OCHRANA PŘI OPALOVÁNÍ – SOLÁRNÍ DERMOKOSMETIKA

Proč se před slunečním zářením chránit?

Víte že:

Až 80 % záření proniká mraky – i když to vypadá, že slunce nesvítí, použijte ochranný prostředek.

Až 80 % záření je odráženo sněhem – proto se doporučuje používat přípravky s ochranným faktorem i na horách.

Až 60 % záření se k nám dostane mezi 11–14 hod – v tomto čase je doporučeno vyhýbat se pobytu na slunci.

Až 25 % záření odráží voda.

Až 15 % záření odráží bílý písek.

Až 40 % záření ze své původní síly pronikne 0,5 metru pod vodu – voda vás tedy neochrání před spálením a poškozením kůže.

Naopak stín zabraňuje pronikání UV záření až o 50%.

UVB záření podporuje tvorbu vitaminu D. Způsobuje zarudnutí kůže a tvorbu pigmentu (melaninu). UVA záření proniká hlouběji do kůže a podílí se na dlouhodobém poškození, způsobuje fotoaging (stárnutí kůže).Viditelné záření (světlo) má antidepresivní účinek, využívá se i v terapii sezónních poruch nálady (smutek a sklíčenost vyskytující se v podzimních a zimních měsících). Infračervené záření (teplo) nás hřeje.

Jak chránit pokožku před škodlivým UV zářením?

Před negativním působením slunečního záření je třeba se účinně a efektivně chránit. K tomu slouží především správně zvolené přípravky solární dermokosmetiky. K vnitřnímu užití lze zakoupit doplňky stravy s obsahem betakarotenu (prekurzor vitaminu A) a antioxidantů. Ty pomáhají pokožku chránit před účinkem volných radikálů, zpomalují její stárnutí a zrychlují regeneraci.

Zásady ochrany před UV zářením

I ve stínu se chraňte vhodným oděvem a pokrývkou hlavy.

Chraňte své oči a používejte kvalitní sluneční brýle, které nepropouští světlo vlnových délek pod 400 nm. Informace o UV filtru bývá na stranici brýlí spolu s označením CE, které vyznačuje splnění evropských norem. Tmavé brýle bez UV filtru škodí vašemu zraku víc, než kdybyste neměli brýle žádné.

Nevystavujte se slunečním paprskům mezi 11. a 15. hod, citliví jedinci by neměli vycházet na přímé sluníčko od 10 do 16 hodin.

Kojence do šesti měsíců nikdy nevystavujte přímému slunci a opatrní buďte při pobytu na slunci i u dětí do 3 let. Dětská pokožka je mnohem citlivější ke vzniku slunečního exantému (vyrážka, "alergie na slunce") i trvalých následků (časté spálení v dětství může vést ke vzniku melanomu v dospělosti).

Světlé suché oblečení je vhodnější než černé nebo mokré, také se vyrábí speciální oblečení s ochranným faktorem (UPF – UV).

Nezapomínejte na dostatečný pitný režim a pokud se spálíte, zvyšte příjem tekutin na 20 - 40 ml/kg tělesné váhy denně (pro 75 kg člověka tedy 3 l). 

Nejúčinnější ochranou jsou tělové přípravky (krémy, mléka, spreje, pěny, oleje) s dostatečným ochranným faktorem. Nezapomínejte na ochranu rtů (tyčinky, pomády s UV filtrem) a zvlášť citlivých míst (mateřská znaménka, jizvy).

Fotoprotekce solární dermokosmetikou

Obecné zásady fotoprotekce

Zásadní je aplikace správného množství krému (3 a více polévkových lžic na celé tělo). Množství krému, které zakryje dva prsty ruky, je adekvátní k aplikaci na plochu jedné paže.

Většina lidí použije množství krému o polovinu menší než je doporučené, a tím snižuje dobu ochrany až o 50 %. Doporučuje se proto nanášení přípravku ve dvou etapách - při druhém nanesení natřeme i místa, na která jsme předtím zapomněli. 

Důležité je také použít ochranné přípravky minimálně 20 minut před sluneční expozicí, tzn. namazat se doma, ne až na pláži či u vody. To se týká především přípravků s chemickými filtry, které nemají okamžitý krycí efekt a musí se dostatečně vstřebat.

Nezapomínejte na ochranu míst náchylnějších ke spálení (nos, uši, krk, výstřih, ramena).

