POSÍLENÍ IMUNITY

Charakteristika, typy imunity

Imunita je schopnost organismu bránit se cizorodým látkám. Cizorodé látky na nás mohou působit jak z vnějšího, tak z vnitřního prostředí. Imunitu můžeme dělit na vrozenou a získanou, také na látkovou a buněčnou.

Vrozenou - nespecifickou imunitu získává dítě od matky. Tohoto typu imunity se účastí převážně fagocyty a granulocyty, které pohlcují bakterie a jiné částice. Svou roli sehrávají i mechanické bariéry jako pokožka a sliznice. Složky vrozené imunity jsou pouze základní a jednoduché, tvoří základní ochranu organismu. Reagují na typické látky, které se vyskytují na povrchu bakterií.

Adaptivní - specifická imunita se uplatňuje tehdy, dojde-li k infekci organismu prolomením ochranné bariéry. Nástup adaptivní imunitní reakce na nový podnět (antigen) trvá několik dní. Tento způsob obrany má ale velkou výhodu. Tělo si zapamatuje střet s antigenem, který reakci vyvolal, a příště je při styku s tímto antigenem mnohem odolnější (princip očkování). Nástrojem adaptivní imunity jsou B-lymfocyty produkující protilátky.

Buněčnou imunitu zabezpečují bílé krvinky. Těch rozlišujeme několik typů. Fagocyty zajišťují v lidském těle jednoduchou nespecifickou imunitu, obklopí cizorodé látky a spolknou je, zatímco lymfocyty používají k usmrcení vetřelců daleko složitější mechanismy. Bílé krvinky zrají hlavně v kostní dřeni a brzlíku. Nedostatek bílých krvinek se projevuje sníženou imunitou (imunodeficience). Zvýšená produkce protilátek může naopak způsobovat různá autoimunitní onemocnění, například revmatoidní artritidu nebo roztroušenou sklerózu.

Látková imunita je podmíněna tvorbou imunoglobulinů. Ty se váží na antigeny (bakterie, viry, plísně, nádorové buňky) a poškozují je. Dále do této skupiny patří tzv. komplement, což je soubor sérových a membránových proteinů, které označují cizorodé částice nebo způsobují zánět. Některé bílé krvinky také produkují látky zvané interferony, které ničí buňky napadené viry a tím brání dalšímu šíření virových částic v organismu.

Snížená imunita

Snížená imunita nejčastěji postihuje malé děti (do 6 roku života), seniory, lidi trpící psychickou zátěží. Mezi hlavní rizikové faktory patří věk a také dědičnost, stres, deprese, úzkostné stavy, nedostatek vitamínů, nedostatečná výživa a zejména snížený příjem bílkovin, přepracování a přetížení organismu. Velký vliv na nemocnost a projevy snížené imunity má samozřejmě také roční období a výskyt chřipkových či jiných epidemií. Oslabení imunity se projevuje nejčastěji těmito příznaky: trvalé nachlazení, rýma, kašel, zvýšená teplota, bolesti kloubů a celého těla, únava, slabost, vyčerpanost a podrážděnost, bolesti břicha, průjmy, problémy s kůží, špatné hojení ran.

Léčiva používaná k léčbě imunitního systému

Léčiva rozdělujeme do dvou základních skupin – imunosupresiva a imunostimulancia.

Imunosupresiva snižují imunitní reakci. Jsou využívaná po transplantacích nebo v případě, že imunitní reakce poškozují vlastní organismus (např. u roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy).

Imunostimulancia se naopak používají pro posílení imunitního systému. Přípravky stimulují imunitní ochranné reakce organismu - specifické i nespecifické. Posilují přirozenou imunitu a snižují nebezpečí nákazy patogenními mikroorganismy. Některé obsahují upravené extrakty bílých krvinek, jiné jsou bakteriálními lyzáty – výtažky z bakterií se zachovanou antigenní strukturou, které po podání vyvolávají reakci imunitního systému podobnou té, která by nastala při skutečné nákaze. V organismu se vytvářejí účinné látky působící proti náporu infekce. Užívají se vždy dlouhodobě pod dohledem lékaře (nejčastěji alergolog-imunolog, event. praktický lékař či pediatr). Jsou vázány na lékařský předpis a jejich nasazení předchází lékařské vyšetření.

Volně prodejné přípravky

Je prokázáno, že imunostimulační účinky má mnoho látek - přírodního původu i chemicky upravených. Níže jsou uvedeny nejčastěji používané přípravky.

Bakteriální lyzáty

Bakteriální lyzáty jsou přípravky vyrobené z usmrcených bakterií nebo jejich částí. Nemohou tedy nemoc vyvolat, ale mohou přimět imunitní systém k tvorbě protilátek a aktivaci buněk imunitního systému. Jejich složení se liší podle toho, v kterém systému mají imunitu posílit. Používají se lyzáty z patogenů, které způsobují záněty horních cest dýchacích, močového ústrojí, ale také třeba akné.

Nukleotidy

Nukleotidy jsou základní stavební kameny nukleových kyselin - DNA a RNA. Jsou nezbytné pro tvorbu nových buněk, při jejich zvýšené potřebě (zvýšená tvorba bílých krvinek v době infekce, chřipkovém období) je příjem běžnou stravou většinou nedostatečný. Nedostatkem mohou trpět i děti, senioři a pacienti se špatnou výživou (poruchy chuti k jídlu, jednostranná strava, onemocnění zažívacího traktu, poruchy příjmu potravy).

