokem se stálou kapkou u nosu. Působí též proti rýmě z chladu a průvanu. Podává se obvykle 5 granulí 2-5x denně.

ALLIUM CEPA 9CH – tento lék připravený z cibule se užívá při vodnaté rýmě, projevující se odřeným nosem nebo podrážděným horním rtem. Tento lék je vhodný při rýmě z nachlazení i při senné rýmě. Bere se 2-5x denně dle obtíží.

KALIUM MURIATICUM 9CH – podává se, pokud při rýmě zalehne ucho. K léčbě se 2-4x 5 granulí nechá rozpustit v ústech.

Zabarvené rýmy (hustý sekret)

PULSATILLA 9CH – užívá se pokud je výtok z nosu žlutý nebo lehce nazelenalý, 2-3x denně se bere 5 granulí.

Bolest v krku

BELLADONNA 9CH – indikací pro tento lék je bolest v krku doprovázená otokem, začervenáním, horkostí a pocením. Denně se užívá 3-4x pět granulí.

MERCURIUS SOLUBILIS 9CH – užívá se, pokud je bolest k krku spojená s páchnoucím dechem a zvýšenou tvorbou slin. Bere se 5 granulí 2x denně.

Chrapot

RHUS TOXICODENDRON 9CH – užívá se, pokud je chrapot nejhorší ráno a přes den nemocný mluví lépe. K večeru se chrapot může opět zhoršovat. Dávkuje se 2-3x denně 5 granulí.

ARNICA MONTANA 9CH – tento lék pomáhá, pokud chrapot nastane z přetížení hlasivek dlouhým a hlasitým mluvením. Lze ho užívat i preventivně u disponovaných osob (zpěváci, učitelé, řečníci) před delším hlasovým projevem.

Suchý kašel

DROSERA 15CH – tento lék je vhodný, pokud se dráždivý kašel zhoršuje po ulehnutí nebo při mluvení. Užívá se 5 granulí před spaním a pokud se kašel nezlepší, tak se dávky opakují po hodině.

ACONITUM NAPELLUS 9CH – užívá se při kašli z prochladnutí, když se vyskytuje teplota a nemocný se potí. Pět granulí se bere po hodině do zlepšení kašle.

Vlhký kašel

IPECACUANHA (IPECA) 9CH – užívá se při zahlenění s nevolností a zvracením hlenů, které jsou průhledné. Dle míry zahlenění se užívá 5 granulí 3-4x denně.

PULSATILLA 9CH – tento lék se podává, pokud má pacient hleny nažloutlé, snadno je přes den vykašlává, venku na čerstvém vzduchu dochází k zlepšení a v noci se kašel mění na suchý. Dávkování je opět 5 granulí 3-4x denně.

Nachlazení patří mezi onemocnění, ze kterého je člověk schopný se většinou vyléčit sám, bez vyhledání lékařské pomoci. Homeopatika mohou být použita k léčbě samostatně, nebo jako podpůrná léčba k léčbě klasické. Jejich přínos je nesporný, pokud se ale vyskytnou jakékoliv komplikace, zejména nějaký ze zmíněných varovných příznaků, je vyhledání lékaře nezbytné a často nasazení další terapie nevyhnutelné.Mgr. Kristýna BLAŽKOVÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.