PORUCHY PAMĚTI A SOUSTŘEDĚNÍ

Paměť

Paměť je schopnost přijímat, uchovávat a znovu si vybavovat informace. Paměť je funkce, která nám umožňuje uvědomění si sama sebe, obsahuje všechny naše prožitky, vědomosti, dovednosti.

Paměť lze dělit podle řady hledisek. Jedno ze základních typů rozdělení paměti je na paměť deklarativní a procedurální. Obsahy paměti deklarativní lze popsat, vypovědět slovy (zahrnuje např. vzpomínky na různé události a situace). Právě deklarativní paměť je výrazně postižena u Alzheimerovy choroby, která je nejčastějším typem demence. Procedurální paměť zahrnuje paměťové obsahy, které nelze popsat slovy, nelze je vypovědět. Jsou to motorické dovednosti (chůze, účelné pohyby), řečové dovednosti, podmíněné reflexy aj. Procedurální paměť bývá postižena např. u demence při Parkinsonově chorobě.

Další dělení paměti je dle časového schématu na paměť krátkodobou a dlouhodobou. Krátkodobá paměť uchovává informace po omezenou dobu (většinou do 30-40 sekund) a dává je k dispozici pro další manipulaci a případné zpracování. U Alzheimerovy choroby je krátkodobá paměť postižena již od počátečních stádií. Dlouhodobá paměť umožňuje vybavit si uložené informace s časovým odstupem přesahujícím jednu až dvě minuty nebo poté, co jsme se jimi přestali vědomě zabývat.

Poruchy paměti

Nejčastějším projevem poruchy paměti je zapomínání slov a horší vybavování správného výrazu, zhoršení soustředění (koncentrace) a výkonnosti. Obtíže se zhoršují při větším pracovním zatížení. Porucha paměti se může objevit již po 30. roku věku, kdy není mozek pravidelně namáhán cvičením. S narůstajícím věkem se snižuje výkonnost paměti, zhoršuje se schopnost soustředění a přizpůsobení se novým událostem, zacházení s novými informacemi. Proto je nutné se s prvními příznaky poruch paměti zabývat, paměť posilovat a trénovat. Porucha paměti je také jedním z příznaků rozvíjející se demence. Ke vzniku demence vede řada nemocí např. Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba.

Faktory, které ovlivňují vznik poruch paměti

  • Hladina krevního tlaku ve středním věku – vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku poruch paměti.
  • Dýchací funkce ve středním věku – zhoršené dechové funkce vedou k nedostatečnému prokrvení mozku, a tím ke zhoršení jeho funkce i v oblasti pamatování.
  • Hormonální léčba během života – např. hormonální substituční terapie v období klimakteria má příznivý účinek na organismus a snižuje riziko vzniku demence.
  • Vyšší vzdělání, psychická aktivita ve vyšším věku – snižuje se riziko vzniku demence.
  • Ohrožení života úrazem před 16. rokem věku dítěte zvyšuje riziko vzniku poruch paměti.
  • Fyzická zátěž – pravidelné cvičení snižuje riziko vzniku poruch paměti.
  • Stimulace kognitivních (poznávacích) funkcí – mozkový jogging, učení se novým věcem, hry.
  • Neléčená deprese zvyšuje riziko vzniku poruch paměti.

Nootropika – léčiva podporující činnost mozku

Nootropika jsou léčivé látky, které se používají u poruch vědomí, jako jsou poruchy soustředění a paměti. Nootropika příznivě působí u onemocnění centrálního nervového systému, při kterých dochází k nedostatečnému zásobení mozku kyslíkem a glukózou. Zlepšují funkci nervových buněk a vlastnosti krve jako kapaliny. Z volně prodejných nootropik je dostupný piracetam, pyritinol a extrakt Ginkgo biloba.

Piracetam

Charakteristika: Piracetam je nootropikum, které podporuje látkovou výměnu v nervových buňkách, zlepšuje náladu a schopnost učení a soustředění. Na doporučení lékaře se dále používá při demencích různého typu (včetně Alzheimerovy demence), při stavech po úrazu mozku, při skleróze mozkových cév a poruchách činnosti mozku u starších osob (poruchy paměti, snížená schopnost koncentrace, snížení aktivity, bolesti hlavy), při stavech po zánětu mozku nebo po zánětu mozkových blan, při otravách provázených poruchami vědomí, při poruchách intelektu po psychózách (těžká duševní onemocnění).

