RÝMA - INFEKČNÍ A ALERGICKÁ

Rýma je zánět nosní sliznice vyznačující se alespoň dvěma z uvedených příznaků: výtok z nosu, obstrukce nosu (ucpaný nos) a kýchání nebo svědění v nose. Jedná se většinou o zánět způsobený viry nebo alergeny jako jsou např. pyly, srst, prach, roztoči. Kromě již popsaných příznaků jsou dosti časté též bolesti hlavy a v obličeji, zvláště v místech vedlejších nosních dutin, tj. pod očima a na čele nad kořenem nosu, dále se může připojit i zvýšená teplota, zaléhání a bolest v uších, někdy i bolesti v krku.

Rýma může mít průběh akutní, kdy se výše popsané příznaky projeví během několika hodin, nebo chronický, kdy se příznaky projevují dlouhodobě a zhoršují tak pocit životní pohody. V tomto případě se většinou jedná o rýmu alergickou či rýmu vasomotorickou (její příčinou je neustálé rozšíření cév v nosní sliznici), způsobenou především vedlejšími účinky některých léků. Rýma chronická může být též způsobena mechanickými podněty jako je zbytnění nosní sliznice, nosní přepážky nebo polypy.

Druhy rýmy a jejich rozdělení

Rýmu lze rozdělit podle příčiny jejího vzniku na několik druhů:

Akutní infekční rýma

Je nejčastěji způsobena viry. Projevuje se nejprve tzv. suchou fází, kdy dochází k únavě, bolestem hlavy, pocitům horka nebo chladu a především pocitu sucha v nose. Přidružuje se též pálení a svědění v nose spojené s kýcháním. Během několika hodin pak nastupuje fáze spojená s vodnatou sekrecí z nosu, slzením a ucpáním nosu. Dále nastupuje fáze hlenovité sekrece, kdy se příznaky zmírňují.

Pokud na virovou infekci „nasedne“ infekce bakteriální, mění se nosní sekret na hnisavý, který může znamenat další nepříjemné komplikace. Jedná se především o zánět středního ucha projevující se bolestmi v postiženém uchu a - pokud dojde k prasknutí (perforaci) ušního bubínku - i hnisavým výtokem z ucha. Zánět středního ucha postihuje především malé děti a kojence, protože neumějí smrkat a tím odstranit hlen z dýchacích cest. Další komplikací pak může být zánět vedlejších dutin (čelních a obličejových), projevující se bolestí pod očima nebo v oblasti čela nad kořenem nosu, zvýšenou teplotou až horečkou.

Alergická rýma

Je způsobena alergeny v prostředí, jako jsou pyly, prach, zvířecí srst, roztoči. Příčinou tohoto druhu rýmy je nepřiměřená reakce imunitního systému na daný alergen. Alergická rýma se podle délky trvání dále dělí na sezónní alergickou rýmu, která trvá především v době pylové sezóny a projevuje se vodnatou sekrecí z nosu, kýcháním a svěděním nosu, často je též spojena se zánětem spojivek. Celoročně trvající alergická rýma je způsobena domácími roztoči, plísněmi a nebo prachem. Příznaky jsou stejné jako u sezónní alergické rýmy, vyskytují se však celoročně.

Rýma chronická a vazomotorická

Jedná se o neinfekční a nealergická onemocnění nosní sliznice způsobená jinými než výše popsanými vlivy. Příčin těchto druhů rýmy je mnoho, například reakce na léky, stres, příčiny mechanické nebo chemické. Příznaky jsou stejné jako u rýmy alergické, tj. kýchání, svědění v nose, vodnatá sekrece, překrvení nosní sliznice a poruchy čichu.

Jak rýmě předcházet

Pro prevenci rýmy je nejlepším prostředkem celkové posílení organismu. Nejdůležitějšími faktory pro posílení imunity jsou především úprava životního stylu, např. odstranění nebo snížení stresových situací, zvýšení pohybové aktivity, otužování a dostatek spánku. Na trhu je nepřeberné množství volně prodejných léků nebo doplňků stravy pro zvýšení imunity. Doplňky stravy nejčastěji obsahují vitamín C, echinaceu, betaglukan či rakytník.

