NACHLAZENÍ (TEPLOTA, BOLEST V KRKU, RÝMA, KAŠEL)

Nachlazení

Nachlazení je zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích. Nejčastěji je způsobené viry a přenáší se kontaktem s nemocným člověkem (fyzický kontakt, kapénková nákaza). Bývá provázené zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy, ucpaným nosem. Příznaky postupně zesilují a trvají obvykle 5 až 10 dní. Nejčastěji jsou ohroženi slabší jedinci (malé děti, starší lidé, lidé se sníženou imunitou, jedinci zatížení stresem).

Mezi příznaky nachlazení patří zpočátku škrábání v krku, poté přichází rýma, kašel, zvýšená teplota, bolesti hlavy. Vyskytuje se také únava, malátnost a někdy bolest kloubů.

Při běžném nachlazení není nutná návštěva lékaře. Pouze při přetrvávajících příznacích a zhoršení stavu pacienta (dušnost, tvorba hustého hlenu, pískot na průduškách) je nutná návštěva lékaře.

Při nachlazení je vhodné užívat vitamínové preparáty v jakékoli formě (šumivé tablety, polykací tablety, sirupy, kapky,..). Je potřeba vyšší dávka vitamínu C i společně se zinkem, který posiluje účinek vitamínu C a zlepšuje jeho vstřebání. Přípravky s obsahem echinacey posilují obranyschopnost organismu. Je možné podávání komplexu vitamínů s minerály na posílení imunity. Tyto multivitamínové preparáty jsou dostupné v různých formách pro dospělé, děti, seniory i těhotné a kojící.

Zvýšená teplota, horečka

Zvýšená teplota až horečka jsou signálem toho, že v organismu není něco v pořádku. Je příznakem probíhající infekce. Je-li infekce potlačena, horečka obvykle vymizí.

Normální teplota lidského těla je kolem 36,5°C. Pokud teplota stoupne nad 37°C, jedná se o zvýšenou teplotu, při 38°C hovoříme o horečce. K horečce patří i třesavka a zimnice, čímž se organismus snaží vnitřními mechanismy vlastní teplotu snížit. Při horečce je nutné dodržovat pitný režim a nemocného dostatečně zavodnit, protože dochází k dehydrataci organismu.

Z fyzikálních opatření se při horečce doporučují vlažné až studené zábaly, nejlépe na končetiny, a současně potírání čela mokrým ručníkem. Celotělové zábaly neprovádíme u malých dětí a tehdy, pokud má pacient studenou, mramorovou pokožku.

Volně prodejná léčiva ke snížení teploty (antipyretika)

Kyselina acetylsalicylová

Nesmí se podávat dětem do 12 let z důvodu rizika vzniku Reyeova syndromu, při kterém dochází k poškození jater a mozku, ve 3.trimestru těhotenství, lidem, kteří mají zvýšenou krvácivost, popř. užívají léky na ředění krve a lidem trpící vředovou chorobou žaludku (dává se přednost přípravkům s obsahem paracetamolu, po pečlivém zvážení a konzultaci s lékařem či lékárníkem). Pro dospělé se podává v dávce 500 mg 4 - 6 denně, je též v kombinaci s vitaminem C.

Paracetamol

Pro dospělé existuje ve formě tablet, šumivých tablet, čípků (vhodné, pokud pacient zvrací) nebo je součástí kombinovaných přípravků na chřipku a nachlazení. Dospělí užívají 1 až 2 tablety najednou v časovém odstupu nejméně 4 hodin.

Pro děti jsou k dispozici přípravky ve formě sirupů, čípků i tablet. Podávají se dětem od 3 měsíců do 12 let. Čípky s dávkou 100 mg se nepodávají dětem s hmotností nižší než 7 kg (u takto malých dětí vždy vyhledáme lékaře).

Paracetamol je vhodným lékem pro těhotné a kojící (dlouhodobé užívání konzultovat s lékařem), pro starší pacienty, kteří užívají mnoho léčiv, pro lidi trpící potížemi s žaludkem, pálením žáhy nebo vředy. Nesmí se kombinovat s alkoholem.

Ibuprofen

Pro dospělé ve formě tablet nebo kapslí, které mají rychlejší nástup účinku. Nesmí se podávat ve 3. trimestru těhotenství, lidem s pálením žáhy nebo žaludečními vředy, při současné terapii léky snižujícími srážlivost krve. 

Dětem od 3 měsíců se podává ve formě sirupů nebo čípků, pro starší děti (nad 20 kg) existují žvýkací tobolky.

