ONEMOCNĚNÍ ŽLUČNÍKU A ŽLUČOVÝCH CEST

Žlučník (vesica fellea) je umístěn na spodní straně jater. Je to váček o objemu přibližně 40–70 cm3, jehož hlavní funkcí je skladování a koncentrace žluči. Žluč je produkována v množství cca 0,7 –1,2 litru/den. Její základní složky jsou žlučové kyseliny, cholesterol, bilirubin. Žluč je vylučována po jídle na nervový popud. Podílí se hlavně na trávení a vstřebávání tuků a společně se šťávou slinivky břišní (pankreatickou šťávou) neutralizuje žaludeční trávicí šťávy, a tím chrání střevo před poškozením (samonatrávením). Ze žlučníku vychází jeho vývod, který se spojuje s vývodem jater a dále pokračují jako žlučovod. Následně se žlučovod spojuje s vývodem slinivky břišní a ústí do první části tenkého střeva – dvanáctníku.

Onemocnění žlučníku a žlučových cest

Tato onemocnění jsou léčena na gastroenterologii, v případě akutních stavů na chirurgii. Rizikovým faktorem je věk nad 40 let a ženské pohlaví. Zvýšený výskyt je také u žen po porodech a u obézních osob.

Nejčastějším onemocněním žlučových cest jsou žlučové kameny, které postihují 10–20 % populace. Při průchodu žlučových kamenů žlučovými cestami vzniká žlučníková kolika. Dále mohou být žlučové cesty a žlučník postiženy zánětem. Dalším onemocněním je biliární dysfunkce, což je funkční porucha pohyblivosti žlučových cest, při které vznikají časté zažívací potíže a nesnášenlivost některých jídel (zvláště tučných a smažených jídel). Vážným onemocněním je karcinom žlučníku, který se často projevuje až v pozdních stádiích, kdy přes veškerou snahu bývá léčba neúspěšná.

Zánět žlučníku

Zánět bývá zpravidla vyvolán infekcí, která se do žlučníku může dostat jednak cestou střevní, kdy je infekce způsobena hlavně střevní mikroflórou, většinou E.coli, pro kterou není sliznice žlučníku uzpůsobena, nebo cestou krevní, kdy se infekce dostane ke žlučníku přes tepny, které přivedou již infikovanou krev (většinou jsou původcem bakterie, např salmonela, streptokok). Zánět žlučníku může být také spojen s výskytem žlučových kamenů.

Infekce způsobuje poškození stěny žlučníku a vyvolává změny v jeho okolí. Poškození stěny může být tak velké, že dojde k perforaci žlučníku. Zánět se může šířit do okolí nezávisle na tom, zda je stěna žlučníku perforována nebo není.

Hlavními příznaky zánětu jsou teplota (do 38°C) a náhle vzniklá bolest v pravém nadbříšku. Bolest vystřeluje až pod pravou lopatku a do zad. Bolest je zprvu nárazovitá a přichází ve vlnách, později je trvalá. Onemocnění je často spojeno se zvracením a nevolností. Pokud se zánět šíří na jiné orgány nebo na stěnu dutiny břišní, můžeme pozorovat vyšší teploty a třesavku.

Žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny mohou být různého původu a složení a způsobují 90 % akutních zánětů žlučníku. Jde o vysrážené složky žluči – většinou cholesterol s vápenatými solemi. Kámen nemusí působit žádné obtíže, nebo se může vyskytnout nevolnost, nadýmání, zvracení po dietní chybě (příliš tučná strava).