Léčba rýmy

Léčba infekční rýmy

U infekční virové rýmy, kde bohužel zatím nejsme schopni odstranit příčinu - původce infekce, virus - používáme nejčastěji léky k potlačení průvodních příznaků. Jedná se o nosní kapky nebo spreje s obsahem látek, které uvolňují ucpaný nos a snižují vodnatou sekreci (dekongestanty). Patří sem léky s obsahem nafazolinu, xylometazolinu, oxymetazolinu či tramazolinu, které můžeme rozdělit do skupin:

V souvislosti s těmito lokálními léky je třeba upozornit především na omezenou dobu používání přípravku - u dospělých maximálně týden, u dětí 3 dny. Pokud se nosní sprej nebo kapky používají příliš často a příliš dlouho, dojde k „únavě“ systému kontrolujícího prokrvení sliznice. Pacient se pak už nemůže bez těchto léků obejít, jinak dojde k opětovnému ucpání nosu. Vhodnou alternativou dlouhodobého používání těchto kapek jsou hypertonické roztoky s obsahem mořské vody, které snižují otok bez rizika vzniku závislosti. Nosní kapky a spreje nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy, pro pacienty s nekorigovanou hypertenzí (špatně léčitelným vysokým krevním tlakem) a glaukomem. Při aplikaci nosních sprejů je též důležitá technika podání - stříkat do středu nosní dutiny, aby se sprej rovnoměrné rozptýlil po celém prostoru a nenarážel ihned na stěny nosu. Aplikátor nezasunujeme nijak hluboko, pouze na okraj nosu. Pokud máme nos plný sekretu a chceme podat látku na uvolnění nosu, nejdřív sekret šetrně vysmrkáme nebo vypláchneme mořskou či slanou vodou.

Některé látky uvolňující ucpaný nos se podávají celkově a jsou součástí kombinovaných přípravků na léčbu chřipky a nachlazení. Tyto přípravky obsahují dále složku proti bolesti a teplotě, někdy též látky usnadňující vykašlávání, tlumící kašel, vitamín C či kofein. K léčbě samotné rýmy nejsou kombinované přípravky vhodné, jejich výhodou ale je, že mohou odstranit otok i v oblastech nosohltanu, kam nelze aplikovat místní přípravky, či vedlejších nosních dutin. Mohou tak předejít komplikacím - zánět dutin, zánět středního ucha. Celkově užívané dekongescenty nesmí být podávány těhotným a kojícím, pacientům s diabetem, hypertenzí, poruchou funkce štítné žlázy či glaukomem.

Zánět vedlejších nosních dutin je komplikací rýmy a léčíme ho šetrným smrkáním či výplachem nosu, úlevu přinášejí bylinné preparáty. U malých dětí pomáhá polohování na bříško, kdy sekret začíná odtékat, a následné odsátí odsávačkou hlenů. Pokud je rýma hustá, nejdříve do nosu stříkneme mořskou vodu nebo fyziologický roztok určený pro kojence. Dětem podkládáme na spaní malinko hlavičku, aby jim rýma nezatékala. 

Alternativní možnosti léčby

Další možností nebo doplňkovou léčbou mohou být spreje s obsahem mořské vody, které obsahem minerálů působí proti zvýšené sekreci z nosu, ucpávání nosu a mají také funkci ochrannou a hojivou.  Isotonickéspreje jsou vhodné ke kažodenní hygieně, hypertonické pomáhají uvolnit ucpaný nos a jsou vhodnou alternativou návykových nosních sprejů. Některé přípravky obsahují ve zvýšeném množství měď, který se hodí především pro léčbu infekční rýmy. Měď zde působí jako antivirový a antibakteriální prostředek.

S úspěchem lze v léčbě infekční rýmy použít léky homeopatické. Zde se používají především polykomponentní (vícesložkové) přípravky.

V případě, že dojde ke komplikacím způsobeným bakteriemi, např. zánět vedlejších dutin (sinusitida) nebo zánět středního ucha (otitis media), je potřeba navštívit lékaře.

Léčba alergické rýmy

Alergická rýma se léčí především na základě odborného vyšetření na alergologii, jehož podstatou je zjištění alergenu způsobujícího výše zmíněné potíže. Dále se většinou používají léky z řady antihistaminik, které jsou v menších baleních volně prodejné.

K místní aplikaci se používají nosní spreje s obsahem antihistaminik, které tlumí alergické reakce, i léky s obsahem kortikosteroidů působících místně protizánětlivě. Lokálně působící kotrikosteroidy je třeba užívat dlouhodobě, nemají okamžitý účinek, působí preventivně. Pokud dojde k okamžité úlevě po lokálních kortikosteroidech, je to způsobeno mechanickým prostříknutím nosu, nikoli steroidy. 

Proti očním problémům spojeným s alergickou rýmou se používají oční kapky obsahující antihistaminikum nebo dekongestant.

Léčba rýmy způsobené mechanickými podněty a vasomotorická rýma

Vasomotorická rýma se řeší většinou úpravou vlhkosti a teploty prostředí, v němž postižený žije a pracuje, případně po konzultaci s lékařem změnou užívaných léků, které by mohly vasomotorickou rýmu způsobovat. Pokud se příznaky nelepší, lze nasadit výše zmíněné kortikosteroidy ve formě nosního spreje.

Rýma způsobená mechanickými podněty např. zbytněním nosní přepážky či nosní sliznice se léčí především chirurgicky.


Mgr. Dagmar MAREŠOVÁ, lékárník
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.