ÚSTNÍ DUTINA - AFTY A OPARY

Definice

Afty – zarudlé, bílé nebo nažloutlé vřídky, které se v ústní dutině objevují náhle. Vyskytují se na vnitřní straně tváří nebo na spodní straně jazyka. Projevují se bolestí, pálením a řezáním, nepříjemné pocity se zhoršují při jídle, pití a mluvení.

Příčina vzniku aft nebyla zatím objasněna, může však souviset nejen se špatně prováděnou ústní hygienou, ale i se stresem či nedostatkem vitamínů. K dalším faktorům ovlivňujícím vznik aft patří hormonální dysbalance (u žen se objevují často před menstruací), používání rovnátek, poranění sliznice dutiny ústní špatně sednoucí protézou nebo příliš tvrdým kartáčkem a některé druhy jídel (kořeněná, pálivá jídla a citrusy).

Opary – svědivé onemocnění kůže, objevuje se v oblasti úst, nejčastěji na rtech, v okolí nosu, ale může se rozšířit dále po obličeji. Jedná se o malý puchýřek vyplněný tekutinou, který často praská a tím ztěžuje zhojení.

Opar způsobuje virus Herpex simplex, kterým se v dětství nakazí převážná část populace (až 70 %), v dospělosti je infikováno až 95 % populace. Virus oparu v těle zůstává a aktivuje se kdykoliv během života. U většiny lidí se výskyt oparu pravidelně opakuje. Spouštěčem jsou různé vlivy, zejména oslabení organismu např. při nachlazení, stresu, při přílišném slunění, menstruaci a horečce.

Infekce se přenáší kontaktně (např. při líbání nebo z neumytého infikovaného nádobí).

Prevence – jak zabránit vzniku aft a oparů

Prevence vzniku aft:

Prevence vzniku a šíření oparů:

Afty a jejich léčba

Pacienta trpícího na afty nejvíce obtěžuje bolest. Tu řeší většina přípravků okamžitě (obsahují lokálně působící anestetikum, nejčastěji lidokain). Jiné přípravky překryjí afty ochrannou vrstvou, která zamezí dráždění nervových zakončení a zbaví tak nepříjemné bolesti hlavně při jídle a pití (např. tzv.tekuté náplasti). Gely jsou nepálivé, přilnou k povrchu sliznice a chrání ji. Ústní vody se kloktají, roztoky lze též nanášet smotkem vaty nebo tyčinkou na čištění uší. Přípravky je výhodné aplikovat před jídlem, protože vytvoří bariéru na sliznici ústní dutiny.

Zároveň přípravky mohou obsahovat látky, které tlumí pálení (kyselina glycyrrhetinová), a látky, které urychlují hojení (např. aloe vera, panthenol) a působí desinfekčně (benzydamin, cetylpyridinium, chlorhexidin, octenidin, ...).

Z rostlinné říše se dále používá hřebíček pro svůj místně znecitlivující účinek, hojivý řepík, heřmánek, konopný olej, arnika a šalvěj, tea tree kvůli dezinfekčním účinkům a bylinky, které mají adstringentní (stahující účinky) - na povrchu sliznice vytvoří ochrannou vrstvu (rdesno, krvavec, myrha, kramerie, ...). Propolis má hojivé a dezinfekční účinky, lze jej aplikovat jako tinkturu vhodnou k výplachům nebo ve spreji.

Pythium oligandrum (chytrá houba) ve formě roztoku určeného k výplachům úst lze aplikovat na afty, zanícené a bolavé dásně.

Tradičně je v lékárně k dostání genciánová violeť (roztok chloridu methylrosalinia), která dezinfikuje a má stahující účinek. Dnes je většinou nahrazena modernějšími léky, protože barví a není vhodná pro malé děti. MYGARA roztok je směs bylinných tinktur, dezinfikuje a stahuje sliznici, dnes je též nahrazena novějšími přípravky, i když v některých lékárnách se stále připravuje. 

Doplňkově se doporučuje užívat vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, železo a vitamín C. Zároveň je vhodné posilovat imunitu a pokud se afty vyskytují zvláště při stresu, naučit se vhodné techniky k jeho zvládání.

