PÉČE O STÁRNOUCÍ PLEŤ

Popis stárnoucí pleti

Stárnoucí pokožka je podobná suché pleti. Turgor a tonus (napětí a pružnost) je snížený, pozorujeme hyperpigmentaci, seborhoické bradavice. Vrásky se prohlubují a jsou nápadnější a to hlavně na čele, kolem očí a úst. S nástupem klimakteria (a s ním související úbytek hormonů) se objevuje hypertrichóza – ochlupení horního rtu a brady. Podkožní tuk se začíná přesouvat ze středu obličeje níž a může se vytvořit dvojitá brada, klesají také oční víčka.

Po čtyřicítce začíná být pleť povadlá a bledší, kůže se ztenčuje. Příčinou jsou nejen vnější vlivy, životospráva, dědičnost, ale v tomto období zejména rychle se snižující hormonální aktivita. Ta způsobuje výrazné zpomalení regenerace pokožky a zároveň snížení produkce kolagenních a elastinových vláken. Struktura pleti tak povoluje, tím dochází k ochabování pleti a kontur obličeje. Z tohoto důvodu by se měly používat speciální kosmetické přípravky určené pro zralou a stárnoucí pleť.

Jak zpomalit projevy stárnutí

Kromě odborných zákroků jako jsou plastické operace a laserová řešení, existuje řada metod estetické medicíny, jako například aplikace botulotoxinu nebo hyaluronových výplní, dále např. chemický peeling, který podporuje obnovu kožních buněk a aktivuje produkci kolagenu. Po aplikaci chemického peelingu se zlepšuje pružnost a hutnost pleti a vrásky se vyhlazují. Velkou pomoc též zaznamenáváme u léčebné kosmetiky.

Zpravidla se používají přípravky rozdělené podle věkových skupin, zajišťující rozjasnění mladé pleti a vyhlazení mimických vrásek, až po komplexní řešení hlubokých vrásek a pigmentových skvrn.

Souhrn projevů stárnoucí pokožky

 • změna vzhledu
 • ztráta pevnosti
 • ztráta hebkosti
 • ztráta pružnosti
 • unavený dojem
 • dehydratace
 • pigmentace

Vliv výživy na stárnutí pleti

Pouze samotná kosmetika nemůže dodat pokožce veškerý komfort a hydrataci, pleť zároveň potřebuje pravidelný přísun výživných látek. Vyvážená strava ovlivňuje proces stárnutí, včetně procesu stárnutí pokožky. Dodržování správného pitného režimu je samozřejmostí, stejně jako spánkového. Během spánku se organismus dostává do fáze nejintenzivnější regenerace a ta zahrnuje i odstranění odumřelých buněk způsobujících mdlý odstín pleti.

„Lepší je prevence než léčba“. Je dobré tedy sledovat přísun vitamínů, minerálů a esenciálních mastných kyselin. Tyto látky samozřejmě vyživují epidermis a umožňují pokožce se lépe bránit agresivním vlivům. Pozitivní účinek konzumace zeleniny a ovoce, hydratace a pitný režim je téměř stejně významný jako negativní vliv kouření nebo konzumace uzenin a sladkostí, proto je tedy ideální sledovat pestrost jídelníčku.

Účinnost kožní bariéry závisí na komplexní fyziologické rovnováze, v níž hrají výživné látky důležitou regulační roli. Rohová vrstva na povrchu kůže je prvním ochranným prvkem této bariéry a výsledkem stárnutí buněk epidermis. Ultrafialové záření ze slunce uvolňuje velké množství volných radikálů v pokožce. Tento proces oxidace poškozuje naše buňky a ničí kolagenová a elastinová vlákna v pokožce.

Kůže, stejně jako ostatní tkáně organismu, podléhá stárnutí, které je geneticky naprogramované a probíhá již od narození. Každá buňka má omezenou dobu životnosti, která je určena geny. Například fibroblasty, které vytvářejí kolagen a elastinová vlákna v kůži, projdou za svůj život 30-50ti cykly dělení. Tyto individuální biologické hodiny vysvětlují, proč mají někteří lidé ve stejném věku méně vrásek než jiní.