Použití: Používá se především jako nootropikum při snížení mentálních schopností, zapomínání a poruchách paměti, při neschopnosti soustředění a pozornosti, při poruchách učení.

Kontraindikace: Nepodávat při přecitlivělosti na piracetam. Dále při těžké poruše funkce ledvin. Podání dětem mladším 6 let. Nepodávat v těhotenství a v období kojení.

Nežádoucí účinky: Nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, alergické reakce. Po vyšších dávkách podrážděnost, poruchy spánku.

Dávkování: Obvyklá dávka pro dospělé a mladistvé starší 12 let je na začátku podávání 2400 mg 1–2krát denně, nebo 1600 mg 3krát denně, dále se po 1–2 týdnech podává 1200 mg 2krát denně nebo 800 mg 3krát denně, obvyklá dávka pro děti ve věku 6–12 let je 1200 mg 2krát denně nebo 800 mg 3krát denně.

K dispozici jsou tyto volně prodejné přípravky:GERATAM,PIRABENE, PIRACETAM AL.

Pyritinol

Charakteristika: Pyritinol je nootropikum, které podporuje látkovou výměnu v nervových buňkách, zlepšuje náladu a schopnost učení a soustředění. Na doporučení lékaře se dále používá při skleróze mozkových cév a poruchách činnosti mozku u starších osob (poruchy paměti, snížená schopnost koncentrace, snížení aktivity, bolesti hlavy), při poúrazových změnách činnosti mozku, při stavech po zánětu mozku nebo po zánětu mozkových blan, při otravách provázených poruchami vědomí, při poruchách intelektu po psychózách (těžká duševní onemocnění), také při bolestech (neuralgii) trojklanného nervu a při Parkinsonově chorobě (jako pomocný lék).

Použití: Používá se především jako nootropikum při snížení mentálních schopností, zapomínání a poruchách paměti, při neschopnosti soustředění a pozornosti, při poruchách učení.

Kontraindikace: Nepodávat při přecitlivělosti na pyritinol, při těžké poruše funkce jater nebo ledvin, při změnách v krevním obraze, při stavech neklidu či úzkosti a nespavosti. Nepodávat dětem mladším 3 let. Podání v první třetině těhotenství a v období kojení je možné pouze na základě předchozí konzultace s lékařem.

Nežádoucí účinky: Nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, alergické reakce. Po vyšších dávkách podrážděnost, poruchy spánku.

Dávkování: Obvyklá dávka pro dospělé a mladistvé starší 12 let je 100–200 mg 2–3krát denně, obvyklá dávka pro děti ve věku 3–12 let je 80–160 mg 2krát denně. Poslední dávku podat před 17. hodinou.

K dispozici je pouze jeden volně prodejný přípravek s názvem ENCEPHABOL.

Ginkgo biloba

Charakteristika: Standardizovaný extrakt z listů jinanu EGb 761 (Gingko bilobae folium – obsahové látky: kyselina hydroxykinurenová, ginkolidy, bilobalid) zlepšuje prokrvení mozku i ostatních tkání našeho těla. Napomáhá nám při zlepšování paměti, schopnosti soustředění, zvyšuje dodávku krve i do odlehlejších částí našeho těla. Zajišťuje tak tkáním vydatnější přístup živin a možnost odplavení škodlivých látek.

Použití: Používá se především při snížení mentálních schopností, zapomínání a poruchách paměti, při neschopnosti soustředění a pozornosti. Dále se používá při závratích, hučení v uších a poruchách sluchu u starších osob.

Kontraindikace: Při přecitlivělosti na obsahové látky přípravku. Nepodávat dětem mladším 12 let. Nepodávat v těhotenství a v období kojení.

Nežádoucí účinky: Nevolnost, zvracení, alergické reakce, bolesti hlavy, návaly se zčervenáním kůže.

Dávkování: Obvyklá dávka u poruch paměti pro dospělé a mladistvé starší 12 let je 3krát denně 40 – 80 mg.

