SVRAB

Původce a projevy svrabu

Svrab je parazitární onemocnění kůže vyvolané zevními parazity (ektoparazity). Původcem je mikroskopický roztoč zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Dospělý jedinec dorůstá velikosti maximálně 0,5 mm. Zákožka svrabová má oválný tvar těla s osmi krátkýma nohama a je průhledná. Nákaza se přenáší mezi sexuálními partnery, těsným a opakovaným dlouhodobým kontaktem s nakaženou osobou – zejména v kolektivu (např. rodina, jesle, internáty, domovy důchodců, nemocnice). Méně častým zdrojem nákazy bývá osobní a ložní prádlo, ručníky. Přenos ze zvířete na člověka je sice možný, avšak druhy parazitující na zvířatech jsou odlišné a nemohou se u člověka usadit trvale a množit se. Mohou vyvolat pouze podráždění kůže.

Oplodněné samičky se zavrtávají do hlubších vrstev kůže (stratum corneum) a vytváří zde chodbičky, v nichž kladou vajíčka. Z nich se líhnou larvy, které žijí na povrchu těla. Larvy se postupně vyvíjí v dospělé jedince, kteří se znovu zavrtávají do kůže nebo se mohou přenést na dalšího hostitele. Za dobu svého života (až pět týdnů) naklade jedna samička 40 – 50 vajíček. Nákaza se neprojeví ihned. U člověka, který je nakažen poprvé, může uplynout i několik týdnů (u opakovaných infekcí se příznaky objeví dříve). Projevuje se především narůstajícím svěděním, které se stupňuje v noci na lůžku a při zahřátí těla, kdy zákožky zvyšují svou aktivitu. Na kůži jsou patrné několik milimetrů až centimetrů dlouhé chodbičky s kupkou na konci, kde se nachází samička. Díky intenzivnímu svědění se postižený neustále škrábe. Tím může dojít k porušení kůže, tvorbě strupů a druhotnému zanesení infekce (rány mohou hnisat). Zasaženy bývají zejména místa s jemnou kůží – meziprstí, zápěstí, loketní a kolenní jamky, prsní bradavky, podbřišek, hýždě, oblasti třísel. Hlava, krk a oblast mezi lopatkami nebývá u dospělého člověka postižena. U dětí jsou napadeny nejčastěji dlaně, plosky nohou, obličej a záda.

Prevence

Opatření jsou jednoduchá, jejich dodržováním se však lze vyvarovat nákaze:

· dodržovat zásady osobní hygieny,

· vyhýbat se těsnému kontaktu s neznámými a infikovanými osobami,

· nepřespávat v cizím ložním prádle, nepoužívat cizí ručníky,

· vybírat si ověřená ubytovací zařízení.

Terapie

Léčba musí být komplexní, tedy jednak individuální (ošetření pokožky některým z níže uvedených přípravků), jednak zahrnující hromadná opatření.

Individuální

Samotné léčbě by měla předcházet konzultace s odborným kožním lékařem, který potenciální nákazu potvrdí nebo naopak vyloučí. Cílem léčby je eradikace zákožky svrabové parazitující na lidském těle. K tomuto účelu se používá několik typů přípravků. Všechny s výjimkou sírové masti jsou vázány na lékařský předpis.

Síra (Sulfur praecipitatum) - působí antiparazitárně (při svrabu) a mírně antisepticky a antiseboroicky (při seborrhoické dermatitidě, lupénce). Používá se ve formě mastí ve 20% koncentraci (koncentraci lze dle potřeby upravit, u dětí ve věku 6 – 15 let na 10%, u dětí pod 6 let  na 3 - 5%. Aplikuje se jednou denně tři po sobě následující dny na celé tělo s výjimkou hlavy. Během léčby se může objevit zarudnutí a pálení, alergické reakce. Opatrnosti je třeba u dětí, gravidních žen. Nesmí se nanášet na poraněnou kůži, do okolí očí nebo na sliznice. Přestože je volně prodejná, o jejím použití (a především tedy diagnóze svrabu) by měl rozhodnout kožní lékař.

Hromadná

Doplňuje individuální léčbu. Jejím cílem odstranit zákožku z předmětů a míst, kam se mohla rozšířit, a zabránit tak opakovaným infekcím. Jedná se spíše o soubor hygienických opatření:

· pečlivě dbát na hygienu nehtů a nosit je krátce střižené,

· použité osobní i ložní prádlo, ručníky je nutno denně měnit a vyvařit (minimálně při teplotě 60°C),

· ošacení, které nelze prát, uložit na několik dní do igelitového sáčku,

· pomůcky osobní hygieny musí být důkladně dezinfikovány vhodným insekticidním prostředkem,

· postele důkladně vyluxovat, matrace rozložit, vystříkat insekticidním prostředkem, nechat vyschnout na slunci,

· doporučuje se vždy léčit současně všechny členy rodiny, i když někteří z nich dosud nemají klinické příznaky svrabu.


Mgr. Marta KŘÍŽKOVÁ, lékárník

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Související odkazy

Svrab

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.