STRIE

Jak strie vznikají a jak vypadají

Lidská kůže je tvořena několika vrstvami. Je pružná a přirozeně se natahuje působením elastických vláken. Věkem její pružnost klesá.

Strie jsou drobné jizvičky na povrchu kůže. Jejich vznik však nesouvisí s poškozením povrchu kůže. Vznikají popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Vznikají také při rychlém váhovém přírůstku. Tím dojde k extrémnímu natažení kůže. Mezi problémové partie těla, kde se tvoří strie, patří boky, břicho, hýždě, stehna a poprsí.

Strie mohou mít různou velikost - od několika milimetrů až po cca 1cm. Mohou se slévat a tvořit linie na povrchu kůže. Barvu mají také různou. Mohou být jasně červené, narůžovělé až fialové a časem vyblednou po bílo-stříbřitou barvu. Není jednoduché jejich vzniku zabránit a následně se jich zbavit. Při správné životosprávě a péči o pokožku lze strie zmírnit.

Příčiny vzniku strií

Mezi nejdůležitější faktory ovlivňující vznik strií patří

Strie v těhotenství

Strie se tvoří především ve třetím trimestru těhotenství. Elastická vlákna se rychlým nárůstem břicha dostatečně nenapínají a tak praskají. Žena není ohrožena jen ve třetím trimestru, ale už od začátku těhotenství. Je to způsobeno vyšším příjmem potravy, vlivem hormonů. Strie se mohou tvořit i na prsou. Prvním příznakem tvorby strií je svědění kůže. Proto je dobré při zjištění gravidity začít používat preventivně krémy na strie nebo jiné zvláště promašťující krémy a oleje, aby pokožka nebyla vysušená. Promazává se především spodní část břicha, ale důležité je promazávat také poprsí, které se i v době po porodu zvětšuje. Je dobré vybrat vhodnou podprsenku, která vytvoří správnou oporu těžkých prsou.

Strie u mužů

Větší pravděpodobnost tvorby strií mají ženy, ale trpí jí i muži, především při radikálním tloustnutí a nabývání svalové hmoty při posilování. Riziko se zvětšuje užíváním anabolických steroidů, které podporují zvětšování svalů.

Úplné odstranění strií není možné, jelikož kůže je už trvale poškozena. Nejdůležitější je prevence a tu docílíme:

Projevy strií se dají zmírnit pomocí:

Složení přípravků:

Hlavní význam při péči o namáhanou pokožku má pravidelná aplikace pečujících přípravků. Hydratují a restrukturalizují pokožku, promašťují a aktivují tvorbu elastinu. Působí preventivně a pomáhají zmenšit i již vzniklé strie. Přípravky obsahují např. DPHP – hydroxyprolin, kyselinu hyaluronovou, D-panthenol, elastin, vitamín E, makadamový olej a bambucké máslo, za studena lisované oleje a 100% přírodní esenciální oleje. Aplikují se ideálně 2xdenně jemnou masáží.


Jana ZAHRADNÍČKOVÁ, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.