SUCHÁ A DEHYDRATOVANÁ PLEŤ

Kůže – definice, funkce, vrstvy

Kůže (lat. cutis, řec. derma) je tělní pokryv obratlovců. Pokrývá tělo a odděluje tak vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí. U většiny savců je z větší části pokryta ochlupením. Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje 1,6 až 1,8 m², to z ní dělá největší orgán lidského těla. Hmotnost kůže představuje 7 % celkové tělesné hmotnosti. Na lidskou hlavu a krk u běžného zdravého člověka připadá přibližně 11 % kůže, na trup 30 %, na horní končetiny 23 % a na dolní končetiny asi 36 % celého povrchu kůže. Síla (tloušťka) lidské kůže se mění od 0,4 do 4 mm (záda). Nejtenčí kůže člověka je na očních víčkách, penisu a také na vlasové části hlavy.

Kůže plní řadu rozmanitých funkcí, mezi něž patří:

 • Ochranná funkce – jedná se o bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím, chrání tělo před škodlivými látkami, mikroorganismy a před UV zářením.
 • Smyslová funkce – v kůži je uložena řada receptorů (nervových zakončení), které reagují na teplo, chlad, tlak nebo poranění tkání.
 • Termoregulace – kůže pomáhá udržovat stálou teplotu těla, a to pomocí cév a potních žláz.
 • Skladovací funkce – v podkožním vazivu se skladuje tuk (funkce zásobní, mechanická a izolační). Jsou zde uskladněny i vitamíny rozpustné v tucích.
 • Vylučovací funkce – vylučuje chemické látky z těla pomocí mazových a potních žláz, jejich sekrety přispívají k ochranně kůže.
 • Resorpční funkce – přes kůži je možné do těla vpravit jen látky rozpuštěné v tukových rozpouštědlech. Zdravá kůže je schopna absorbovat jen malé množství látek. Poškozená má však velké resorpční schopnosti, což může vést k rozvoji infekce.

Vrstvy kůže: kůže se skládá ze tří základních částí: pokožky, škáry a podkožního vaziva.

Pokožka (epidermis) – je tvořena mnoha vrstvami buněk. Horní vrstvy neustále rohovatí, odumírají a odlupují se -> vzdalují se od zdroje krve a živin -> degenerují, naplňují se keratinem a odlučují se. Celá pokožka se obmění asi za tři týdny. Buňky ve spodní části se neustále dělí a vytlačují starší buňky k povrchu. Součástí spodní vrstvy je pigmentové barvivo melanin (chrání tělo před UV zářením). Pokožka neobsahuje žádné kapiláry a většinu živin získává ze škáry.

Škára (dermis) – pevná a pružná vazivová vrstva kůže. Je tvořena sítí kolagenových a elastických vláken. Na hranici pokožky a škáry se nacházejí škárové papily, ve kterých jsou kapilární sítě a nervová zakončení. Ztráta pružnosti škáry je přirozeným projevem stárnutí – kůže se uvolňuje a skládá se do záhybů a vrásek.

Podkožní vazivo (hypodermis) – v různých místech obsahuje více či méně tukových buněk, které slouží jako zásobárna energie a jsou v nich rozpuštěny vitamíny A, D, E, K. Funkcí podkožního vaziva je izolovat a chránit svaly a nervy. Podkožní tuková vrstva určuje tvar a hmotnost celého těla.