Pokud se po koupání utřete ručníkem, opakujte aplikaci krému, krémy jsou sice voděodolné, ale nejsou odolné vůči otěru. Přípravky označené jako water-resistant vydrží 40minutové máčení ve vodě, přípravky s označením water-proof vydrží ve vodě 80 minut. Při aktivním pobytu na slunci (sport, koupání a následné otírání) bychom měli aplikaci přípravku opakovat ideálně po 2 hod.

Pozor na slunění, pokud používáte léky, které mohou při slunění vyvolat alergickou reakci kůže - jsou to například některá antibiotika, nesteroidní antirevmatika a jiné. Při výdeji léků v lékárně se vždy informujte, jestli vaše léky zcitlivují na sluneční záření, to platí obzvláště v létě, pokud užíváte chronicky medikaci a chystáte se na dovolenou do teplých krajin.


Volba vhodného prostředku

Vždy se řídíme fototypem, požadavky na texturu přípravku a jeho další vlastnosti, cílovou destinací a specifiky daného typu pleti.

Obecně platí že čím má člověk světlejší kůži a vlasy, tím je jeho fototyp nižší a jeho kůže citlivější k působení UV záření. Rozlišujeme 4 fototypy:

  • Fototyp I - světlý typ: modré oči, blond vlasy, bílá pleť, která pokaždé zčervená. Bez ochrany vydrží na přímém slunci 5 - 10 min. Vhodná je vysoká ochrana (SPF 50 až 50+).
  • Fototyp II - lehce tmavší typ: tmavé oči, světle hnědé vlasy, pleť lehce hnědá, na slunci bez ochrany může pobýt 10 - 20 min. Vhodná stále ochrana SPF 50.
  • Fototyp III: tmavé (šedé či hnědé) oči, vlasy tmavě hnědé, pleť světle hnědá, bez pih. Na slunci bez ochrany vydrží 20 minut, zřídka se spálí. Vhodný ochranný faktor 30.
  • Fototyp IV: vlasy tmavě hnědé, oči hnědé, pleť olivová nebo černá. Postačí přípravky s SPF 20 - 30, na slunci může v našich podmínkách bezpečně pobývat až 45 minut.

Správnou výši ochranného faktoru SPF vybírejte dle vašeho typu a odstínu pleti a dle světové destinace, ve které se pohybujete. SPF – Sun Protecting Factor – představuje časový faktor, který za standardních podmínek odsouvá projevy spálení (např. přípravky s SPF 20+ prodlužují možnou dobu pobytu na slunci až 20x). Tyto hodnoty jsou pouze teoretické a platí de facto v podmínkách laboratoře, v běžných podmínkách dochází ke snížení účinku fotoprotektivních přípravků vlivem vody, otěru, pocení a nevhodné aplikace (především malé množství přípravku). K ochraně před UV zářením obsahují přípravky tzv. UV filtry. Existují 2 typy filtrů: chemické (absorbují UV záření) a fyzikální (odrážejí a rozptylují UV záření). Fyzikální filtry zůstávají na povrchu kůže jako ochranný film, nevstřebávají se, nealergizují. Jsou vhodné pro děti a osoby s citlivou pokožkou se sklonem k alergii, jejich nevýhodou je, že zůstávají po nanesení na pokožce a zbarvují ji do běla.

Přípravky k ochraně před UV zářením volíme s ohledem na typ pleti - existují dermokosmetické produkty určené speciálně pro atopickou pokožku, pokožku se sklonem k zarudnutí, suchou pleť. Pro problematickou pleť jsou určené nekomedogenní přípravky s nemastnou texturou. K dostání jsou též přípravky zabarvené, které plní zároveň krycí funkci. K ochraně zvlášť namáhaných míst, jako jsou jizvy a mateřská znaménka, existují speciální tyčinky, mívají nejvyšší ochranný faktor. Pro snadnou aplikaci jsou k dispozici dermokosmetické přípravky ve formě spreje, vhodné zvláště pro děti


Ošetření po expozici slunečnímu záření

Po slunění je vhodné pokožku ošetřit hydratačním mlékem nebo krémem. Přípravky kůži zklidní, pomáhají ji vyhladit, zregenerovat a uchovat opálení. Po spálení je vhodná aplikace panthenolu, chlorofylu nebo přípravků s obsahem aloe vera. Při výskytu tzv. sluneční alergie (výsev svědivé vyrážky až puchýřků zvláště v oblasti dekoltu, krku a rukou) lze použít lokálně působící protialergické látky.



Markéta Mészárosová, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.