OČNÍ OBTÍŽE - UNAVENÉ, SUCHÉ, PŘEKRVENÉ OČI

Unavené oči

Termín unavené oči je používaný k popisu nepříjemných očních pocitů, k nimž dochází po delší době intenzivní koncentrace. Činnosti jako např. práce na počítači, čtení při nedostatečném osvětlení nebo řízení vozidla jsou spojeny s méně častým mrkáním, které posléze vede ke vzniku nepříjemných příznaků unaveného oka. Pokud není v těchto případech očím dopřán odpočinek, mohou začít bolet.

Příznaky unavených očí jsou známkou mírné a přechodné fáze suchých očí. Tento stav souvisí s nedostatečným zvlhčováním povrchu oka vyvolaným nedostatečným množstvím slz nebo nedostatečnou tvorbou slz. Pokud pravidelně přetrvávají mírnější příznaky unavených očí a tento stav není léčen, může se následně rozvinout závažnější stav, tzv. syndrom suchých očí.

Jako prevenci je vhodné práci u počítače omezit. Po dvou hodinách práce by měla následovat delší přestávka. Tu lze využít k akupresuře několika bodů v obličeji – palcem a ukazovákem masírujte kořen nosu pohyby nahoru a dolů. Při delším sledování nočního televizního programu je dobré nezapomenout na osvětlení místnosti (nejlépe boční osvětlení).

Suché oči

Onemocněním suchého oka trpí velké procento naší populace. Jedná se o obtíže spojené s pálením, řezáním, zarudnutím očí a obtížným zaostřováním s nutností častého mrkání. Postižením trpí většinou lidé středního a vyššího věku.

Stav suchých očí se objeví v okamžiku, kdy slzný film přestane zvlhčovat a zvláčňovat povrch oka. Příčinou suchých očí může být nevhodné složení slz, či jejich nedostatečná produkce.

Často se tyto potíže objevují v důsledku stárnutí, nebo po nástupu menopauzy. Také některé léky snižují tvorbu slz a zapříčiňují vznik suchých očí, jako nežádoucí účinek. Nadměrné odpařování slzného filmu se zvyšuje i v klimatizovaném prostředí, v místnostech s ústředním vytápěním, v zakouřeném prostředí a u osob používajících kontaktní čočky.

Překrvené oči

Zarudlé oči vznikají v důsledku rozšíření a překrvení kapilárních cévek spojivky. Objevují se jako obvyklá odpověď na podráždění nebo zánět (např. při alergii). Vznik zarudlých očí má řadu příčin: chlorovaná voda v bazénu, prach, vítr, intenzivní světlo, alergická reakce atd.

Terapie

Většina přípravků se podává ve formě očních kapek. Výhodou způsobu podání léku je, že působí lokálně – v místě aplikace. Vstřebáním do přední části oka je zajištěna dostatečně vysoká koncentrace léku, a tím i jeho účinnost bez nepříjemných nežádoucích účinků.

Léčba unavených očí

Unaveným očím prospějí různé obklady z rostlinných výluhů (ptačince, okurky, světlíku nebo měsíčku) a v lékárně zakoupené oční kapky (např. VISINE Unavené oči , HYE, AviGEN). Preventivně lze užívat vitamíny A a B2 nebo komplexní přípravky jako např. OSTROVIDKY pro unavené oči .

Léčba suchých očí

Přípravky určené k redukci pocitů suchých očí jsou oční kapkyVISINE Suché oči,SYSTANE, ARUFIL, REFRESH,VISIAL, VISMED, RECUGEL a další.

Léčba překrvených očí

K odstranění zarudnutí a ke zklidnění očí je možné použít oční kapkyVISINE Classic, OPHTHALMO-EVERCIL. Pokud je stav zapříčiněn alergií lze aplikovat oční kapky LIVOSTIN, ALLERGODIL, SANORIN-ANALERGIN.

Zarudnutí spojivky může být někdy doprovázeno hlenovým až hnisavým výtokem z oka. Tento stav již vyžaduje vyhledání lékařské péče a léčbu antibiotiky.Tereza BENÍŠKOVÁ, farmaceutický asistent

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.