Kombinované přípravky k léčbě příznaků nachlazení 
Na zmírnění příznaků nachlazení se užívají přípravky, které obsahují paracetamol (event. ibuprofen) v kombinaci s dalšími látkami ve formě tablet či sáčků k přípravě horkého nápoje. Do kombinace se přidávají látky uvolňující ucpaný nos (fenylefrin), podporující odkašlání (guajfenezin, terpin), tlumící suchý dráždivý kašel (dextrometorfan), kofein (zvyšuje účinek proti bolesti, pomáhá proti únavě a malátnosti doprovázející nachlazení) a vitamín C.  Užívá se každé 4 hodiny 1 tableta nebo 1 sáček, který se rozpustí v horké vodě (nikoliv vroucí, aby nedošlo k degradaci obsaženého vitamínu C). Kombinované přípravky nejsou vhodné pro děti, pacienty s hypertenzí, cukrovkou, poruchou funkce štítné žlázy, glaukomem či pro těhotné a kojící ženy.

Bolest v krku

Bolest v krku může být příznakem různých onemocnění. Zpočátku se projevuje škrábáním a pálením v ústech, které postupuje dolů k hrtanu a je vyvoláváno zánětem. Charakteristická je přítomnost zarudnutí a zduření krční sliznice, chrapot, oteklé uzliny, špatné a bolestivé polykání.

K léčbě se používají přípravky ve formě pastilek, sprejů a kloktadel. Po jejich užití se doporučuje minimálně 20 minut nejíst, nepít, nekouřit a nečistit zuby, aby nedošlo k oslabení účinku. Na trhu jsou dostupné přípravky s účinkem proti zánětu, které snižují otok a bolest, antiseptika, které brání růstu patogenů (virů, bakterií a event.i kvasinek) v krku či přípravky posilující nespecifickou imunitu sliznice dutiny ústní (lysozym). Tyto lokální přípravky mohou být kombinované s lokálními anestetiky, která místně znecitlivují a snižují tedy bolest v krku. Přípravky s obsahem lokálních anestetik nejsou vhodné pro alergiky, těhotné a kojící ženy, pacient s arytmiemi.

Antiflogistické (protizánětlivé) přípravky
Flurbiprofen - má velmi dobrý protizánětlivý a analgetický účinek, zároveň ale podobné kontraindikace jako ostatní nesteroidní antiflogistika - nesmí se užívat při aktivním žaludečním vředu nebo pálení žáhy, při užívání léků, které ovlivňují srážení krve. Je nevhodný ve III.trimestru gravidity, v ostatních pouze na radu lékaře. Není doporučovaný ani pro děti do 12 let.

Benzydamin - má výrazný protizánětlivý, analgetický i lokálně anestetický účinek. Je dostupný jako pastilky, sprej či kloktadlo, podle typu lékové formy jej mohou užít i děti od 6 let.

Antiseptika
Jód  - má účinky bakteriostatické (brání růstu bakterií), protivirové i fungistatické (brání růstu kvasinek a hub). Není vhodný pro alergiky, u pacientů přecitlivělých na jód, s poruchou funkce štítné žlázy, pro děti do 6 let, těhotné a kojící. Používá se ve formě tzv.jodoforů, což jsou sloučeniny, které při kontaktu se sliznicí uvolňují jód. Je dostupný ve formě spreje nebo kloktadla.
Ostatní antiseptika - benzoxonium chlorid, benzalkonium chlorid, chlorhexidin, dichloronbenzenmethanol či tridekanamin mají nespecifický bakteriostatický účinek a do určité míry působí i na viry a kvasinky. Z těchto přípravků je pouze tridekanamin vhodný v těhotenství či při kojení.

Bylinné a jiné přípravky
Ke kloktání lze použít heřmánkový výluh či tinkturu z heřmánku, šalvěj či kloktadlo s obsahem čtyř solí připravované v lékárnách. Šalvěj ve formě kloktadla lze použít i v těhotenství či kojení, pokud ji pacientka nepolyká, jinak se použití šalvěje v těhotenství nedoporučuje.
Bylinné pastilky obsahují zpravidla dezinfekčně působící šalvěj, heřmánek, sléz, islandský lišejník, jitrocel, mátu a eukalyptus. Často bývají kombinovány s vitaminem C na podporu imunity. Přípravky s obsahem lysozymu mají schopnost ničit buněčné stěny bakterií a bránit tak rozvoji bakteriální infekce. Lze je užít při bakteriální i virové infekci a jejich výhodou je, že na ně nevzniká rezistence (na rozdíl od antibiotik).
Při otoku hlasivek se doporučují přípravky s obsahem aescinu (extrakt z koňského kaštanu), při chrapotu pak cucání pastilek či tablet s obsahem panthenolu, který má hojivý účinek. Při léčbě infekcí dýchacích cest, jejich otoku a zahlenění se popíjejí nebo inhalují minerálky s vysokým obsahem solí (Vincentka), jsou též na trhu ve formě cucacích pastilek. Nejsou vhodné pro pacienty s hypertenzí nebo poruchou funkce ledvin, pro vysoký obsah jódu též při onemocnění štítné žlázy. Opatrnosti je třeba v těhotenství.
Hojivé a dezinfekční účinky má i propolis, který zároveň podporuje imunitu. Není vhodný pro alergiky.
Při výrazném otoku a bolesti v krku lze též přiložit tzv.priessnitzův obklad (zábal).

