NEVOLNOST A ZVRACENÍ

Nevolnost a zvracení – příznaky a příčiny vzniku

Pocit nevolnosti (nauzea) je spojen s celkovou slabostí, většinou předchází vlastní zvracení. Tento pocit bývá provázen nadměrnou tvorbou slin, pocením, dušností, ztrátou chuti k jídlu, bolestmi břicha a závratěmi.

Zvracení je vypuzení obsahu žaludku, které je způsobeno křečovitými stahy svalstva břicha a bránice. Jedná se o obranný mechanismus, kdy se tělo zbavuje toxických látek a mělo by tedy navodit pocit úlevy. Mezi příčiny vzniku nevolnosti následované zvracením patří velké množství nemocí.

Dle klinického obrazu rozlišujeme:

Akutní nauzeu a zvracení – akutní infekce trávicího traktu, otrava zkaženými potravinami, těhotenství, reakce na požití některých léků, bolesti hlavy, abúzus alkoholu a jiných návykových látek 

Chronická nauzeu a zvracení – nemoci trávicího traktu (porucha motility, funkční nebo mechanická porucha), psychiatrická onemocnění (deprese), neurologická onemocnění, nemoci štítné žlázy, nádorová onemocnění trávicího traktu

Léčba nevolnosti a zvracení

Při nevolnosti a pocitu na zvracení není žádný zaručený lék, který by tomuto stavu zabránil. Pokud je tento stav zapříčiněn špatnou stravou, je lepší se reflexu zvracení nebránit, jelikož škodlivé látky je nutné z těla odstranit.

Při přetrvávajícím pocitu nevolnosti je důležité zjistit vyvolávající příčinu. K vyloučení organické příčiny (tj. „v těle není něco v pořádku“) je vhodná návštěva lékaře, který případně doporučí další postup. S návštěvou lékaře bychom neměli otálet u malých dětí, u chronicky nemocných a podvyživených pacientů, při známkách dehydratace (pacient není schopen přijímat tekutiny nebo všechny přijaté tekutiny vyzvrací, nemočí, má suchou kůži a sliznice) a při jakýchkoli pochybnostech o stavu nemocného. 

Přírodní léčba
Je vhodná k řešení mírnějších potíží nebo k léčbě stavů, jejichž příčina je fyziologická (těhotenství, kinetózy - cestovní nevolnosti). Mohou pomoci při stresu, konzumaci špatné potravy (dietní chyba).

Zázvor lékařský (Zingiber officinalis): obsahuje prchavé silice, které podporují trávení, uklidňují podrážděné sliznice a tonizují svalstvo zažívacího ústrojí; podporuje trávení tuků stimulací tvorby žluči; při nevolnostech v těhotenství lze zázvor užívat bezpečně. V lékárně je k dispozici ve formě čaje (sáčky), tobolek, bonbonů určených zvláště pro děti k úlevě od nevolnosti při cestování nebo lízátek.

Máta peprná (Mentha piperita): uvolňuje svalstvo trávicího traktu, podporuje uvolňování žluči, proto je vhodná při trávicích obtížích, plynatosti, kolice; může snižovat nevolnost. Není vhodná pro malé děti (riziko reflexní asfyxie - dušení) a může zhoršovat potíže spojené s pálením žáhy - snižuje napětí svěrače mezi jícnem a žaludkem a usnadňuje tak návrat kyselého žaludečního obsahu.

Heřmánek lékařský (Chamomilla recutita): vyrovnává vylučování trávicích šťáv, uklidňuje žaludek, uvolňuje křeče hladkého svalstva trávicího systému.

Byliny s obsahem hořčin - uklidňují žaludek a usnadňují trávení, pomáhají zvláště při nevolnosti způsobené přejedením nebo snědením nevhodné stravy. Využívá se zeměžluč, vachta trojlistá, pelyněk, puškvorec, řebříček, .... K dispozici jsou nejčastěji ve formě žaludečních čajových směsí nebo jako tinktura v žaludečních kapkách

Homeopatika: monokomponenty musí doporučit odborník na základě dalších příznaků, pro samoléčbu především cestovní nevolnosti je určený polykomponentní přípravek ve formě tablet vhodný pro děti, dospělé i těhotné ženy. Tablety se nechají rozpustit v ústech nebo v malém množství vody nalačno. 

Léky

Z volně prodejných látek léčbě cestovní nevolnosti, kinetóz a zvracení je k dispozici na trhu moxastin a dimenhydrinát. Moxastin se používá ve formě tablet, které se podávají asi hodinu před začátkem cesty  a podle potřeby lze za 2 - 3 hodiny zopakovat. Protože má tlumivé účinky, kombinuje se v tabletách s kofeinem, přesto není vhodné jeho podání při řízení motorových vozidel a při činnostech, které vyžadují zvýšenou pozornost. Lze použít u dětí od dvou let, není určen pro těhotné a kojící ženy. Dimenhydrinát je dostupný ve formě žvýkačky, která se žvýká po dobu asi 10 minut zhruba čtvrt hodiny před cestou. Při potížích lze zopakovat. Nesmí ho užívat těhotné a kojící.

Další přípravky

Při zvracení tělo ztrácí tekutiny a minerály a je důležité je doplňovat - u dospělých při mírných potížích postačí odbublinkovaná minerální voda, ale u dětí, chronicky nemocných nebo starších pacientů dbáme na doplnění tekutin a minerálů ve formě přípravků s definovaným složením. K dispozici jsou rehydratační roztoky ve formě granulí či šumivých tablet, které se rozpouštějí ve vodě. Tekutiny podáváme po lžičkách.

K úlevě při nevolnost způsobené nadměrným příjmem alkoholu se používají iontové nápoje k doplnění tekutin a minerálů. Uklidňují také žaludek, pomáhají s pálením žáhy a dalšími příznaky "kocoviny", jako je bolest hlavy, snížená schopnost soustředění a únava. Před započetím konzumace lze podat přírodní přípravek, který urychluje vylučování acetaldehydu vzniklého při metabolizaci alkoholu. Acetaldehyd je zodpovědný za nepříjemné účinky spojené s konzumací nadměrného množství alkoholu. 

Režimová doporučení při nevolnosti a zvracení

Při nevolnosti je důležitý klid. Pro zmírnění nepříjemných pocitů je lepší ulehnout se studeným obkladem na čele a soustředit se na dýchání. Dále se doporučuje vyvarovat se nepříjemných pachů, které mohou nevolnost a zvracení vyvolat (např. tabákový kouř, zápach čisticích prostředků). A pokud dojde ke zvracení, tak je důležité omezit příjem potravy na minimum po dobu nejméně dvou hodin, přijímat tekutiny, nejlépe minerální vodu, po malých dávkách, aby nedošlo k dehydrataci. U těhotenské nevolnosti je doporučeno jíst často malé porce, k minimalizaci ranní nevolnosti si nachystat již večer předem k posteli sušenku nebo slané krekry a kousek sníst ještě před opuštěním lůžka. 


Téma zpracoval:

Mgr. Sandra ŠÍMOVÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.