VÝŽIVA PRO ZDRAVÝ VZHLED VLASŮ, POKOŽKY A NEHTŮ

Výživa vlasů

Průměrný člověk má na hlavě přibližně sto tisíc vlasů. Asi 80 % z nich roste, 14–20% se nachází v tzv. klidové fázi a zbytek vypadává (každý den 80–100 vlasů). V průměru se vlas prodlouží asi o 1 až 1,5 cm za měsíc. Po 25 roku začínají všem lidem postupně řídnout vlasy, což je normální projev stárnutí. Obecně ženám rostou vlasy rychleji než mužům.

Zhoršená kvalita vlasů, jejich vypadávání či šedivění je známkou toho, že nejsme zcela zdrávi. Naše vlasy velmi citlivě reagují na přísné jednostranné diety, nevyváženou stravu s nedostatkem vitamínů a minerálů (přejídání ve fast foodech či extrémní veganství), hormonální změny v těhotenství, častý stres, užívání léků. Může se také jednat o projev závažných onemocnění (např. poruchy příjmu potravy – anorexie, bulimie).

Potřebné živiny ve stravě

Problémy s kvalitou vlasů mohou být způsobeny nedostatečnou péčí o vlasy samotné, ale i špatnou výživou. Z tohoto důvodu je nutné zajistit dostatečný přísun minerálů a vitamínů:

 • Vápník – základní prvek pro zdravý růst vlasů. Vyskytuje se v mléčných výrobcích, listové zelenině.
 • Zinek – nedostatek může způsobit suché vlasy, mastnou pokožku hlavy, šedivění. Zinek je obsažen např. v jedlých mořských řasách, luštěninách.
 • Železo – zabraňuje chudokrevnosti a vypadávání vlasů. Větší množství železa nalezneme v listové zelenině, játrech, rybách.
 • Vitamíny skupiny B – zejména kyselina panthotenová (vit. B5) a biotin (vit. B7). Tyto složky zásobují vlasové kořínky, podporují růst vlasů a dlouhodobé uchovávání jejich pigmentu. Zabraňují předčasnému vypadávání a šedivění vlasů, chrání naše vlasy před škodlivým vlivem UV záření. Jsou obsaženy ve vejcích, mase.
 • Vitamin C – antioxidant, pomáhá udržovat zdravé vlasy a kůži. Zdrojem je veškeré ovoce, zelenina, brambory, a další.

Pro zevní péči o vlasy volíme vhodný typ šamponu, kondicionéry, vlasové masky a výživy prováděné alespoň jednou týdně. Pro obnovu buněk a lepší prokrvení vlasové pokožky je dobré při každém mytí vlasů provést jemnou masáž konečky prstů.

Výživa nehtů

Stavba nehtu

Základ nehtu tvoří nehtová destička tvořena keratinem, proteinovou substancí, která tvoří základ každé zrohovatělé tkáně. Má bělavou barvu a skrze něj prosvítá narůžověle zbarvené nehtové lůžko. Nehtové lůžko je zásobeno mnoha krevními cévami, které jsou důležité pro výživu a růst nehtu. Před nehtovým kořenem se nachází tzv. nehtový měsíček – místo, kde začínají rohovatět nehtové buňky, které zůstávají pevně srostlé s lůžkem nehtu. Nehtový kořen je uložen pod pokožkou. Kůže nehtu chrání kořen nehtu před bakteriemi a nečistotami. Okraj nehtu je část nehtové destičky, která opouští nehtové lůžko a stává se zde odumřelou zrohovatělou vrstvou. Je to ta část nehtu, kterou můžeme upravit pilováním nebo stříháním.

Zdravý nehet naroste asi o 0,3 cm za měsíc. Jeho růst je ovlivněn stravou či nemocemi. Zajímavé je, že nehty rostou rychleji v létě než v zimě, nejrychleji roste nehet na prostředníčku a nejpomaleji na palci. Nehty na nohou rostou pomaleji než na rukou, jsou silnější a tvrdší. Dětem rostou nehty rychleji a ve stáří se růst zpomaluje.

