OPALOVÁNÍ - DĚTSKÁ POKOŽKA

Úvod

Dětský organizmus, současně tedy i kůže, je velmi citlivý na změny okolního prostředí. Kůže kojenců je desetkrát tenčí než kůže dospělého jedince. Tím je dán podstatně vyšší průnik záření přes kůži. Právě proto by měly být děti před sluncem a jeho zářením chráněny opalovacími krémy s vhodnými ochrannými faktory.

Kůži je potřeba expozicí slunečního záření zatěžovat postupně. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat i pobytu ve stínu. I tam dochází díky odrazu k ozáření kůže UV paprsky. Mraky na obloze propouštějí až 80% slunečního záření.

Velmi důležité je ochránit nejvíce exponované části těla dítěte – oči, tváře, nos, ramena a záda, na hlavu použít vhodnou pokrývku.

Je zapotřebí dbát na pravidelné a dostatečné doplňování tekutin z důvodu možného přehřívání organizmu. Děti mají v těle mnohem vyšší podíl vody než dospělí a proto jsou více citlivé na její ztráty.

Nejvhodnější je vyhýbat se přímému slunečnímu záření v době mezi 10. - 16. hodinou.

Mimořádnou péči je nutné věnovat dětem mladším 5ti let. Pro jejich ochranu je vhodné zakoupit opalovací krémy pro citlivou dětskou pokožku. Ty neobsahují alkohol, jsou bez parfemace (parfémy mohou dráždit a přitahují hmyz), bez konzervačních přísad (mohou způsobovat alergii). Měly by být dermatologicky testovány na snášenlivost. Údaj o testování a složení je vždy uveden na obale daného přípravku.

Aktivní látky

V opalovacích přípravcích se vyskytují aktivní látky dvojího typu:

Ochranný faktor – SPF (sun protection factor)

SPF opalovacího přípravku by měl informovat o míře ochrany pokožky před škodlivými UVA a UVB paprsky slunečního záření. Číslo SPF vyjadřuje, kolikrát můžete za ideálních podmínek prodloužit čas strávený na slunci, aniž by došlo ke spálení pokožky. Opalovací přípravky by měly mít SPF minimálně 20. Ochranný faktor nebrání opálení pokožky, ale předchází jejímu spálení. V běžných podmínkách (povětrnostní podmínky, koupání ve vodě, otěr oděvem, pískem na pláži, pocení) je SPF vždy nižší než hodnota uvedená (ta byla naměřená v laboratoři).

Přípravky na opalování je důležité natírat v dostatečném množství, alespoň 20 minut před počátkem opalování. Je nutné je dobře rozetřít, vmasírovat do pokožky. Po delším koupání u dětí opět nanést na pokožku, i když je přípravek deklarovaný jako voděodolný. Přípravky označené water-resistant vydrží 40 minut ve vodě, kůži ošetřenou přípravky water-proof můžeme namáčet až 80 minut. Pro děti jsou oblíbené přípravky ve formě sprejů, které se snadno nanáší na kůži.

Fotoprotektivní přípravek bychom měli opakovaně nanášet po 2 hodinách. 

Po opalování je vždy vhodné ošetřit pokožku dítěte mlékem po opalování, které ve svých řadách opalovací kosmetiky nabízí většina dermokosmetických firem. 


Téma zpracoval:

Mgr. Alice POLÁKOVÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

here

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.