TERAPIE AKUTNÍCH ÚRAZŮ POHYBOVÉHO APARÁTU

Vznik, příznaky a dělení úrazů pohybového aparátu (zlomenin)

Rizikové faktory vzniku zlomenin:

Nejčastějším příznakem bývá bolest, deformace v místě zlomeniny, otok nebo krevní výron. Zlomeniny dělíme podle komplikovanosti poškození okolních tkání na:

První pomoc:

Dolní končetiny: překrytí otevřené rány sterilním krytím v případě otevřené zlomeniny a přivolání rychlé záchranné pomoci. Jsme-li v terénu, kam se sanita nedostane, zraněného transportujeme po důkladném znehybnění postižené končetiny přes dva klouby (u zlomeniny bérce musí tedy dlahy překrývat kotník a koleno).

Horní končetiny: pokud je nutný transport, provedeme znehybnění končetiny a závěs na šátek.

Podvrtnutí (výron) kotníku

Poranění vazů na vnější straně chodidla je jedno z nejčastějších úrazů jak při sportu, tak i v běžném životě. Když je chodidlo silně stočeno, dojde k natažení až natržení (ruptuře) vnějšího vaziva chodidla. Možné příčiny vzniku jsou nedostatečná rehabilitace po předchozím úrazu/podvrtnutí, zhoršení rovnováhy a koordinace pohybů v kotníku, trénink na nerovném povrchu . Nejčastějším příznakem je bolest a otok, bolest při zátěži a podlitina.

Léčba

Při akutním úrazu platí pravidlo „PRICE“, složené z počátečních písmen anglických slov Protection (ochrana) – Rest (klid) – Ice (led) – Compression (komprese) – Elevation (zvednutí). Následuje vybavení vhodnou ortézou pro stažení a stabilizaci. Aby nedošlo k opakovanému návratu poškození, je důležité sestavit rehabilitační program, který může trvat dle rychlosti hojení vazů až 12 týdnů. K ochraně namáhaných částí těla při sportu lze použít tejpy. Neelastické slouží k mechanické ochraně a fixaci, elastické se používají k funkční obnově svalů, šlach a kloubů při sportu či námaze. O použití elastických (tzv. kineziotejpů) by nás vždy měl informovat odborník, špatně aplikovaný tejp může víc ublížit. K fixaci a ochraně namáhaných částí těla při sportu lze použít i různé ortézy a elastická obinadla. Chlazení postižené oblasti lze provést namraženým kusem látky (kapesník, utěrka), mraženou zeleninou nebo speciálními chladicími polštářky dostupnými v lékárnách.

Léčivé přípravky urychlující léčbu akutních úrazů pohybového aparátu

V lékárně lze zakoupit enzymové přípravky, které urychlují hojení po úrazech, podporují vstřebávání otoků a zrychlují proces rekonvalescence. Musí se užívat ve vysokých dávkách (proto jsou dostupná balení po několika set kusech tablet) a nalačno (tedy minimálně 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle). O jejich použití se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem, zejména pokud užíváte léky na ředění krve.

Aktivní látka z kaštanu koňského (aescin) zmírňuje otok a bolest a pomáhá urychlovat vstřebání podlitin. Dostupné jsou jak léčivé přípravky, tak i doplňky stravy. 

Lokální formy zmírňující bolest a otok

Na podporu vstřebávání otoků se používá octanová mast nebo obklad s octanem hlinitým, přípravky s obsahem heparinu, kostivalu či extraktu koňského kaštanu. Forma gelu má zároveň mírně chladivý efekt, masti a krémy jsou vhodnější při použití k vmasírování. 

Přípravky s obsahem tzv.nesteroidních antiflogistik (ibuprofen, diklofenak, nimesulid, naproxen, indometacin) mají účinek proti bolesti a zánětu. Jsou dostupné ve formě krémů, sprejů nebo gelů, event. náplastí (vhodné k lepení např. na záda). Mohou být i v kombinaci s heparinem, který urychluje vstřebání podlitin. Tyto léky mohou zcitlivovat na sluníčko, proto se doporučuje si v létě namazaná místa chránit oděvem.

Léky k celkovému užívání zmírňující bolest a zánět

Zahrnují tablety a kapsle, které obsahují nejčastěji látky ze skupiny lokálních antiflogistik. Ta působí proti bolesti, teplotě a zánětu. K dispozici jsou též ve formě kapslí s rychlým nástupem účinku (rapid). Tyto léky jsou velmi oblíbené, ale existuje více skupin pacientů, kteří by se jim měli vyhnout. Nejsou vhodné pro těhotné (s výjimkou II.trimestru), kojící (lze pouze pro krátkodobé použití nebo po schválení lékařem), astmatiky, pacienty trpící pálením žáhy nebo vředovou chorobou, nesmí se užívat spolu s léky na ředění krve. Snižují též účinek léků na vysoký krevní tlak (antihypertenziv). Pro výše vyjmenované skupiny je vhodnou alternativou paracetamol, který bohužel postrádá účinek protizánětlivý (má účinek proti bolesti a teplotě). Vyrábí se i v kombinaci s dalšími látkami, které zvyšují jeho protibolestivý účinek (kofein, propyfenazon) nebo s látkami, které uvolňují svaly (guajfenezin). 


Lenka Pelikánová, farmaceutický asistent, lékárník
Poradna on-line
www.DocSimon.cz
Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.
Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.