Volně prodejné léčivé přípravky s obsahem ginkgo biloby jsou:TANAKAN, TEBOKAN, GINGIO. A dále je na trhu možnost zakoupení potravinových doplňků s obsahem ginkgo biloby, kterých je nepřeberné množství např.WALMARK GINKOPRIM MAX, WALMARK MEMO PLUS, GS GINKGO FORTE, BIOAKTIVNÍ BILOBA .

Další látky ovlivňující paměť a soustředění

Lecitin

Charakteristika: Lecitin je přírodní látka, která podporuje látkovou výměnu v nervových buňkách, zlepšuje náladu a schopnost učení a soustředění. Vede ke zlepšení nálady.

Použití: Používá se především při snížení mentálních schopností, zapomínání, při neschopnosti soustředění a pozornosti, při únavě, stresu a vyčerpání.

Kontraindikace: Nepodávat při přecitlivělosti na lecitin, při těžké poruše jater, při epilepsii, při chronickém alkoholismu, v těhotenství a v období kojení je možné podání pouze na základě předchozí konzultace s lékařem.

Nežádoucí účinky: Nejsou uváděny. Po vyšších dávkách podrážděnost, poruchy spánku.

Dávkování: Obvyklá dávka ke snížení hladiny cholesterolu je 20 – 30g denně, dávka 20 – 45 g denně je doporučována při léčbě poruch paměti a demence. Potravní doplňky obsahující lecitin obsahují v jedné tabletě 800 – 1325 mg lecitinu.

K dispozici jsou například tyto potravní doplňky:MEDPHARMA LECITIN, SOJOVÝ LECITIN GRANULOVANÝ, GS MEGALECITIN cps.

Ženšen

Charakteristika: Extrakty z kořenů ženšenu (Panax ginseng) se používají jako prostředek ke snížení negativního vlivu stresových faktorů na organizmus, zlepšují duševní pochody (koncentraci, paměť, duševní pracovní výkonnost) a životní elán, výrazně zpomalují stárnutí tkání, stimulují imunitní funkce, zvyšují fyzickou a sportovní výkonnost, zlepšují stavy úzkosti a depresi. Účinnost je silně závislá na kvalitě zdrojové suroviny a procesu zpracování.

Použití: Pocit dlouhodobé únavy a vyčerpanosti, častá nemocnost, regenerace po náročných výkonech nebo dlouhodobých onemocnění.

Kontraindikace: Známá přecitlivělost na obsahové látky. Pro nedostatek informací se nedoporučuje podávat v těhotenství, při těžké hypertenzi a epilepsii.

Nežádoucí účinky: Nejsou známy.

Dávkování: Doporučené dávkování nebylo stanoveno, podle empirických zkušeností se pohybuje přibližně 200 - 600 mg extraktu denně.

Volně prodejné přípravky s obsahem ženšenu:PHARMATON GERIAVIT, BRAINWAY G-TONIC, VITARMONYL ŽENŠEN cps.

Yucca

Charakteristika: Yucca (Yucca shidigera, Yucca brevifolia) podporuje látkovou výměnu a usnadňuje odstraňování jedovatých látek z těla. Příznivě působí při kožních problémech, pomáhá při hojení ran, zvláště zánětlivých, a snižuje bolestivé kloubní projevy.

Použití: Rekonvalescence po dlouhodobých nemocích, únava, nesoustředěnost, poruchy učení. Stimulace mozkových funkcí. Dále působí uklidňujícím způsobem při bolestivé menstruaci, působí pozitivně na nervový a svalový systém a předchází únavě a depresi.

Dávkování: Obvykle 1 – 4krát denně 200 - 800 mg.

Potravní doplňky s obsahem yuccy: WALMARK YUCCA, MEDPHARMA YUCCA .

Guarana

Charakteristika: Guarana ( zdroj popínavá liána Paullinia cupana) odstraňuje pocit vyčerpanosti a únavy, je vhodná pro období se zvýšenou psychickou aktivitou a nutností maximální koncentrace.

Použití: Snižuje únavu, depresi, podporuje soustředěnost.

Dávkování: Obvykle 2 – 4krát denně 800 mg.

Potravní doplňky s obsahem guarany:WALMARK GUARANA, MEDPHARMA GUARANA, WALMARK MEMO PLUS.PharmDr. Lucie KUNZOVÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.