Jiná situace nastává, když se kámen pohybuje vývody. Průchodem kamenu je sliznice vývodu poškozována a reaguje reflexivním stažením (spazmem) a pacient pociťuje záchvatovitou bolest pod pravým žeberním obloukem, která vystřeluje až pod pravou lopatku. Tento stav se označuje jako žlučníková kolika. Bolest je provázena zvracením, celkovou schváceností, zrychleným tepem, zrychleným dechem a poklesem krevního tlaku. Při pohybu kamene, může dojít k zaklesnutí a ucpání žlučových cest, čímž dojde k zabránění odtoku žluči a někdy i šťávy slinivky břišní. Hromadění těchto šťáv může způsobit další poškození (poškození jater vede ke žloutence, poškození slinivky, k jejímu zánětu – pankreatitis).

Žlučníkové nádory

Nádory žlučníku často vznikají u nemocných se žlučníkovými kameny nebo nosičů salmonelózy. Karcinom žlučníku se projevuje bolestmi v pravém podžebří, nauzeou, zvracením, dyspepsií, nechutenstvím, hubnutím. Nejčastějším nádorem žlučových cest je adenokarcinom. Hlavním příznakem je nebolestivý ikterus (žluté zbarvení kůže a sliznic). Dalšími příznaky jsou hubnutí, nechutenství, nauzea, dyspepsie.

Prevence

Nejvhodnější cestou k zachování zdravého žlučníku je samozřejmě prevence, která spočívá v dodržování zásad zdravé výživy, udržování optimální tělesné hmotnosti (v případě nadváhy a obezity její redukce), dostatečné pohybové aktivitě a vyhýbání se stresu. Při prevenci vzniku žlučových kamenů se riziko také snižuje hlídáním příjmu cholesterolu v potravě.

Léčba

Léčba zánětu a žlučníkové koliky je dána aktuálním stavem pacienta. Obecně jsou dvě cesty – neinvazivní léčba a invazivní operační léčba. Neinvazivní léčba zahrnuje dietu, podávání spazmolytik (léky tlumící stahy žlučníku) a ledové obklady. Chirurgická léčba spočívá ve vyjmutí žlučníku. Vyjmutí probíhá laparoskopicky, nebo otevřením dutiny břišní.

Při samoléčbě lze použít přípravky zvyšující tvorbu a průtok žluče, zklidňující sliznici žlučových cest:

FEBICHOL – obvyklé dávkování jsou 2 tobolky 3x denně (vždy těsně před jídlem), není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

CHOLAGOL – dávkování 5-10 kapek 3x denně. Mezi jednotlivými dávkami musí být časový odstup minimálně 5 hodin. Při výrazných obtížích (počínající kolika) lze podat až 20 kapek jednorázově. U seniorů je nutné volit nižší dávky. Nevhodný pro těhotné a kojící ženy.

ISOCHOL – dávka pro dospělé a mladistvé je 3x denně 1 dražé. Při průjmu je nutné dávku snížit. Dražé lze užívat dlouhodobě po několik týdnů nebo měsíců, nebo jen krátkodobě v období obtíží. Také lze užít 1 dražé preventivně před očekávanou větší digestivní zátěží. Po dohodě s lékařem může být při akutních obtížích krátkodobě podáván i během těhotenství. Nevhodný během kojení.

ROWACHOL – dospělí užívají 3-4x denně 1 tobolku před jídlem. Děti od 6 do 12 let užívají 1-2x denně 1 tobolku. Není vhodný v 1. trimestru těhotenství a během kojení.

VALOCHOL – v těhotenství a při kojení je třeba se o užívání přípravku poradit s ošetřujícím lékařem. Dávka je 2x denně 15 kapek.

Alternativou pro terapii nezávažných žlučníkových obtíží jsou bylinné čaje, např.MEGAFYT Žlučníková čajová směs nebo LEROS THÉ SALVAT. Z čajové směsi se připravuje teplý neslazený nálev, který se pije 3x denně před jídlem.

Na zmírnění křečí žlučníku může lékař na recept předepsat tablety NOS-PA nebo kapky ALGIFEN. Léčivé přípravky URSOFALK, URSOSAN se předepisují na rozpouštění žlučových kamenů.
Teraza BENÍŠKOVÁ, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.