Potřebné vitaminy pro nehty

 • Vápník – je obsažen hlavně v mléčných výrobcích, mořských rybách a listové zelenině. Jeho nedostatek vede k měknutí a zvýšené lomivosti nehtů.
 • Vitaminy skupiny B – obsažené ve vejcích, vepřovém, drůbežím a hovězím mase, vnitřnostech, rybách, v pivovarských kvasnicích, atd. Jejich nedostatek, zejména pak vitamínu B12 může způsobovat zakulacení a zakřivení konce nehtů.
 • Vitamin A – obsažen v rybím tuku, játrech a ovoci. Jeho nedostatek spolu s vápníkem zapříčiňuje křehké nehty.
 • Vitamin C – v ovoci a zelenině. Nedostatek vitamínu C spolu s nedostatkem bílkovin a zinku může způsobit bílé flíčky na nehtech.
 • Zinek, křemík – obsažen v jedlých mořských řasách, rybách, sóji a listové zelenině.

Dostatečný přísun tekutin – alespoň 2 litry čisté vody denně. Při nedodržování pitného režimu se mohou objevit praskliny na nehtech.

Samostatnou kapitolou jsou nehtové plísně. Jejich přítomnost může být způsobena nedostatečnou hygienou a péčí o nehty.

Na stav nehtů má vliv i náš zdravotní stav a faktory vnějšího prostředí. Negativní vliv má např. vysoký krevní tlak, hormonální nepravidelnosti, parodontóza, chybná dieta, záněty, stres. K vnějším činitelům patří častý styk či manipulace s chemikáliemi, rozpouštědly, saponáty nebo mechanické poškození.

Výživa pokožky

Kůže (lat. cutis) je nejrozsáhlejší a současně nejtěžší orgán lidského těla. Pokrývá celé tělo a odděluje tak vnitřní prostředí organismu od vnějšího. Kůže se skládá ze tří základních vrstev pokožky, škáry a podkožního vaziva. Naše pokožka má především funkci ochranou, chrání naše tělo proti vniknutí škodlivých látek, mikroorganizmů a před UV zářením. Dále umožňuje příjem informací ze zevního prostředí, podílí se na termoregulaci našeho těla (udržuje stálou teplotu těla prostřednictvím vypařování vody pocením, na druhé straně zabraňuje nechtěnému odpařování tekutin) a vylučuje odpadní látky. Kůže se pravidelně odlupuje (dochází tak k přirozené výměně odumřelých buněk za nové).

V posledních letech bohužel přibývá počet žen i můžu, u nichž se objevují problémy s pokožkou těla či obličeje. Je to způsobeno zejména vlivy zevního prostředí, klimatickými změnami, častým stresem nebo některými kožními nemocemi.

Potřebné vitamíny pro pokožku

 • Vitamin A – zlepšuje kvalitu pokožky, stimuluje syntézu kolagenu, díky kterému je naše plet pevnější. Je obsažen v másle, rybách, sýrech, mléku.
 • Vitamin E – antioxidant, chrání naši pokožku před procesem stárnutí. Najdeme jej v oleji z obilných klíčků, vejcích a kukuřici.
 • Vitamin C – vyjasňuje tvář a snižuje výskyt hnědých skvrn na kůži. Je obsažen zejména v ovoci (pomeranč, citron, kiwi), zelenině (paprika), v bramborách.
 • Beta-karoten (provitamin A) – chrání pokožku proti působení volných radikálů z UV záření, podporuje opálení a zhnědnutí pokožky.
 • vitamíny skupiny B – mají protizánětlivý účinek, zmírňují svědění při dermatózách pokožky. Nachází se v mase, listové zelenině, v kvasnicích (droždí), vnitřnostech (játra).
 • dostatečný příjem tekutin

O pokožku bychom měli pečovat i zevně. Především v zimních a letních měsících je naše kůže vystavována silným mrazům a slunci, proto je potřeba v těchto obdobích péči zesílit. V letních měsících používáme krémy s odpovídajícím ochranným faktorem, v zimě je nutné pokožku dostatečně hydratovat. Hydratace má význam pro pokožku i při pravidelném opakování. Pokožka je jemná a dostatečně zvláčněná. Obecně bychom tedy neměli péči o pokožku zanedbávat.