Léčba může trvat až 2 týdny, pokud afty do dvou týdnů nezmizí, je třeba navštívit lékaře. Lékař by měl být konzultován i tehdy, pokud afta zamezuje pití či mluvení a pokud se objeví horečka. Během hojení aft je doporučeno vyhýbat se křupavému, ostrému, kyselému, příliš slanému či příliš horkému jídlu. Pokud afty zamezují příjmu potravy, lze zkusit tekutou výživu ve formě sippingu.


Opary a jejich léčba

K léčbě oparů se používají lékové formy určené k lokální aplikaci, jako např. krémy a náplasti.

Krémy obsahují různé léčivé látky (aciclovir, penciklovir, tromantadin, dokosanol) patřící do skupiny antivirotik (virostatik), které zabraňují množení a rozšiřování viru v napadených buňkách. Pro dosažení optimálního účinku je důležité včasné zahájení léčby (nejlépe již ve fázi prodromálních příznaků - brnění, svědění) a také pravidelná aplikace dostatečného množství přípravku. Tím se zkrátí průběh onemocnění, zmírní se rozsah a intenzita projevů a zpravidla se podaří předejít vzniku komplikací. Před aplikací krému si umyjeme ruce, abychom snížili riziko bakteriální infekce při nanášení krému na opar. Ruce si umyjeme i po aplikaci kvůli předejití zanesení infekce. Není vhodné opary propichovat nebo strhávat strupy, mohlo by dojít k sekundární bakteriální infekci.

Druhou variantu přípravků na místní ošetření oparu tvoří náplasti. Aplikují se většinou 3x denně. Obsahují koloid, který zaručuje vhodné prostředí pro hojení oparu a vytváří neviditelný film. Tím je opar chráněn před mechanickým poškozením, které by vedlo k šíření infekce. Toto vlhké krytí omezuje tvorbu strupu, pod náplastí regeneruje poškozená kůže. Náplasti dále tlumí svědění a zmírňují zarudnutí a pálení. Jsou určeny k aplikaci na malé opary, není vhodné kombinovat je s krémy! Krémy mají vysušovací schopnost (způsobí vysušení puchýřku), naopak náplasti náplň puchýřku vstřebávají a opar udržují vlhký. Součástí náplastí mohou být i další podpůrné látky s anntiseptickým nebo hojivým účinkem.

Na ošetření oparu lze užít i některé méně specifické přípravky:
tekutý pudr nebo zinková mast - má vysušující účinky, je vhodný na mokvající léze
panthenol, dexpanthenol, alantoin - urychlují hojení a používají se v konečných stádiích léčby, kdy se již vytvořil stroupek a ret se hojí
éterické oleje - zejména tea tree oil, který má antiseptické účinky, lze použít i silice z meduňky nebo máty
přírodní tinktury - propolisová nebo heřmánková tinktura působí antisepticky a přítomný líh má vysušující účinky
konopný olej - dezinfikuje a urychluje regeneraci
polyakrylátové a jiné koloidní gely - zachycují volné radikály, které přirozeně vznikají v ráně a zpomalovaly by proces hojení

Pomocnou léčbu oparů představují také doplňky stravy ve formě tablet, které obsahují např. aminokyselinu L-lysin a zinek. Vhodné je také užívání vitamínu B, E a C.

Preventivně se doporučuje vyhnout vyvolávajícím faktorům. Protože se opar objevuje u pacientů se sníženou imunitou, při stresu a při prochladnutí, je vhodné posilovat imunitu a předcházet stresu a infekcím (mytí rukou, vyhýbání se veřejným prostorům v době epidemie, ...). Pokud je vyvolávající příčinou slunce, rty chráníme tyčinkou s UV filtrem. Při vlastní infekci je podstatné vyhýbat se kontaktu s lidmi s oslabenou imunitou, minimalizovat riziko přenosu infekce z rtu na jiná místa, především oči - pečlivým mytím rukou, nesdílet rtěnky, ručníky, nádobí. 


Markéta MÉSZÁROSOVÁ, farmaceutický asistent

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.