Enzymoterapie

Přípravky obsahují vhodně sestavené enzymy (látky štěpící bílkoviny), které mají schopnost účelně ovlivňovat imunitu, pomáhat odstraňovat zánět a zlepšovat průnik antibiotik do tkání. Je nutné podávat je nalačno (minimálně 2 hodiny po jídle a zároveň aspoň půl hodiny před jídlem).

Zinek + vitamín C

Zinek se podílí na tvorbě lymfocytů, je proto důležitý nejen pro správnou imunitní reakci při chřipce a nachlazení, ale také pro hojení ran, otoků, zánětů a regeneraci. Velmi často se pro tyto účely kombinuje s vitamínem C, který stimuluje tvorbu bílých krvinek.

Echinacea

Echinacea (třapatka) se využívá buď ve formě tinktury z natě nebo z kořene nebo jako extrakt v tabletách. Nejúčinnější jsou přípravky z kořene třapatky úzkolisté (Echinacea angustifolia). Podporuje imunitu při začátcích onemocnění, neměla by se užívat preventivně a déle než 14 dní pro možné hepatotoxické (játra poškozující) účinky. Z tohoto důvodu není doporučována dětem do tří let.

Hlíva ústřičná a betaglukany

Hlíva ústřičná je houba využívána pro velký obsah betaglukanu, který významně ovlivňuje imunitu. Koncentrovanější a tedy silnější  jsou přípravky obsahující samotný extrakt - betaglukan - než přípravky obsahující celou drcenou houbu. Pro dospělé jsou na trhu nejčastěji kapsle, dětem se podává v sirupu. Existují studie, které potvrzují sníženou nemocnost dětí užívajících pravidelně betaglukan při nástupu do kolektivu (škola, školka). Zdrojem betaglukanů může být též houba reishi (lesklokorka lesklá), která působí příznivě na imunitu, srdce a oběhový systém.

Kolostrum

Kolostrum je prvotní mléko u savců, tvoří se první hodiny po porodu. Kolostrum je jedním z významných faktorů, které mohou ovlivnit imunitu novorozence celoživotně. Má za úkol chránit dítě před vlivy okolního prostředí těsně po narození (nemá ještě dotvořenou vlastní imunitu). Obsahuje množství vitamínů, minerálů, stopových prvků, bílkoviny, růstové faktory a protilátky, které mají přímé účinky proti bakteriím, virům a plísním. V kolostru se vyskytuje též laktoferin, bioaktivní glykoprotein – u zdravých jedinců pomáhá zabezpečit imunitu proti chřipkám, nachlazením, parazitům a jiným infekčním onemocněním, podílí se též na absorpci železa. V doplňcích stravy se používá kozí nebo kravské kolostrum, které je lidskému velmi podobné.

Laktobacily

Probiotické bakterie podporují správné trávení potravy, udržují střevní mikroflóru v rovnováze a vytvářejí jakousi obrannou linii proti cizorodým látkám a „nepřátelským“ škodlivým bakteriím. Ve střevech sídlí až 70% našeho imunitního systému a stav střevní mikroflóry tak přímo ovlivňuje kvalitu naší imunity.

Další přípravky

Rakytník - tento keř má bobule bohaté na vitamíny (C, skupina B, D), karotenoidy (antioxidačně působící látky), minerály, sacharidy, rutin a třísloviny. Používá se v kapslích, sirupech nebo jako olej, pro děti se rakytníková šťáva přidává do želatinových multivitamínů. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, pomáhá snižovat únavu a přispívá ke správné funkci sliznice očí a úst.

Česnek - přispívá k normální funkci imunitního systému, zvyšuje odolnost organismu při stresu, pomáhá udržovat zdravé srdce a cévy. Ve formě spreje se též používá k potlačení růstu nežádoucích mikroorganismů při bolestech v krku či zánětech dutiny ústní. Jeho nevýhodou je specifický zápach, který se daří téměř eliminovat specifickým zpracováním do kapslí či tablet. S opatrností by jej měli nasazovat pacienti, kteří užívají léky na ředění krve.

Aloe vera - gel z rostliny mimo jiné podporuje imunitní systém. Nesmí jej používat děti a těhotné ženy.

Acai berry - obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, flavonoidy a anthokyany, které mají silné antioxidační účinky a posilují imunitu.

Výtažek z grepových jadérek - posiluje imunitu, má i antibakteriální účinky. Jeho užívání konzultujte v lékárně, může významně ovlivnit účinek některých léků.

Šípek - obsahuje vitamíny a flavonoidy, které posilují imunitní systém.

Imunita je složitý biologický proces, který ovlivňuje stav lidského organismu. Její narušení negativně narušuje každodenní fungování. Jako prevenci oslabení imunity je doporučena pestrá a vyvážená strava, pobyt na čerstvém vzduchu, pravidelný pohyb a otužování. Pomoci nám mohou i doplňky stravy, zvláště v obdobích, kdy jsou na naši imunitu kladeny zvýšené nároky (psychická a fyzická zátěž, chronická onemocnění, podzimní a zimní měsíce). Pokud se příznaky oslabení imunity nelepší, je vhodné navštívit lékaře.


Petra Hromadová, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.