Suchá pleť 

Suchá pleť vypadá záviděníhodně, pokud je mladá. Nečistoty pleti, mastný lesk, přecitlivělost a velké póry zde nenajdete. S narůstajícím věkem ovšem vyžaduje mnoho péče, protože mazové žlázy produkují příliš málo tuku. Na pokožce se nemůže vytvořit dostatečně silná ochranná vrstva, tím trpí zvláště nejsvrchnější vrstva pokožky, protože kožní buňky v ní již nejsou tak blízko u sebe. Tvoří se mikroskopické mezery, kterými se ztrácí vlhkost z pleti a do kterých téměř bez zábran vnikají škodliviny z životního prostředí. Rychlé vysoušení pokožky vede k tomu, že se již brzy vytvářejí vrásky. Stejně jako u mastné pleti je sklon k sušší pleti většinou dědičný. Vedle dědičných vloh hrají svou roli také vnitřní vlivy, jako přetížení, stres, špatný způsob stravování, užívání léků, kouření nebo konzumace pochutin. Suchá pleť může být symptomem kožní nemoci (neurodermitis) nebo onemocnění jiného systému, např. onemocnění ledvin nebo cukrovky. K vnějším faktorům, které mohou pleť přesušovat, patří chlad, suchý vzduch z topení, příliš malá vlhkost vzduchu, časté nebo intenzivní sprchování a koupání, špatná péče, UV paprsky, vzduch bohatý na prach a výfukové plyny. 

Suchost pokožky, často spojená s poruchou bariérové funkce, je pozorována u atopické dermatitidy, lupénky, ichtyózy a kontaktní dermatitid.

Terapie, péče o suchou pleť

Suchá pleť je charakteristická nedostatkem vlhkosti i nedostatkem tuku. Zvláště důležité je zásobovat nejsvrchnější vrstvu pokožky dostatečným množstvím vlhkosti. Tak lze na jedné straně chránit pleť proti chemickému poškození zvenčí, na druhé straně proti ztrátě vody zevnitř. Tím se zachovává pružnost nejsvrchnější vrstvy pokožky. Pro denní péči se proto doporučuje hydratační krém s obsahem tuku a na noc mastný noční krém. Používají se zejména následující substance:

 • Olej z jojoby: tekutý vosk, stabilizuje vlhkost a dodává tuk
 • Lanolin: zlepšuje schopnost vázat vlhkost (působí jako emulgátor, který usnadňuje navázání vody do tukové fáze)
 • Olej z pšeničných klíčků: bohatý na vitamin E
 • Ceramidy: regulují transepidermální ztrátu vody
 • Kolagen: váže vlhkost
 • Elastin: udržuje pružnost
 • Hyaluronová kyselina: dodává a fixuje vlhkost, posiluje buněčné spoje a pomáhá tak udržet větší množství vody
 • Shea máslo neboli máslo z karité, také bambucké máslo: tekutý vosk, stabilizuje vlhkost, zjemňuje a regeneruje suchou popraskanou kůži
 • Glycerol: udržuje v pokožce vlhkost
 • Kyselina mléčná: brání ztrátám vody
 • Panthenol (dexpanthenol): snižuje zarudnutí a další projevy zánětu, zjemňuje hrubou kůži, obnovuje kožní bariéru a brání tím ztrátám vody, udržuje pokožku měkkou a pružnou, kombinace s glycerolem působí mnohem silněji, než obě látky zvlášť
 • Pupalkový a mandlový olej: obnovují lipidy ve stratum corneum, zlepšují hydrataci
 • Konopný olej - působí hojivě, zklidňuje pokožku a zjemňuje ji
 • Močovina, též urea nebo karbamid: velmi dobrý prostředek pro udržení vlhkosti
 • Vitamín C: působí jako antioxidant
 • Vitamín E (tokoferol): podporuje obnovu kožní bariéry, pomáhá chránit kůži před poškozením UV zářením 

Aby si pleť zachovala hebkost, pružnost a mladistvý vzhled, je třeba ji nejen mazat přípravky k tomu určenými, ale dodržovat i další zásady:
 • Ráno a večer pleť ošetřit kosmetikou určenou pro suchou pleť - večer pečlivě vyčistit od líčidel, ráno ji zbavit nečistot, které se přes noc vyloučily.
 • Dbát na zdravý životní styl - především nekouřit, omezit stres a alkohol, dodržovat zásady racionální stravy a event. užívat doplňky stravy k výživě pleti


Jana ZAHRADNÍČKOVÁ, farmaceutický asistent
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.