Rýma

Rýma je projevem zánětu horních cest dýchacích. Může být doprovázena otokem a zduření nosní sliznice, které způsobují pocit ucpaného nosu.

Používají se nosní spreje nebo kapky s účinnou látkou (dekongescent), která uvolňuje ucpaný nos a usnadňuje odtok sekretu z nosu. Vyrábějí se též v kombinaci s kyselinou hyaluronovou pro zvlhčení nosní sliznice (snižuje se riziko přesušení a vzniku stroupků v nosní dutině), s aloe vera nebo s dexpanthenolem, které regenerují nosní sliznici. Na trhu jsou i přípravky s čistou mořskou vodou, které se používají k provlhčení nosní sliznice při pocitech suchosti a hygieně nosních dutin. Přípravky s mořskou vodou jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, včetně dětí, těhotných a kojících žen.

Přípravky na ucpaný noc se aplikují většinou 2 – 3 x denně do každé nosní dírky, po dobu nejvýše jednoho týdne pro riziko vzniku návyku. Přípravky s obsahem mořské vody lze naopak používat celoročně.

Při dlouhotrvající rýmě může dojít k podráždění pokožky v okolí nosu a vzniku nosních stroupků. K ošetření jsou vhodné masti, které promašťují a regenerují pokožku okolo nosu a uvolňují navíc ucpané nosní dutiny. 

Při rýmě se také používají nosní inhalátory, které díky obsahu mentolu a kafru uvolňují ucpaný nos.

Kašel

Kašel je obranný reflex organismu, kterým eliminuje cizorodé částice z dýchacích cest a zajišťuje tak jejich průchodnost. Kašel může být jak bakteriálního tak i virového původu. Při léčbě kašle se musí uvážit typ kašle - suchý nebo vlhký. Suchý kašel bývá zejména v počátcích nachlazení, snažíme se jej utišit antitusiky - léky, které tlumí kašel. Další typem kašle je kašel vlhký (produktivní), při kterém se tvoří větší množství hustého hlenu. U tohoto typu kašle podáváme mukolytika a expektorancia, což jsou léčiva, která usnadňují odkašlávání a pomáhají rozpouštět hlen. Protože podporují vykašlávání, neměla by se expektorancia podávat před spaním (poslední dávku podat nejlépe před 18.hodinou).

Volně prodejná léčiva, která tlumí suchý kašel, jsou dostupná ve formě tablet, kapek či sirupů. K používaným látkám patří butamirát, dropropizin, levodropropizin či dextrometorfan (některé lékové formy jsou pouze na recept).

Volně prodejná léčiva usnadňující vykašlávání se podávají jako tablety, rozpustné tablety, kapsle s prodlouženým uvolňováním (stačí aplikace 1x denně), kapky, sirupy či granuláty k přípravě roztoků. Na snížení tekutosti hlenu se používá acetylcystein či erdostein, k podpoře odkašlání ambroxol, bromhexin či guajfenezin.

K usnadnění vykašlávání se používají i bylinné přípravky s obsahem mateřídoušky, anýzu, břečťanu, divizny nebo tymiánu. Vhodné je jejich užívání zejména ve formě čaje, který zároveň zajistí důležitou hydrataci, a naředění hlenu a usnadní tak jeho odkašlání. Jsou též dostupné jako sirupy či cucací pastilky. Bylinné přípravky s jitrocelem, slézem či proskurníkem pomáhají snižovat dráždění v dýchacích cestách a ulevit tak od nepříjemných příznaků spojených zejména se suchým kašlem. Podobně jako bylinky k usnadnění odkašlání je mohou užívat i těhotné a kojící.


Hana HUBÍNKOVÁ, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.