Je třeba dávat pozor i na různá kožní onemocnění, která se v dnešní době vyskytují. Jsou velmi nepříjemná a jejich léčba je mnohdy dlouhodobá.

Potravinové doplňky vhodné pro péči o pokožku, vlasy a nehty

Při nedostatku potřebných vitamínů a minerálů využíváme doplňky k vnitřnímu užití, nejčastěji tablety, s kombinací zevně aplikovaných preparátů (vlasové vody, šampony, tonika, laky na nehty, krémy, mléka)

Vlasy

Z volně prodejných přípravků můžeme doporučit přípravky s kompletním obsahem potřebných vitamínů např. REVALID, REVITALON vlasy a nehty , BIOSIL H,ALTERMED PANTHENOL forte kapsle, EPICRIN a další.

Dle problémů s vypadáváním vlasů, sníženou hustotou vlasů volíme vhodná vlasová tonika a šampony např.ALPECIN Hair Energizer Coffein Shampoo C1,CAPILLAN vlasový aktivátor,Plantur39 Kofeinové tonikum, NEOCAPIL.

Při potížích s mastnou pokožkou ve vlasové části hlavy a při výskytu lupů lze doporučit následující přípravky: NIZORAL šampón , ALPECIN MEDICINAL Šampon na mastné vlasy , VICHY DERCOS Šampon proti lupům , KLORANE Shampooing traitant antipelliculaire .

Nehty

Pro správný růst a výživu nehtů podáváme vnitřně tablety a zevně můžeme aplikovat laky a krémy na zpevnění např. REVITALON vlasy a nehty , SILICEA BALSAM nápoj, MedPharma VLASY KŮŽE NEHTY, MedPharma KŘEMÍK 30mg+BIOTIN+SELEN+PABA , Lak na nehty Four Seasons POSILOVAČ NEHTŮ,Lak na nehty Four Seasons REGENERÁTOR NEHTŮ, BIO KARITÉ Balzám na nehty.

Pokožka

Používáme přípravky určené k lokální aplikaci vhodné pro náš typ pokožky. Někomu vyhovují pouze klasická hydratační mléka a krémy, někteří z nás už musejí použít krém s mastnějším základem pro sušší pokožku, či mléka pro pokožku s atopickým ekzémem, projevy lupénky a další.

Z volně prodejných přípravků je možné doporučit v letních měsících přípravky s obsahem beta-karotenu jako ochranu pokožky před negativním působením UV záření: např. WALMARK BETA KAROTEN , BIOAKTIVNÍ Karoten , MedPharma BETA KAROTEN . Tyto preparáty (v tabletové formě) je nutné kombinovat s vhodnými opalovacími přípravky.

Pro hydrataci a výživu pokožky lze zvolit např. La Roche-Posay LIPIKAR EMOLIENT hydratační emulzi , ALTERMED LECIDERM tělový krém, DOLIVA olivový tělový balzám . K vnitřní výživě pokožky jsou určeny přípravky ve formě tablet, kapslí: WALMARK VIADERM SKIN BEAUTY , WALMARK VIADERM COMPLETE .Mgr. Marta KŘÍŽKOVÁ, lékárník

Jana DVOŘÁKOVÁ, farmaceutický asistent

Poradna on-line

www.DocSimon.cz

Téma bylo zpracováno bez nároku na úplnost.

Téma bylo zpracováno dle nejlepšího vědomí a svědomí autora na základě dostupných relevantních vědeckých informací.

Tuto poradnu on-line provozuje společnost ČESKÁ LÉKÁRNA HOLDING, a.s.