Správná výživa pro pleť – přípravky k vnitřnímu užití

Vitamín C

Vitamín C stimuluje tvorbu kolagenu – přispívá tedy k zachování pevnosti a hutnosti pleti. Posiluje připoutání kolagenových vláken v místě spojení mezi dermis a epidermis, které slouží jako podpora kůže.

Isoflavony

Tyto látky rostlinného původu napodobují funkci ženského estrogenu a pomáhají kompenzovat důsledky jeho snížené aktivity v období menopauzy.

Lacto-lycopen

Lycopen podporuje buněčnou obnovu a podílí se na hydrataci pokožky. Chrání kolagenová, podpůrná vlákna v dermis. Najdeme ho například v přípravku INNÉOV proti stárnutí a na zpevnění pokožky .

Léčebná dermokosmetika – krémy na stárnoucí pleť

Většina dermokosmetických renomovaných firem rozděluje své řady výrobků podle věkové skupiny uživatelů.

Pokud se zaměříme například na produktovou řadu kosmetiky VICHY, která je jednou z nejrenomovanějších, můžeme péči o stárnoucí pleť shrnout na několik etap:

 • péče proti mimickým vráskám ve věku 25–30 let,
 • korektivní péče proti vráskám ve věku 30 let a více,
 • péče obnovující strukturu pleti, na vrásky a zpevnění ve věku 40 let a více,
 • péče obnovující hutnost pleti v kategorii 50 let a více,
 • revitalizační péče hlubokých vrásek, při ztrátě jasu a pružnosti 60 let a více.

Podobně k tomuto tématu přistupují i další firmy (La Roche-Posay, Avene, Eucerin, Doliva) a většina z nich vyrábí své přípravky v různých verzích (denní, noční, oční krémy atd.).

Je důležité mít představu, jaký problém pokožky chceme řešit. Pomoci nám může diagnostika pleti, která napoví, jaký konkrétní přípravek po té zakoupit. Je nutné si uvědomit, že každá žena je jiná a vyžaduje tudíž individuální přístup.

Ztráta pevnosti pleti – přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové

Tato látka zvyšuje schopnost kůže vázat vodu, posiluje pevnost a pružnost pokožky, podporuje tvorbu nových kolagenových a elastických vláken. Kůže se stává měkčí, má poddajnější a přirozený vzhled. Kyselina hyaluronová je obsažena například v řadáchEUCERIN HYALURON FILLER,FC BOTOCEUTICAL,FC DIAMONDCEUTICAL,FC LIFTOCEUTICAL,LA ROCHE-POSAY Redermic, VICHY LIFTACTIV Retinol HA, v některých produktech řady NEOSTRATA a dalších.

Přípravky pozitivně ovlivňující pigmentaci kůže

Pokud se objeví nadměrná tvorba pigmentu (melaninu), projevuje se skvrnami na kůži, proti nimž lze použít bělící přípravky:

VICHY NEOVADIOL anti-taches krém , LA ROCHE-POSAY MELA D krém na obličej i na ruce, BIODERMA WHITE OBJECTIVE, dále některé přípravky řady NEOSTRATA, IKLEN či ISIS.

Pomoc odborníka – botoxové injekce

Vyhlazení vrásek a získání mladistvého vzhledu lze dosáhnout například aplikací Botulotoxinu typu A, což je kosmetická forma produktu bakterií Clostridium Botulinum.

Botulotoxin A je použitelný v léčbě vrásek na čele, u kořene nosu, u zevních očních koutků a při redukci vrásek na krku. Jedná se o injekční formu, zákrok trvá 5–10 minut. Výsledný efekt přetrvává až tři měsíce, aplikaci lze s odstupem zopakovat.Denis Novák, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.