SEZONNÍ ALERGIE - ALERGICKÁ RÝMA, OČNÍ PROJEVY ALERGIE

Charakteristika rýmy

Alergická rýma je neinfekční zánět sliznice nosu a vedlejších nosních dutin způsobený nepřiměřenou odpovědí imunitního systému na podráždění různými alergeny, které za normálních okolností u zdravého člověka nevyvolávají žádnou nebo minimální reakci.

Sezónní alergická rýma stejně jako další typy alergie se stále častěji objevuje již v dětském věku. Největší výskyt je ve věku od 9 do 40 let.

Příčiny a projevy sezónní alergické rýmy

Nejčastější příčinou sezónní alergické rýmy (též označované jako senná rýma) jsou alergeny pylu trav (asi 50 %), na druhém místě byliny a na třetím pyly dřevin, hlavně z čeledi břízovitých.

Projevy alergie:

Vodnatý výtok z nosu, pocit svědění v nose, kýchání, ucpaný nos, často se vyskytuje i kašel, svědění na patře, v nosohltanu a v očích, zaléhaní v uších a oční příznaky (slzení, pocit řezaní očí, zarudnutí očí a otok víček).

Terapie

Léčba alergické rýmy je komplexní. Důležité je v maximální míře odstranit alergen z okolí pacienta, pokud je to možné. Pacient by se měl vyhýbat pobytu v prostředí, kde se alergen vyskytuje.

Během alergické reakce se v těle uvolňuje chemická látka histamin, která je zodpovědná za příznaky alergie. Proto nejčastěji používanými léky jsou antihistaminika, a to celkově i lokálně působící (ve formě nosního spreje, očních kapek). Dále se používají nosní kortikosteroidy a dekongestiva.

Celková antihistaminika

Působí na systémové projevy alergie při akutních reakcích, snižují otok, působí protisvědivě, proti vyrážce a ucpanému nosu. Lze je kombinovat s místně působícími. Ze starších látek je k celkovému použití volně prodejný pouze dimetinden ve formě kapek pro děti, ostaní látky jsou na lékařský předpis. Starší antihistaminika mají sedativní účinek, který nepříznivě ovlivňuje schopnost řídit motorová vozidla či vykonávat jiné aktivity vyžadující pozornost, zvyšují tlumivý účinek alkoholu. Mezi novější látky patří cetirizin, levocetirizin a loratadin. Tyto látky mají prodloužený účinek - stačí jedna tableta denně, nemají žádný nebo zanedbatelný tlumivý účinek. Většinou jsou volně prodejná menší balení (7, 10, 14, 20 tablet), pro děti pak kapky nebo sirupy.

Lokální antihistaminika

Jsou určena k aplikaci do nosu, očí nebo na kůži. Ve formě nosního spreje jsou dostupné přípravky s obsahem azelastinu a levocabastinu. Přinášejí okamžitou úlevu od příznaků alergické rýmy, nezpůsobují ospalost, je možné podávat je dlouhodobě bez vzniku závislosti, nemají téměř žádné nežádoucí účinky.

Volně prodejné oční kapky obsahují azelastin, levocabastin nebo účinkem antihistaminikům podobný kromoglykát.

Na kožní příznaky alergie, po kousnutí hmyzem nebo při výskytu ekzému po slunění se vyrábí gely s obsahem dimetindenu nebo difenhydraminu.

Nosní kortikosteroidy

Potlačují dlouhodobě zánětlivou reakci, díky místní aplikaci se mohou používat s minimálním rizikem výskytu nežádoucích účinků, které mají celkově podávané kortikosteroidy. Jejich plný účinek se rozvine až za několik dní a nejsou tedy vhodné k okamžité úlevě. Pokud aplikace přináší okamžitou úlevu, nejde o účinek léčivé látky, ale pomohlo zvlhčení sliznice a mechanické uvolnění stříknutím. V tom případě je vhodné použít spíše solné roztoky nebo výplach nosní konvičkou. Volně prodejné nosní kortikosteroidy jsou s obsahem flutikasonu a beclometasonu

Lokální dekongestiva

Nosní kapky a spreje s dekongestivy ulevují od překrvení nosní sliznice a uvolňují ucpaný nos. Používají se jen omezený čas (7 dní u dospělých, 3 - 5 dní u dětí) z důvodu rizika vzniku závislosti (bez aplikace dekongestiv je nos ucpaný trvale) a závažných nežádoucích účinků (poškození nosní sliznice). Přípravky obsahují následující látky: xylometazolinoxymetazolin, tramazolin či nafazolin. Někdy jsou obohaceny o mentol či eukalyptus, které pomáhají uvolnit dýchací cesty, aloe vera či kyselinu hyaluronovou se zvlhčujícím účinkem nebo ipratropium, které pomáhá proti tekoucí rýmě.

Oční kapky odstraňují zarudnutí a slzení očí, mohou se opět používat jen krátkodobě. V současné době jsou na trhu pouze přípravky obsahující tetryzolin.


Další možnosti léčby
Solné roztoky se používají k běžné hygieně nosu, očišťují jej od alergenů a pomáhají zvlhčovat sliznici. Roztoky izotonické jsou určené ke každodennímu používání, hypertonické roztoky na úlevu od ucpaného nosu - pomáhají oplasknutí nosní sliznice. Solné roztoky obsahují buď minerální nebo mořskou vodu a jsou vhodné i pro těhotné, kojící a malé děti včetně novorozenců (pro ty se používají často ve formě kapek).
Někdy se k odstranění alergenů či zánětu z dutiny nosní používají výplachy speciální konvičkou. Pomáhají též předcházet zánětům vedlejších nosních dutin. 
Na podporu imunity je někdy lékaři doporučován selen a zinek.

Alergickou rýmu není dobré podceňovat. Až u 40 % pacientů s alergickou rýmou se později vyvine průduškové astma, rýma může být tedy prvním varovným příznakem, že v dýchacích cestách není vše v pořádku. Krátkodobě se rýma dá léčit i volně prodejnými léky, přesto je třeba navštívit lékaře, specialistu alergologa-imunologa.


Mgr. Alena PREDMERSKÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.